Jõgeval peatus soomusrong nr. 7 „Wabadus“ ja peeti talvepidu

Laupäeval tervitati Jõgeval soomusrongi kontserdi ja sportlike talvemängudega, samuti avati kõigile huvilistele rongil olev rändnäitus. Kultuurikeskuse pargis peeti talvetralli ja põletati jõulukuuski.


Sündmusel esinesid Kaitseliidu Jõgeva maleva ja Torma puhkpilliorkester, segakoor Sõbrahing ning Jõgevamaa Gümnaasiumi ja Jõgeva põhikooli õpilased Lianne Saage-Vahuri juhendamisel kavaga „Mälestused Vabadussõjast“.

Jõgewa militaarmuuseum eksponeeris soomusautot. Jõgeva spordikeskuse Virtus eestvedamisel toimusid sportlikud talvemängud, samuti Jõgevale traditsiooniline jääpurikate kasvatamise võistlus.

Jõgeva sai aastaaja karika

Päevakohase sõnavõtuga esines Jõgeva abivallavanem Arvo Sakjas. Abivallavanem rääkis oma sõnavõtus vabadussõja olulisusest ja soomusrongide tähtsusest.

Ühtlasi andis Jõgeva abivallavanem Jõgevale üle aastaaja karika ning kuulutas uue traditsiooni algust. Jõgeva vallas otsustati aastaaja piirkondade tähistameiseks ja seotud sündmuste märkimiseks panna reisima mööda piirkondi aastaaja karikas. Talvel saab see olema Jõgeval kui külmalinnast. Kevadel antakse karikas Jõgeva vallale kui kevadpiirkonnale Tormale, hiljem suvepiirkonnale, Kuremaa kuurortile ja sügisel läheb see Palamusele.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit ja kohalikud omavalitsused. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum. Oluline osa selle valmimisel oli ka Jõgewa muuseumil. Jõgeval valmisid kuulipildujate maketid ning MTÜ Pommiauk rahvas kasutas ajastukohaste kostüümide leidmiseks oma rahvusvahelisi sidemeid sõjavara huviliste, kollektsionääride ja isegi kinostuudiote hulgas. Jõgeval olid soomusrongil giidideks sõjamuuseumi direktor Hellar Lill, direktori asetäitja Leho Lõhmus ning Eesti jalgrattamuuseumi omanik ja hobiajaloolane Valdo Praust.

Lapsed pidasid lumesõda

Soomusrongi „Wabadus“ koosseisus oli auruvedur, mis küll Operaili ohutusnõuete tõttu pidi liikuma kaasaegsel platvormil, Eesti Punase Risti vagun, dessantvagun, kuulipildujatevagun ning kahuriplatvorm. Eraldi alusel liikus kaasa Kaitseliidu tellimusel Saaremaa Sõjavara Seltsis Margus Sinimetsa juhtimisel ehitatud soomusauto „Estonia“ koopia.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ liikumine mööda Eestit on osaks Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks loodud 2019. aasta sündmuste sarjast „Wabaduse teekond“, kuhu lisaks sellele kuuluvad rahvamatkad ja mitu näidislahingut.

Soomusrongi juures peeti Jõgeva spordikeskuse Virtus eestvõttel lumesõda, osavõtjad said suu magusaks. „Peame toredat lumesõda ja keegi ei saa haiget, sest lumi ei hakka kokku,” naeris Virtuse juhataja Priit Toru. Lastele pakkus lumesõda palju rõõmu ning taktikad pandi paika juba enne võistluse algust.

Jõgevahe Pere rahvatantsijad võtsid rahva soomusrongi juurest kaasa ning tantsisid trummide saatel kultuurikeskuse parki.

Pargis jätkus pidu nimega talvetrall rahvatantsude ja jääkeegliga. Traditsiooniline jääpurikate kasvatamine jäi liiga sooja ilma tõttu ootama uut talve. Seega tuli leppida sulatamisega. Tasavägise ja nutikust nõudva võistluse parimaks sulatajaks osutus perekond Rosin.

Jõgeva talvetralli osaks on ikka olnud jõulukuuskede põletamine, seekord oli tseremoonia täienenud Eesti valgusfestivali programmiga. Põlema süüdati tuleskulptuur Põhjatäht. Muusikalise poole pealt teeb valgusfestival koostööd trummaritega. Jõgeval aitasid nii tantsudele kui tuleetenduselt rütmi luua Silver Ulvik ja Indrek Leht. Pidustused lõppesid ilutulestikuga hämarikus.

Pühapäeval oli soomusrong uudistamiseks väljas Kaareperes.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus