Jõgeval pärjati maakonna ettevõtjaid

Neljapäeva õhtul tunnustati Jõgeva kultuurikeskuses maakonna tublimaid ettevõtjaid. Kokku jagati erinevates kategooriates üheksa aunimetust. Aupaistet langes kõigile kolmele omavalitsusele.


Nagu ütles peoõhtu avasõnades Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse juhataja Marve Millend, ei tahtnud nad pärast maavalitsuste kaotamist tühja kohta jätta ning seekord kandis sündmuse korraldamisraskust JAEK. Peamise korraldustöö tegi arendus- ja ettevõtluskeskuse turundus- ja arendusjuht Sandra Saviauk.

„Eestlane on kiitusega niigi kitsi, milleks siis meie väärt ettevõtjat ühest tunnustamisest ilma jätta,“ märkis avakõnes Millend. „Ka ettevõtjad vajavad inimestena märkamist. Seda enam, et Jõgevamaa ettevõtjate arvamus ja sõna loevad ning nendega arvestatakse.”

Millend toonitas, et riik ja omavalitsused saaksid ettevõtjaid kindlasti enam aidata sellega, et lihtne oleks mitte ainult firma asutamine, vaid ka järgmised sammud ettevõtluse teel. „Jõgeva ettevõtluspäeval ütles investor ja kirjanik Armin Kõomägi välja oma elukogemusliku tõe: hoiduge riigiga äri tegemisest. Sest riigil on omad eesmärgid ja ettevõtjal omad,” rääkis Millend.

Tarkuseterad püsivad endised

Siinkohal meenutas õhtu juht Arlet Palmiste, kuidas juba sada aastat tagasi kirjutati lehtedes, et Lätis on viin odavam ja riigiga ei tasu äri ajada. „Ajad mööduvad, kuid jutud jäävad samaks,” nentis ta.

Ettevõtjate tähtsusest ja olulisusest oma vallas rääkisid ka kolm vallajuhti: Põltsamaa vallavanem Margus Möldri, Jõgeva vallavanem Aare Olgo ja Mustvee vallavanem Jüri Morozov.

„Tunnen uhkust oma valla ettevõtjate üle, sest just nemad iseloomustavad Põltsamaa valda kõige paremini,” sõnas Möldri.

Olgo avaldas arvamust, et omavalitsus ei tohiks üldjuhul ettevõtjat segada. „Küll tuleb aga vajadusel püüda alati aidata leida parimaid lahendusi ettevõtlust takistavatele probleemidele.”

Jüri Morozov kinnitas, et Mustvee vald on ettevõtlusele alati avatud olnud. „Kuid kõige olulisem on selle juures inimene. Selles on ka meie tuleviku lahenduse võti. Oma töötajate koolitamiseks on ettevõtjal tarvis aga kindlust.”

Seejärel jagasid vallajuhid välja üheksa auhinda eelmise aasta tublimatele. Valiku tegemine polnud korraldajate sõnul lihtne, sest nominentide nimekiri oli pikk.

Hea meel oli auhindu üle andnutel tõdeda, et Jõgevamaal on tugevaid firmasid, mis on arvestatavad tegijad ka üleriigiliselt. Näiteks võiks tuua piirkondlikke liidreid OÜ Juta & Kaido, Puit-Profiil AS või Birger OÜ.

Eelmise aasta suurim investeerija oli aga Eesti Killustik OÜ, kellel on nüüdsest vabariigi moodsaim kivipurustustehnika, nagu sõnas firma juht Andres Männart. Kahtlemata väärib märkimist noorte ettevõtlikkust toetav ja niimoodi tulevikuks endale töökäsi kasvatav Valmeco AS Jõgevalt, samuti aasta turismitegija ettevõtluses Paalakalda OÜ. Viimase tegevjuht Lembit Paal märkis, et nende tugevus on lisaks vanade ehitiste renoveerimisele ka nendesse elu toomine.

„Vanu mõisahooneid on meil ikka, kuid sageli napib ideid, kuidas taastatud ja korda tehtud hoonetesse tegevus sisse tuua,” rääkis Paal.

Aastad annavad usalduse

Jõgeva piirkonnas eelmise aasta ettevõtjaks tunnistatud OÜ Juta & Kaido on asutatud 1991. aastal, mil firmat hakkas üle ehitama Kaido Lehtla. Viimastel aastatel on ettevõtte juhtimisel peamist vastutust kandnud Kaido poeg Rauno Lehtla.

„See on oluline argument kliendi usalduse võitmisel, sest valinud paljude firmade hulgast välja just meid, on kliendid öelnud, et otsustavaks sai see, et ettevõte on pikka aega tegutsenud ja rikkaliku kogemustepagasiga,“ rääkis firma juhatuse liige Rauno Lehtla.

„Kuna oleme turul täiesti omanäolise tootega ja pakume klientidele seda, mida mujalt normaalse hinna eest ei saa, siis oleme aastaringselt töödega üsna parajal määral hõivatud. Välisuksed ja puitaknad vanematele hoonetele ja ka uusarendustele moodustavad meie toodangust lõviosa.“

Lehtla sõnul on Jõgeva ühe ettevõtte asukohana päris hea. „Juba logistiliselt oleme enam-vähem keset Eestit ja kauba transport igasse kodumaa nurka on kliendile taskukohase hinnaga. Meie kasuks räägib ka see, et oleme Piibe maantee ääres, mida mööda liigub iga päev mitu tuhat autot,“ lisas Rauno Lehtla.

Osaühing Juta & Kaido ehitab oma uue tehase Piibe maantee äärde eelkõige just selle pärast, et see on parim koht Jõgeval, kus ennast reklaamida.

Ka Rauno Lehtla tunnistas, et ettevõtluskliima parandamisel on oluline roll ka kohalikul omavalitsusel. „Tänaseks on Jõgeval tootmissektoris tekkinud situatsioon, kus puiduvaldkonda on seoses uue vineeritehase ehitusega vaja aastaga juurde saada ligikaudu 300 tootmistöölist. Neist 150 vineeritehasesse ja ülejäänud teistesse firmadesse. Selge on see, et nii palju tööjõudu meil kohapeal võtta ei ole ja uue tehase käivitamine võtab vanadelt tegijatelt osa töötajaid ära,“ tõdes Lehtla.

Jõgevamaa tunnustatud ettevõtted 2018

Jõgeva piirkonna ettevõte

Juta & Kaido OÜ

Põltsamaa piirkonna ettevõte

Puit-Profiil AS

Mustvee piirkonna ettevõte

Birger OÜ 

Töötajasõbralik ettevõte

Vilbel OÜ (Põltsamaa)

Uustulnuk

Wise Bros OÜ (Mustvee)

Investeerija

Eesti Killustik OÜ (Põltsamaa)

Noorte ettevõtlikkuse toetaja

Valmeco AS (Jõgeva)

Turismitegija

Paalakalda OÜ (Põltsamaa)

Kohaliku toidu väärindaja

Peipsi Kalatööstus OÜ (Mustvee)

TIIT LÄÄNE

blog comments powered by Disqus