Jõgeva kultuurikeskuses algasid eile Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund”. Tänavustel luulepäevadel etendatakse Leelo Tungla ja Maarja Kangro loomingut tõlgendavaid lavastusi ja mõlemad autorid on ka saalis etendusi jälgimas.
Leelo Tungal ja Maarja Kangro kuuluvad ka luulelavastusi hindavasse žüriisse, mis “Tähetunnil” alati Akadeemia nime kannab. Peale nende on Akadeemia koosseisus näitleja ja teatriõppejõud Garmen Tabor, näitleja Elina Reinold, Tallinna ülikooli õppejõud ja kauaaegne kooliteatri juhendaja Rain Mikser, näitleja ja lavastaja Alo Kõrve, koreograaf ja lavastaja Mihkel Ernits, raadio- ja teleajakirjanik Märt Treier, Eesti Rahvusringhäälingu raadioteatri juht Toomas Lõhmuste ning teatrimees Jaak Allik. Ühtekokku tuleb neil hinnata kahtkümmend lavastust.
Kui õues oli ilm eile märg ja sombune, siis kultuurikeskuse saalis võttis keskpäeval maad poeetilis-teatraalne kõrgrõhkkond: juba esimesed etendused andsid aimu sellest, et noored on altid Leelo Tungla ja Maarja Kangro tekste omaks võtma ja neid laval tõlgendama. Leelo Tungal kiitis väga ka luulepäevade sissejuhatust, milles Jõgeva kooliteatri Liblikapüüdja järelkasv, viis esimese klassi õpilast, esitasid Tungla eesti kirjanduspärandi üle arutlevat vabavärsis teksti, nagu oleksid nad selle ise kohapeal välja mõelnud.
Loovad seoseid
Ka esimene Tungla tekstil põhinev lavastus — Rakvere gümnaasiumi teatriansambli “Igaühel on südame laul” — meeldis autorile väga. Selles olid nutikalt ja maitsekalt kokku pandud tema lastele ja täiskasvanutele kirjutatud luuletused ning laulusõnad.
“Olen end ise nagu eri isiksusteks mõelnud: üks kirjutab lastele mõeldud luulet ja proosat, teine täiskasvanutele mõeldud luulet, kolmas laulutekste. Rakvere noored olid teinud nagu kunstnikud kollaaži: võtnud ühelt isiksuselt silmad, teiselt nina, kolmandalt suu. Ja saanud kokku midagi sellist, mida poleks iialgi osanud arvata. Noored oskavadki selliseid seoseid luua, mis autorit algul võib-olla ehmatavad, aga mis annavad põneva tulemuse,” ütles Leelo Tungal. “Olen päris pikka aega kirjutanud rohkem lastele, sest mulle on tundunud, et saan lastest paremini aru ja nemad minust ka. Aga praegu tunnen, et peaksin vist jälle täiskasvanute luulekogu peale mõtlema hakkama.”
Inspireeriv kogemus
Ka Leelo Tungla tütar Maarja Kangro võttis esimese enda tekstidel põhineva lavastuse väga positiivselt vastu. Orissaare gümnaasiumi Mo-Teatri “Praegu küll ei tahaks, et…” oligi kantud vaimukusest, mõtteselgusest ning kolme noormehe mängulustist ja suurepärasest koostööst.
“See oli väga hea lavastus,” kinnitas Maarja Kangro. “Kontseptsioon oli hästi läbi mõeldud ja mõte hästi välja mängitud. Omamoodi elamus oli kuulda laval mõningaid tekste, mille ma ise juba ära olin unustanud. Üldse on väga tore näha, kuidas sinu mõtted läbi teise inimese vaimu uue väljundi saavad. Siinne kogemus on inspireeriv. Võib-olla peaksin ka ise oma luulet performance’i vormis ette kandma?”
Betti Alverile pühendatud luulepäevad “Tähetund” jätkuvad täna. Luuleetenduste blokid algavad kell 10 ja kell 11.30. Esimeses on neli, teises kolm lavastust. Pärast etendusi annab Akadeemia truppidele ja juhendajatele tagasisidet. Kell 15 saab kultuurikeskuse saalis jälgida Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia teatrikunsti visuaaltehnoloogia õppesuunda tutvustavat programmi. Kell 16 tõmmatakse “Tähetunnile” pidulikult joon alla.
RIIINA MÄGI