Jõgeval näeb tuleval nädalal esimest korda “prillikino”

Tuleval neljapäeval saab Jõgeva rahvas esimest korda kodulinnast lahkumata 3D filme vaadata. Kultuurikeskuse uute digitaalsete kinoseadmete “sisseõnnistamiseks” korraldatakse sel päeval suisa kolm kinoseanssi, kahel esimesel neist näebki “prillikino”.


Jaanipäeva eel paigaldati Jõgeva kultuurikeskusse teatavasti uued digitaalsed kinoseadmed — projektor ja heliprotsessor. Need võimaldavad näidata DCP (digital cinema package) formaadis filme, sealhulgas 3D filme. DCP formaati kasutab enamik maailma filmilevitajaid. Uued seadmed soetati Eesti Kultuurkapitali audiovisuaalse kunsti sihtkapitali ja linnavalitsuse toetusel.

Üleeile käis uued seadmed tarninud ja paigaldanud firma Hannu Pro Tallinn projektijuht Meelis Mikker Jõgeval projektori näidatavat pilti paremaks sättimas ja kinoheli kalibreerimas. Üksiti viis ta kultuurikeskuse juhatajale Ainar Ojasaarele ja tehnikajuhile Hillar Laanele läbi kinonäitamiseks vajaliku koolituse.

“Esimestel seanssidel näitamegi filme Hillariga koos, nii tunneme end mõlemad kindlamalt. Edaspidi jääb see töö rohkem Hillari õlule,” ütles Ainar Ojasaar.

Esimesel “digipöörde” järgsel filmipäeval, 30. juulil, algavad seansid kell 13, 15 ja 18. Kella ühesel lasteseansil saab vaadata 3D animafilmi “Käsilased”. Väikeste kollaste käsilastega puutus kinohuviline kokku juba filmides “Mina, supervaras” ja “Mina, supervaras 2”, ent seal olid nad kõrvaltegelased. Nüüd jõuab siis linale käsilaste “oma” film. Linateos pakub nalja ja närvikõdi igas vanuses filmisõbrale ning see on dubleeritud eesti keelde.

Lähevad kordamisele

Kella kolmesel seansil näidatav “Terminaator Genisys” (see on samuti 3D efektiga) peaks meeldima eelkõige noortele. Terminaatorisaaga uus peatükk hakkab hargnema aastal 2029, mil tsivilisatsiooni varemetel käib halastamatu sõda inimeste ja masinate vahel.

Kella kuuesel seansil saab vaadata komöödiat “Ted 2”. Pöörase macho-komöödia “Ted” järjes on parimad sõbrad John ja Ted (viimase näol on tegemist ropusuise mängukaruga) ametis pereteemadega. Rämedat nalja ja möllu on filmis kõvasti ning alla neljateistaastastele ei peeta selle filmi vaatamist soovitavaks.

Kõik kolm kõnealust filmi on valminud tänavu USAs ning Jõgevale jõuavad need levitajafirma Forum Distribution vahendusel.

“Nemad on ainsad, kellega meil filmide saamise osas juba kindlam kokkulepe on sõlmitud, teiste puhul tuleb veel uurida, mida nad pakuvad,” ütles Ainar Ojasaar ja lisas, et õhtusele seansile oleks ta soovinud tegelikult mõnd tõsist draamafilmi saada, ent levitajal polnud sellist paraku hetkel pakkuda.

Kõik kolm filmi tulevad kordamisele 3. augustil. Seansside kellaajad on samad, mis 30. juulil.

“Levitaja arvas, et meil oleks otstarbekas kõiki filme kaks korda näidata, sest tasu, mida meil nende eest maksta tuleb, sel puhul suuremaks ei muutu, ent vaatajaid koguneb kindlasti rohkem,” ütles Ainar Ojasaar. “Eks näe, kuidas meil nende kordusseanssidega läheb. Senini oleme kõiki filme Jõgeval ju ainult ühe korra näidanud.”

Kinopiletite müügist saadav tulu läheb levitaja ja näitaja vahel jagamisele, ent samas näeb leping ette, et levitaja peab ühe filmi näitamisõiguse eest saama vähemalt 70 eurot.

“See summa tundus meile üsna suur, aga levitaja kinnitas, et ükski filminäitaja pole sellise miinimumtasu juures veel miinusesse jäänud,” ütles Ainar Ojasaar.

Prillid koju kaasa

Tema sõnul kehtivad kinopiletitele vähemasti esialgu digipöörde eelsed hinnad: õpilaselt ja pensionärilt küsitakse kaks, täiskasvanult kaks ja pool ning perepileti soetajalt viis eurot. Ojasaare sõnul näitab tulevik, kas sellise piletihinnaga tullakse välja või peab numbreid natuke ülespoole kruvima.

3D seanssidele tulijad peaksid arvestama ka nüüd euro võrra suurema väljaminekuga, sest 3D kujutise nägemiseks vajalikud prillid tuleb kinokülastajatel välja osta, nende laenutusteenust Jõgeval pakkuma ei hakata.

“Et prillid maksavad vaid ühe euro, pole mõtet neid laenutama hakata. Lihtsam on, kui igaüks ostab endale prillid ja tuleb edaspidi 3D filme vaatama, oma prillid kaasas,” sõnas Ainar Ojasaar.

Küsimusele, kas kell 18 õhtuse seansi alustamiseks pisut vara pole, vastas kultuurikeskuse juhataja, et ka Facebook’is on keegi kurtnud, et ei jõua töö tõttu kuidagi kella kuueks kinno.

“Seansside aegu paika pannes arvestasime, et suvel on inimesed tööst natuke vabamad. Aga edaspidi ei pruugi õhtuse seansi algus samale ajale paika jääda: kui vaja, saame selle hilisemaks nihutada,” kinnitas Ojasaar.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus