Jõgeval kestavad Alo muusikapäevad

Jõgeva gümnaasiumis avati eile Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad. Täna ja homme selgitatakse nende raames välja Eesti paremad kooli- ja noorteansamblid.

Avatseremoonia juhatasid päevajuhid Karl ja Tanel Sakrits sisse teatega, et ühele korraldajatest — Jõgeva gümnaasiumile — jäävad tänavused muusikapäevad viimaseks, sest kool lõpetab peatselt tegevuse. Ärev kahin saalis asendus siiski kohe marulise aplausiga, sest järgmise lausega andsid päevajuhid teada, et muusikapäevad kõigele vaatamata jätkuvad.

Ka sügisel avatava Jõgevamaa gümnaasiumi direktori Alo Savi saadetud kirjalik tervitus kinnitas usku sellesse, et 16 aastat tagasi alguse saanud muusikapäevade traditsioon jätkub. Savi sõnul on see traditsioon oluline mitte ainult Jõgeva jaoks, vaid ka kogu Eesti muusikahuviliste noorte jaoks. Ta lubas, et aitab igati kaasa sellele, et muusikapäevad saaksid edasi kesta.

Muusikapäevade žüriisse, mis kannab traditsiooniliselt Suure Kõrva nime, kuulub tänavu kümme inimest: Eesti Muusikaõpetajate Liidu juhatuse esimees, dirigent ja Jõgeva gümnaasiumi vilistlane Janne Fridolin, Eesti Kultuurkapitali ametnik Raili Jaanson, riigikogu aseesimees ja koorijuht Laine Randjärv, Klassikaraadio tegevtoimetaja Marge-Ly Rookäär, näitleja, laulja ja Oskar Lutsu huumoripreemia tänavune laureaat Märt Avandi, koorijuhid Lauri Breede, Peeter Perens ja Raul Talmar, helilooja ja džässpianist Urmas Lattikas ning Jõgeva linnapea Mihkel Kübar.

Suure Kõrva tutvustamise suutsid vennad Sakritsad muuta seekord terveks etenduseks. Nad olid otsinud kõigi kümne inimese kohta välja valiku mitmesuguseid fakte alates sünnikohast Facebook’iga liitumise kuupäevani ja kohani kõmulehe koostatud seksikate edetabelis. Publik sai neid tekste kuulates mitme päeva naljanormi täis naerda.

Omapoolse naistepäevaüllatusena esitasid Märt Avandi ja kontsertmeistri rollis  olnud Urmas Lattikas Jaak Joala poolt omal ajal kuulsaks lauldud laulu “Davai, poigrajem v ljubovj”. Kui täiskasvanud publik sai aru ka sisalduvast sõnumist, siis noored, kes vene keelt üldjuhul ei valda, said elamuse kaunist muusikast ja Avandi karismaatilisest isikust.

Superhea õhustik

Kui Alo muusikapäevade raames toimuval üleriigilisel koolinoorte vokaalansamblite konkursil osalevad lauljad ajapikku tahes-tahtmata vahetuvad, siis mõned juhendajad võivad uhkusega öelda, et on algusest peale igal aastal kohal olnud. Üks selliseid on Tallinna Õismäe gümnaasiumi muusikaõpetaja Koidu Ilmjärv. Tänavu tõi ta Jõgevale oma kooli 4.-5. klassi tütarlaste ansambli, sama vanuseklassi poisteansambli ning 8.-9. klassi segaansambli.

“Koolitundide kõrvalt pole ansamblite konkursiks ette valmistamiseks sugugi lihtne aega leida, ent leida see tuleb, sest lapsed ise väga tahavad Alo päevadele tulla ning on valmis ilma tagant sundimata selle nimel tööd tegema,” ütles Koidu Ilmjärv.

Tema sõnul oskavad Jõgeva konkursile tahta ka need noored lauljad, kes siin ise varem käinud pole, sest nad on sellest sündmusest kuulnud oma kooli vanematelt lauljatelt.

“Muusikaõpetajal tulebki sellega leppida, et lauljad kogu aeg vahetuvad. Kui oled näinud noore inimese arengut neljandast-viiendast klassist kaheteistkümnendani välja, on muidugi kurb, kui ta kooli lõpetab ja lahkub. Esimest korda siinsele konkursilavale minnes kulub pool laste energiast muretsemisele, kas nad ikka oskavad õigesti “istuda ja astuda”, kaheteistkümnendas klassis juba nauditakse laval olekut ja koosmusitseerimist,” ütles õpetaja. “Õhustik on siin alati suurepärane ja Suur Kõrv sõbralikult meelestatud. Aga võitma me siia ei tule, vaid eelkõige õppima. Seepärast jääme siia otse loomulikult ka laupäevaks, ehkki kõik meie ansamblid esinevad ära juba reedel.”

“Õhkkond on siin superhea, nagu ikka!” kinnitas ka Kaarel Orumägi, kes mullustel Alo-päevadel osales — kes seda enam mäletab, kas nelja või suisa viie ansambli koosseisus. Tänavu piirdub ta kahe oma n-ö põhiansambliga, Türi kultuurimaja meesansambliga Poissmehed ja Järvamaa segaansambliga Nagu Päris ABBA. Ta õpib küll praegu Tallinna 32. keskkoolis, ent ansamblis laulmiseks ei jää tal seal teab kui palju aega.

Puhtad lehed

“Ausalt öeldes ei jõua ma praegu õieti tundidessegi, sest teen kaasa Eesti Nuku- ja Noorsooteatri äsja esietendunud lavastuses “20 000 ljööd vee all”. Seda mängitakse Meremuuseumi Lennusadamas ja iga nädal on kolm etendust. Siit, Jõgevalt tagasi minnes põikan korraks kodunt läbi ja seejärel kiirustan juba pühapäevasele etendusele,” rääkis Kaarel.

Hiljemalt augustis tuleb ta aga kindlasti Jõgevamaale tagasi, sest MTÜ Sokuturi poolt Palamusel korraldatavas noorte muusika- ja tantsulaagris tuuakse lavale tema loodud muusikal.

“Päris valmis see veel pole, aga nii tekst kui ka muusika tulevad tõesti minult,” ütles Kaarel.

Enamik kümnest Suure Kõrva liikmest on ka varem Mattiiseni-päevade konkursi žüriisse kuulunud. Üks kogenud hindajatest on Urmas Lattikas. Küsimusele, mis tundega ta tänavu Jõgevale tuli, vastas Lattikas kavalalt muiates: “Püüan olla nagu puhas leht”.

“Mina jälle olengi puhas leht,” kinnitas Jõgeva linnapea Mihkel Kübar. “Lauljana olen ka varem siinsetel muusikapäevadel osalenud, nüüd saan esimese Suures Kõrvas kaasategemise kogemuse.”

Küsimusele, mida nad kahelt konkursipäevalt ootavad, vastasid Lattikas ja Kübar kui ühest suust:

“Head muusikat ja vahvaid üllatusi! Neid on alati olnud ja küllap tuleb tänavugi.”

Kui eile võistlesid konkursil neljandate-viiendate, kuuendate-seitsmendate ja kaheksandate-üheksandate klasside ansamblid, siis täna on Jõgeva gümnaasiumi lava gümnaasiumiastme ja kuni 26 aastastest noortest koosnevate ansamblite päralt. Konkursikontserdid algavad kell 11, 14 ja 16. Kell 19 annab aga kontserdi Jõgeva gümnaasiumi vilistlase Janne Fridolini juhatatav noorte segakoor Vox Populi. Nende kava on inspireeritud noortevahelistest suhetest läbi aegade. Kõlavad nii ingerisoomlaste iidsed röntüškäd (noorte kooskäimise tantsulaulud) kui ka tänapäevased džässivõtmes armastuslaulud. Kaasa löövad solistid ja bänd.

Ansamblite konkursi paremad kuulutatakse välja täna kell 20.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus