Jõgeval demonstreeriti nüüdisaegseid taimekaitsepritse

Pritside müüjatest olid esindatud Mekro AS, A.Tammel AS, Tartu Tootjate Liit jne. Jõgeval näidatud pritsidega saab töödelda kuni 100 hektarit põldu päevas. Pritside tootlikkus sõltub aga poomi laiusest, paagi mahust, vee juurdevedamise moodusest ja pritsimisnormist.

Kallim prits maksis miljon krooni

Üritusele toodud taimekaitsepritside töötamist demonstreeriti praktilistes tingimustes. Neid tutvustas Jaanus Siim Eesti Maaviljeluse Instituudist.

?See mees, kes müüb Eestis kõige odavamaid pritse, ei tulnud üritusele, kuna ta kartis, et teised sama kauba müüjad annavad talle naha peale. Nimelt on tegemist Poola pritsiga Jarmet, mida on Eestis müüdud ligi 400. See 600- liitrise paagiga ning 12-meetrise poomiga prits maksab ainult 16 000 krooni,? rääkis Jaanus Siim.

Jõgeval näidati 24-meetrise haardelaiusega pritse, kuid Eestis on kasutusel ka 30-meetrisi ning Euroopas toodetakse isegi 48-meetrise haardelaiusega pritse mille paagid mahutavad kuni 6000 liitrit.

GrowHow päevadele oli toodud 4000 liitrit mahutava paagiga taimekaitseprits. Kõige väiksem näidatutest mahutab aga 850 liitrit ja on olemas ka vaid 100-liitrise paagiga pritse.

“Kõik Jõgevale näitamiseks toodud taimekaitsepritsid on erinevad. Näiteks Danfoil-pritsidega saab põldu töödelda väga väikese normiga, 30-50 liitrit segu hektari kohta,? sõnas Jaanus Siim.

Artur Gavronski Mekro ASist tuli Jõgevale nelja John Deere traktori ja kahe pritsiga, lisaks ka veel kahe Kuhni firma pritsiga.

<P align=justify>?Me näitame täna siin üht maailma juhtivamat, Hollandi firma John Deere järelveetavat pritsi, mudelit 840, mille tootlikkus on kuni 50 ha päevas. Segu valmistamine ja piisa suuruse reguleerimine toimub automaatselt. See prits maksab aga miljon krooni,? rääkis ta.

Põllumehele terviklahendused

Vidriku talu peremees Göran Raus Vägevalt, kellel on 230 hektarit maad, rääkis, et ostis 240 000 krooni maksnud Saksa firma Rau pritsi. Poomi laius on sellel 15 meetrit. Kogu pritsimisprotsessi juhib arvuti, mistõttu ei ole oluline, et põllul ühtlase kiirusega sõidetaks.

“See peaks oma 10 aastat tõrgeteta töötama. Mulle on väga tähtis, et uus prits on vanadest ohutum ja tööline ei pea ise kemikaalidega kokku puutuma,” nentis Göran Raus.

A.Tammel demonstreeris nii pritse kui ka külvikuid

?Me osaleme üritusel sellepärast, et me oleme siin nii lähedal. Kuna A.Tammel AS ja AS Kemira GrowHow on koostööpartnerid, siis lööme me mitmetelgi üritustel seljad kokku ja esineme koos. Kemira GrowHow pakub väetisi ja mürke, aga meie pakume kõige paremat tehnikat, millega väetisi külvata ja mürke pritsida. Nii et kahe firma peale kokku pakume me põllumeestele terviklahendusi. Jõgeval asume me ju lausa ühe katuse all ja siis on täiesti loogiline, et me korraldame selliseid üritusi koos,? märkis neljapäeval A.Tammel AS nõukogu esimees Arvi Tammel.

Kuna GrowHow päevadele oli toodud 12 erinevat pritsi, siis oli põllumeestel võimalik saada väga hea ülevaade neist kõigist.

?Näitame Kverneland gruppi kuuluva Saksa firma Rau pritse, mida me oleme juba aastaid Eesti turul müünud. Konkreetselt on töös üks korralik ripp-pritsi ja ühte haakeprits. Ripp-prits mahutab 1500 liitrit ja poomi laius on 15 meetrit. Järelveetav, õhkkardinaga ventilaatorprits, mahutavusega 3600 liitrit vett ja 20 meetrise haardelaiusega, on sobiv suurtegijaile. Mitmete teiste pritsidega võrreldes on need ikkagi tippklassimasinad.

Ripp-pritside hinnad algavad 50 000 kroonist ja küünivad 400 000 kroonini, järelveetavate hinnad jäävad 200 000 – 400 000 krooni piirimaile. Iga kliendi jaoks on võimalik leida sobivaim lahendus,? lausus Arvi Tammel.

RAIVO SIHVER

blog comments powered by Disqus