Jõgeval avas uksed loodussõbralikke puhastusvahendeid pakkuv kauplus

Osaühing Helgre avas möödunud laupäeval Jõgeval Suur tn 5 asuvas haldus- ja ärihoones kaupluse, kus pakutakse loodussõbralikke puhastus- ja pesuvahendeid ning kvaliteetseid koristustarvikuid. Puhastus- ja pesuvahendid pärinevad enamasti Eesti ja Leedu tootjatelt.


Anne Rääsk, kes on nii osaühingu omanik kui ka kaupluse müüja, ütles, et ökoloogiliste pesu- ja puhastusvahendite teema on talle hästi tuttav seetõttu, et tema peres on kaks allergikut. Oma perele sobivaid tooteid otsides avastas ta enda jaoks Leedus Panevežyses tegutseva AS-i Naujoji Ringuva tehase toodangu. Sellel firmal on seepide ja pesuvahendite tootmise kogemust ligemale sada aastat ja nende koduleht on hästi informatiivne. Isegi toodete kasutamist õpetavad YouTube’i videod on olemas.

“Arvasin, et võib-olla pakuvad Ringuva keskkonnasõbralikud tooted ka teistele huvi ja otsustasin neid Jõgeval müüma hakata,” ütles Anne Rääsk. “Üksikuid Ringuva tooteid leiab muidugi teistestki poodidest, ent nii suurt valikut vähemasti meie lähiümbruses küll ei pakuta. Võib-olla ei pakuta terves Eestiski.”

Paljude perenaiste jaoks on arvatavasti tuttavaimaks Ringuva tooteks sappi sisaldav plekieemaldusseep. Seda saab ka Helgre poest. Ent see on ainult n-ö piisake meres. Riiulitelt leiab veel Ringuva pesugeelid, nõudepesuvahendid, universaalsed, vannitoa ja klaasipuhastusvahendid. On ka eraldi lastesari (lasteseep ja -šampoon, dušigeel, lasteriiete pesuvahend jne) ning ökoloogiliste pesuvahendite sari Balance. Kel pesuvahendeid suuremas koguses kulub, saab neid osta pudeli asemel suures kanistris.

Omamoodi nostalgiatoodeteks võib nimetada pesuseebi helbeid ning rohelist seepi. Seda viimast hindavad ka aiapidajad: rohelise seebi lahusega pritsimine kaitseb näiteks viljapuid ja roose kahjurite eest.

Helgre poe riiulilt vaatas vastu aga ka üks selline toode, mida siinkirjutaja varem näinudki polnud: puuviljade pesuvahend. Seda pritsitakse puuviljadele peale, lastakse 30 sekundit mõjuda ning siis pestakse viljad voolava vee all üle.

“Puuviljad on kaugelt toodud ja paljude inimeste käest läbi käinud. Pesuvahend, mis sisaldab toidupiiritust, soodat, seebilille ekstrakti ja muud, võtab viljadel oleva mustuse hästi lahti,” ütles Anne Rääsk.

Lastele ja allergikutele

Tema sõnul sobivad Ringuva pesu- ja puhastusvahendid hästi allergikutele ja lastega peredele. Need ei sisalda näiteks värvi- ja lõhnaaineid. Lõhnatutele pesu- ja puhastusvahenditele võib aga soovi korral lisada lõhna andvaid eeterlikke õlisid. Praegu neid veel müügil pole, aga tulevikus võib poest neidki küsida.

Eesti tootjate kaup on Helgre poes esialgu veel tagasihoidlikult esindatud. Saada on üht keskkonnateadlike inimeste hulgas juba tuntud Biominerata sarja toodet (WC puhastusvahendit) ja ökoloogilisi nõudepesumasina tablette Örn, mis ei sisalda fosfaate ega kloori.

“Tulevikus on plaanis laiendada Biominerata toodete valikut ning otsida juurde veel teisigi Eesti tegijate loodussõbralikke tooteid,” ütles Anne Rääsk.

Käsitööseepe leiab Helgre poest ka. Need on valmistanud Ida-Virumaa firma Green Souplin ja Ökokosmeetika Rakverest (Maarja seebid). Ka Anne Rääsk ise valmistab kodus seepe ja otse loomulikult pakub ta neid nüüd oma poes. Ent ta kavatseb sealsamas kaupluseruumis ka seebivalmistamiskoolitusi tegema hakata. Need võiksid tema arvates toimuda laupäeviti. Selle koolituse jaoks pole palju ruumi vaja: kõrge laua, mis tavaliselt poeruumi nurgas seisab, saab ruumi keskele tõsta ja võibki seepi tegema hakata.

Kel seebitegemine juba selge, võib aga Helgre poest osta valmis seebimassi: kas kitsepiimalisandiga, läbipaistvat või ökoloogilist.

“Müügile tulevad ka seebivormid ning värvid ja aroomained, mida saab seebile lisada. Ent kes soovib, võib lisada hoopis oma varudest meelepäraseid ravimtaimi,” ütles Anne Rääsk.

Uus väljund

Helgre poes on ka koristusvahendite stend. Sealt leiab Vileda ja Vikani kvaliteetsed pesutarvikud: mikrofiiberlapid, mopid, harjad jne. Kes aga soovib, võib ökoloogilise koristusteenuse sisse osta: OÜ Helgre hakkab sedagi pakkuma.

“Olen ise neli aastat Soomes koristusteenust pakkunud, nii et valdkond on mulle hästi tuttav. Ka inimene, kes teenust pakkuma hakkab, on leitud,” ütles Anne Rääsk.

Tema sõnul on uudistajaid uues poes juba päris palju käinud. Kui Vooremaa kauplust uudistamas käis, tuli sinna näiteks pere, kes kurtis, et pesemist vajab üks inetute rasvaplekkidega jope. Anne Rääsk soovitas neile Ringuva “kolm ühes” pesugeeli, milles sees ka plekieemaldi ja loputusvahend. Et geel sobib ka muude asjade, mitte ainult probleemse jope pesemiseks, läks suur pudel kiiresti kaubaks.

“Pesuvahendeid võib vabalt esmatarbekaubaks nimetada,” ütles Anne Rääsk. “Toit on inimestele muidugi kõige olulisem, aga ka pesuvahenditeta ei saa koduses majapidamises kuidagi hakkama.”

Anne Rääsk pole küll ise hindu võrrelnud, ent nii mõnigi ostja on talle öelnud, et võrreldes teiste loodussõbralike pesuvahenditega on Helgres müüdavate hinnad soodsamad. Ilmselt pole pesugeel või puhastusvahend küll tüüpiline jõulukingitus, aga mine tea, võib-olla meeldiks keskkonnasõbralikust elulaadist lugu pidavale inimesele Helgre poest ostetud pesuvahend või hoopis kinkekaart vägagi.

Anne Rääsk ütles, et tema jaoks oli poe avamise üheks ajendiks soov endale uus tegutsemisväljund leida. Palju oli tema sõnul abi ettevõtluskoolitusest, mille ta kevadel läbis. Selline võimalus avanes talle töötukassa vahendusel. Hea meel oli tal selle üle, et kesklinnas oli saadaval just paraja suurusega ruum ning et pere talle oma äri alustamisel igati toeks oli. Elukaaslane Endel Aare valmistas näiteks maitseka täispuidust mööbli (riiulid, leti ja laua), mida poodi sattuvad mehed nüüd hoolega uudistavad.

“Võiksime sellist mööblit ka teistele kauplustele valmistada, kui soovijaid leidub,” ütles Anne Rääsk.

Emale olid poe avamisel abiks ka tütred Heliisa ja Grete Aare: esimene tegeles kujundusküsimustega (tema on ka kaupluses väljas oleva abstraktse maali autor) ja noorem on võtnud endale turundusjuhi kohustused. Tütred käivitasid ka Helgre Facebook’i lehe.

“Mina poleks osanud seda nii tähtsaks pidada, aga tütred ütlesid: kui sind pole internetis, pole sind olemas,” sõnas Anne Rääsk.

Praegu on Helgre Facebook’i lehe laikijate vahel loosi pandud üks ökoloogiliste puhastusvahendite komplekt ja soodustooteid võib leida ka kauplusest.

Helgre kauplus, uus tulija Jõgeva ärimaastikul, on avatud esmaspäevast laupäevani. Lahtiolekuajad on veel n-ö paika loksumas.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus