Jõgeval alustati COVID-19 testimisega

Eile hakkas tööle Jõgeva perearstikeskuse ja endise Jõgeva põhikooli (ühisgümnaasiumi) hoone vahele parklasse paigaldatud koroonaviiruse COVID-19 testimise mobiilne proovivõtupunkt. Teste hakkas tegema arstikeskus Qvalitas.


Läbisõidupõhimõttel tegutsevasse proovivõtupunkti pääseb testima ainult perearsti saatekirjaga ja kohale tuleb tulla autoga. Kindlasti tuleb saabuda kokkulepitud ajal ja kaasa võtta isikut tõendav dokument. Testimisala on ümbritsetud aiaga. Väravas kontrollitakse saabujaid nimekirja alusel. Dokumenti tuleb näidata läbi auto aknaklaasi. Keelatud on autoklaasi langetamine ja autoukse avamine.

Abiks Jõgeva valla vabatahtlikud

„Qvalitase töötajatele on abiks Jõgeva valla vabatahtlikud, kes kontrollivad saabujate isikuandmeid. Kontrollitud auto lubatakse kinnisele territooriumile. Vastuvõtud on ülepäeviti. Praegu on paigas esimesed kolm päeva: neljapäev, laupäev ja esmaspäev,“ rääkis Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev.
Tema sõnul ei ole see spordi- ega kultuuriürituse paik, kus peaks pealtvaatajaid olema. Seega ei ole vaja siia niisama tulla ja tööd häirida.
„Koht ise on loomulikult turvaline ja nakkusoht on välistatud, milleks on kasutusele võetud turvameetmed. Üks põhjus on ka see, et paraku ei ole meie ühiskonna suhtumine haigetesse just väga lugupidav ja paljud inimesed ei soovi, et siia autosid uudistama tuldaks,“ lisas Svjatõšev.
Jõgeva perearstil doktor Galina Šeremetal ei ole tulnud veel kedagi oma Jõgeva nimistu patsientidest testima saata. „Küll on sümptomitega haigeid olnud Peipsi ääres ja Tartus. Hea teada, et see võimalus on nüüd ka Jõgeval. Kui on sümptomid, siis saadame,“ ütles perearst.
Neljapäeva hommikuks oli üleriigilises võrgustikus perearsti saatekirja või eesliini organisatsioonide vajaduse alusel saanud koroonaviiruse proovi anda juba 36 024 inimest ja Jõgevamaal 897.
Erasektori meditsiiniettevõtete eestvedamisel toimuv avalik koroonaviiruse testimine laieneb peale Jõgeva veel Paidesse, Rakverre, Haapsallu ja Valka, kus avatakse mobiilsed testimiskohad lähemate päevade jooksul. Eile avati mobiilsed proovivõtukohad ka Paides ja Rakveres. Täna lisandub testimisvõimalus Haapsalus ja järgmise nädala alguses Valgas.

Inimesele tullakse lähemale

Kokku on Eesti inimeste testimise võrgustikuga seotud inimesi seitsmest erasektori meditsiiniettevõttest ja kolmest haiglast. Tallinnas ja Rakveres panustavad proovide võtmise nimel Medicumi töötajad. Tartus, Viljandis, Pärnus, Haapsalus, Paides, Jõgeval ja Valgas on tervisebusside juures elanikelt proove võtmas Qvalitase personal.
Corrigo tervisekeskus korraldab testimist Narvas ja Ida-Viru keskhaigla Kohtla-Järvel. Kuressaares ja veidi hiljem liitunud Kärdlas on elanikke testimas kohalike haiglate personal. Kodus proovivõtmise brigaadidega aitavad Fertilitas, Alre ja Elred.
Synlabi ja Medicumi algatusel loodi tihedas koostöös sotsiaalministeeriumi ja terviseametiga mobiilsete proovivõtukohtade võrgustik juba 19. märtsil. Vaid paari päevaga avati seitsmes Eesti linnas punktid, kuhu pääseb saatekirja alusel varem kokkulepitud ajal ja autoga. Inimestelt, kellel puudub võimalus proovivõtukohta sõitmiseks, võetakse proov kodus. Selleks töötab üle Eesti üheksa kodustestimise brigaadi. Kõige suurem külastatavus on selle aja jooksul olnud Tallinna ja Tartu proovivõtukohtades.
„Kui paljudes maakonnakeskustes ei saanud seni proove anda, siis nüüd saame mobiilsete proovivõtukohtadega inimestele lähemale tulla. Eelmisel nädalal laiendati nende inimeste ringi, kes saavad end testima tulla, mistõttu usume, et võrgustiku laiendamine uutesse linnadesse on suur samm. Tunnustan siinkohal riiki, terviseametit ja Qvalitast, kellega koos selle võimaluse saime luua,“ ütles avaliku testimise koordinaator, Medicumi juhatuse liige Tõnis Allik.

Mida on testimiseks vaja teada:

1. Helista oma perearstile!
2. Kui perearst otsustab, et testimine on vajalik, edastab ta saatekirja laborisse ning sealt helistatakse sulle, et leppida kokku testimise aeg ja koht. Oota kõnet.
3. Sõida autoga kokkulepitud kohta õigel ajal ja võta kaasa dokument! Ninaneelu proovi saab anda vaid saatekirjaga inimene kokkulepitud ajal isikut tõendava dokumendi alusel. Niisama ei ole otstarbekas kohale tulla, testitakse ainult eelregistreeritud inimesi. Testima tulles ei ole otstarbekas võtta samas autos kaasa pereliikmeid.
4. Oota vastust, sulle helistatakse! Vastuse saab järgmisel päeval, inimesele helistatakse. Vastused liiguvad ka digilugu.ee keskkonda.
5. Kui sinu proov osutub positiivseks, siis püsi kodus, järgi perearsti eelnevalt antud soovitusi, tervise halvenemisel võta ühendust oma perearstiga või kutsu kiirabi, helistades 112.
Synlabi laboris analüüsitakse ninaneeluproovist koroonaviiruse SARS-CoV-2 olemasolu viiruse RNA määramise meetodil. Tegemist on WHO tunnustatud meetodiga. Koroonaviirus põhjustab kopsuhaigust COVID-19 (Coronavirus Disease 2019).

 

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus