Jõgeval algab jääpurikafestival

Külmalinnas Jõgeval saab täna õhtul kultuurikeskuses toimuva kontserdiga alguse suur lumine nädalalõpp ehk festival Jääpurikas 2012”, mis on seekord pühendatud 90 aasta möödumisele pidevate ilmavaatluste algusest Jõgeval.

MTÜ Miinus 43,5 poolt Jõgeva linnavalitsuse kaasalöömisel ja mitme ettevõtte toetusel korraldatava festivali juhatab sisse kontsert “Jääaaria”, millel sopran Kai Kallastu ja pianist Andrus Kallastu esitavad Mozarti, Verdi, Wagneri ja Straussi aariaid. Kontsert algab kell 19 ja sellele tuleb lunastada viie- või kolmeeurone pilet.

Festivali tihedaim päev on homne. Hommikul kell 10 läheb Jõgeva Ühisgümnaasiumi staadionil lahti lumest mänguväljaku ehitamine. Lumi veetakse kokku Tähe tänava äärselt põllult, kohale tuuakse ka vesi, mis aitab sellest kujusid vormida.

“Kutsume asutuste, ettevõtete ja koolide esindusi, kellel see reedesel päeval võimalik, mänguväljaku rajamisel osalema,” ütles MTÜ Miinus 43,5 juhatuse liige Raul Taul. “Staadionile mahub tegutsema kümmekond seltskonda ja eeldame, et sinna kerkivad lumest objektid pole lihtsalt iluasjad, vaid sobivad lastele ronimiseks ja liulaskmiseks.”

Homme kella 18ks oodatakse rahvast kesklinna, kus jääpurikafestival ka ametlikult avatuks kuulutatakse. Kohe järgneb teinegi avamine: kultuurikeskuse fuajees eemaldatakse kate Jõgeva kunstikooli õpilaste loodud monumentaaltaieselt “Külmalinn”. Millest taies koosneb, selle jättis Raul Taul esiotsa saladuseks. Ütles ainult, et see on teisaldatav ja seda saab tulevikus soovi korral oma asutuses või kodus eksponeerimiseks laenata.

Kümme kraadi oleks paras

Kultuurikeskuse klaasseintega eeskojas saab näha Vooremaa fotograafi Anatoli Makarevitši näitust nelja varasema jääpurikafestivali fotodest. Kultuurikeskuse fuajeesse paneb Jõgeva ilmahuvikeskus aga välja näituse, mis pühendatud 90 aasta möödumisele pidevate ilmavaatluste algusest Jõgeval. Samale teemale pühendatud jutte kuuleb kella 18-19 teise korruse kammersaalis tegutsevas ilmajututoas, mida juhib Kanal 2 ekraanilt tuttav ilmamees Peep Taimla. Sõna saavad ka Lelle Liisu ja teised ilmatargad.

Õues, Kaitseliidu maja ette püstitataval välilaval algab kell pool seitse Jõgeva noorte talveteemaline moešõu. Kell seitse läheb sealsamas lahti purikavõistlus. Kas jääpurikaid hakatakse sulatama või kasvatama, sõltub ilmast.

“Kolmel korral oleme soojavõitu ilma tõttu pidanud purikate sulatamisega piirduma, ühel korral on õnnestunud neid ka kasvatada,” ütles Raul Taul. “Meile sobiks kõige paremini, kui purikavõistluse ajal oleks umbes kümme kraadi külma: selline temperatuur võimaldaks kenasti purikaid kasvatada ja ka võistlejail end hästi tunda.”

Jõgeva linnapea Kalmer Lain (temagi kuulub MTÜ Miinus 43,5 juhatusse) lisas, et seekord on jääpurikavõistlusele oodata külalisosalejaid mitmest teisest Eesti linnast. Purikavõistlusele saab end registreerida kohapeal. Võistluse lõppedes algab kultuurikeskuses pidu ansambliga PS Troika ning mängude ja võistlustega. Esimese tantsuploki järel toimub ilmateemaline viktoriin. Pere pisematele pakub meelepärast tegevust Jõgeva Perekeskus. Festivali juhib Meelis kevadpealinnast Türilt, pidulisi toitlustab Kõnnujõe talu.

Lõpeb hokilahingutega

Laupäeval kanduvad festivalisündmused linnast väljagi. Laiuse mäel saab nimelt teoks traditsiooniline kelgušõu, millel selgitatakse välja originaalsemad ja paremate libisemisomadustega omavalmistatud kelgud. Kelguvõistluse (nagu ka purikavõistluse) juhendi leiab MTÜ Miinus 43,5 kodulehelt (www.kylmalinn.ee).

Kes Laiusele minna ei saa või ei taha, võib seada laupäeval sammud hoopis Mustvee maantee jäästaadionile, kus hakatakse hokilahinguid pidama. Pühapäeval saab seal näha ka Jõgeva publikule senini veel tundmatut ala  kelguhokit. Hokivõistlustest saab lähemalt lugeda tänase Vooremaa spordiküljelt.

Nii Raul Taul kui ka Kalmer Lain avaldasid lootust, et Jõgeva kandi rahvas tuleb innukalt nii lumest mänguväljakut ehitama, purikaid kasvatama kui ka omatehtud kelkudega Laiuse mäest alla laskma.

“Tore, et Eesti selle talve külmarekord, nagu kord ja kohus, jälle külmalinna Jõgeva käes on,” ütles Raul Taul, viidates möödunud pühapäeva hommikul kell 7 Jõgeval mõõdetud 35 külmakraadile.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus