Jõgeva võib saada ILMAIME-nimelise teemapargi

   Jõgeva võib saada kõiki maailma peamisi kliimavöötmeid ja kliimanähtusi tutvustava teemapargi, mis pakuks külastajatele tegevust aasta ringi.

Tänavu 15. mail esitas OÜ Continuum Group Jõgeva linnavalitsusele teemapargi Jõgeva ILMAIME väljaarendamise kava. Kui tollal oli tegemist veel teoreetilise ideega, siis praeguseks on astutud esimesed sammud ka selle teostamiseks.

Idee luua teemapark sellisel kujul, nagu praegu mõtte tasandil olemas, tekkis töö käigus. Algne plaan oli ehitada Jõgeva kui külmalinna ning jõuluvana kodu ideest lähtuv teemapark

Siiski tundub kogu teemapargi idee kuidagi utoopiline ning ehk pisut hullumeelnegi. 

Et oleks põhjust pikemaks ajaks jääda

Jõgeva linnapea Viktor Svjatõševi sõnul tunduvad alguses hullumeelsed kõik head ideed. “Ja eks pisut hullumeelsust olegi vaja, et silma paista,” lisas ta. Linnapea sõnul on hetkel Jõgevamaad läbivate turistide arv küll suur, kuid tervet päeva meie maakonnas ei veedeta. Seejuures on Jõgeva linna panus turistide ligimeelitamisel õige väike ning suunatud vaid  väikesele sihtrühmale Betti Alveri muuseumi või Kalevipoja matkaradade kaudu.

Jõgevamaa eranditult suurimad turismiatraktsioonid on praegu Palamuse kihelkonnakoolimuuseum ning Elistvere loomapark. Kui Jõgeva saaks Eestis ainulaadse teemapargi asukohaks, siis täidaks kolmnurk Jõgeva-Palamuse-Elistvere linnapea sõnul kogu päeva ning turistidel oleks põhjust Jõgevale ka ööseks jääda.

“Jõgeva suurim probleem väljastpoolt vaadatuna ongi hetkel, et külalistel pole siin midagi teha. Eks kohalik leiab endale sõprade seltskonnas ikka mingi meelelahutuse, kuid siia sattuvatele turistidele pole linnal midagi pakkuda. ILMAIME teemapark olekski see põhjus, miks siia pikemalt peatuma jääda.” 

Talvel saaks teemapargist jõulumaa

Kuigi teemapark töötaks aastaringselt atraktiivselt hariva kliimatemaatikaga, leiaks see kasutust ka teisiti. Algne idee luua Jõuluvana kodu ei läinud uute vaimusünnitiste esile kerkides kaduma, uued ideed vaid lisandusid. Jõuluvana saaks endale teemaparki oma toa ning talvel saaks ILMAIMEst ka jõulumaa.

Jõuluvana ootab pikisilmi oma uut kodu, et lastele rohkem rõõmu pakkuda. Praegune asukoht hakkab ennast ruumipuudusel ammendama ja võib lõppeda vaikse hääbumisega

Lisaks eelpool nimetatud funktsioonidele saaks teemapargis korraldada ka kontserte ja muid meelelahutusüritusi, sest ILMAIME kompleksi üheks osaks saab olema korralik välilava, mis Jõgeval hetkel puudub, kui mitte arvestada kultuurikeskuse tagust lava. Teemapargi asupaigaks saab  3,18 ha suurune ala Aia tänava Piibe maantee poolses otsas. Kuue võimaliku seast osutus krunt  valituks muu hulgas  seetõttu, et on linna sisse sõitja leiab selle kergesti ning lähiümbruses ei paikne elumaju, mida teemapargi töö võiks segada. Samuti annab sinna juba eelnevalt veetud pinnasetäide võimaluse reljeefiga mängida. 

Tööd saaks 16 inimest

Plaani kohaselt annaks teemapark tööd umbes 16 inimesele, millele lisanduks suvisel kõrgperioodil lisatööjõud,  loodetavasti kooliõpilaste näol.

Projekti kogumaksumus on hetkel plaanitud 50 miljonit krooni, millest linn on nõus maksma maksimaalselt 7,5 miljonit. Ülejäänud loodetakse saada riigilt ning Euroopa Liidu toetusena, samuti sponsoritelt.

Teemapargi valmimine on plaanitud 2014. aastaks. Ka plaanitud piletihinnad (190 ja 150 krooni) ei tundugi selles perspektiivis nii ilmvõimatud.

“Kui vaadata lähiriikide samasuguseid atraktsioone, siis on piletihinnad neis juba praegu sellel tasemel,” ütles linnapea, kuigi tunnistas, et esimest korda neid numbreid kuulnud, oli ka tema pisut ehmunud ning kahtlev.

“Linnarahval ei tasu aga karta, et linn uute projektide keerises vanad on unustanud — bussijaam tuleb!”

Jõgeva kliimateemalisest pargist on huvitatud ka Tartu Ahhaa teaduskeskus, kes oleks huvitatud oma filiaali rajamisest. Tuntud kaubamärk oleks Jõgeva ILMAIMEle reklaami mõttes suureks abiks ning näitaks ka kvaliteeti.

Kes tahaks teemapargiga rohkem kursis olla, võib lugeda Jõgeva linna kodulehelt (www.jogevalv.ee) 118-leheküljelist detailset arenduskava.

KARL SAKRITS

blog comments powered by Disqus