Jõgeva Veevärk tasandab kruusaauku

Juba kaks nädalat on Jõgeva kruusaaugus ja selle läheduses tehtud tasandustöid, demonteeritud aiapostid ning eemaldatud vanad puud.

Tööde eesmärgiks on Jõgeva linna veehaardesse kuuluva puurkaevu sanitaarkaitseala hooldamine ning seal talvel kelgutavate ja suusatavate laste turvalisuse suurendamine. Tööd lähevad maksma kokku umbes 1500 eurot, kuid täpne summa selgub siis, kui kõik on valmis. Tasandamise maksab kinni Jõgeva Veevärk.

Tööde alguses sellest linnaelanikke ei teavitatud, mistõttu mitu murelikku linnakodanikku ajalehetoimetusse pöördus. Lähedal asuva kortermaja ühistu tegi ka linnavalitsusse järelepärimise. Kui tööd algasid, oli linnapea Kalmer Lain puhkusel, järgmisel nädalal oli puhkusel linnavalitsuse liige, Jõgeva Veevärgi juhataja Kalle Pint. Asjaosalistelt õnnestus Vooremaal põhjalikumad kommentaarid saada alles 2. mai hommikul. 

Tööd algasid enne, kui nendest jõuti teavitada

Linnapea märkis, et kruusaauk on tal kogu aeg südamel olnud, sest lapsevanemad on korduvalt tema poole pöördunud palvega muuta see koht lastele ohutumaks. “Meil ei ole olnud selget plaani, mida seal teha, samuti on puudunud raha, nii on kõik vaid mõtetesse jäänud,” tunnistas linnapea. Tema sõnul tekkis plaan kruusaauku korrastada Jõgeva linnavalitsuse liikmel ja Jõgeva Veevärgi juhatajal Kalle Pindil, sest veefirmal peab puurkaevu ümbrus korras olema.

Pint leidis, et tegemist on hooldustööga, millest ei peagi pidevalt teavitama. Ta tõi näite, et ka Vooremaa ei kirjuta kõikidest Jõgeva linnas tehtavatest hooldustöödest. Tema hinnangul reageerisid helistajad ja meilide saatjad lihtsalt üle. “Kui kohta pole 20-30 aastat korrastatud, siis arvavad elanikud, et see paik peabki niisugune välja nägema,” märkis Pint. Samas tunnistas ta, et kruusaaugus tehti viimati korrastustöid nõukaajal.

Pinnasetöid saab tema sõnul teha siis, kui maa on tahenenud ning olemas vaba tehnika.

Nii jõudiski teostus teavitustööst ette.

Tema kinnitusel on veel vaja kruusaauku mulda tuua ja seda tehakse siis, kui pinnas on veel tugevamaks muutunud. “Kui tehakse pinnasetöid, on selge, et seal on mõnda aega armid. Täiendavat muruseemne külvamist pole kruusaauku mõeldud, tegemist on loodusliku uuenemisega. Minimaalselt läheb selle koha taastumiseks kaks aastat. Nendes kohtades, kus rohkem käiakse, rohtu niipea ei kasva,” tunnistas Pint. Tema sõnul võib suurem vihm ka tasandatud nõlvu omamoodi kujundada. “Ära uhutud kohti on võimalik hiljem parandada,” nentis ta, kinnitades, et töid tuleb võib-olla teha kahel aastal.

Teavituse osas raputas linnapea endale tuhka pähe ja tõdes, et linn on saanud korraliku õppetunni. “Loomulikult me tahaksime, et linnaleht teavitaks juba ette kõigest, mis puudutab linna väljanägemist ja linnaelanikke otseselt,” tunnistas Lain. 

Talgulised tulevad appi

Traktorid on töö teinud, nüüd on järg inimeste käes. 5. mai talgupäeval tulevad talgulised oma rehadega ning tasandavad pinnase ja korjavad kivid-kännud ning prahi kokku.

Jõgeva linn ootab talgutele 30 inimest, registreeruda saab Teeme Ära talgute kodulehel. Jõgeva linnaaednik Taivo Paeveer ütles, et inimesed võiksid kaasa võtta rehad, labidad ja ämbrid ning võimalusel ka kärud.

Koos talgulistega istutatakse Kivi tänav 5 ja Aia tänav 29 majade vahele tühermaale ka mõned puud. Linnaaednik kinnitas, et talgulised kaevavad ise puude jaoks augud ning istutavad need maha, tema on  seal juures ja saab näpunäiteid jagada.

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus