Jõgeva vallas peeti jalgpallifesti

 

Möödunud nädalavahetusel peeti Laiusel jalgpallifestivali „Sport liidab“, kus osales ligi sadakond Jõgeva ja Illuka valla ning Mustvee linna noort, kusjuures jalgpallivõistkonnad moodustati eri piirkondade noortest loosi abil. 

iii

Jalgpallifestivali on Jõgeva vallas korraldatud juba kolm aastat. Sel korral langes üritus kokku Euroopa Noorte fondi koolituse pakkumisega. Aktiivsed Jõgeva aleviku noored olid nõus läbima koolituse ning võtma ürituse korraldamise endi õlule, millega kaasnes ka fondipoolne rahastus.

Jalgpallifestivali peamine eesmärk on parandada noorte omavahelist läbisaamist ja pole oluline, kes võidab. Nii jagatigi eri piirkondade mängijad loosi abil erinevatesse võistkondadesse. Kaasati ka vene keelt kõnelevad noored ning pandi nad eesti keelt kõnelevate noortega ühte meeskonda.  Loositi  välja seitse võistkonda, kus enamik üksteise oskusi ei tundnud. Et mängud hästi sujuksid,  pidid noored omavahel korralikult tuttavaks saama, selgitama välja üksteise tugevad ja nõrgad küljed.

Reeglitest peeti kinni

Ka mängureegleid oli pisut kohandatud, nimelt pidi igas võistkonnas olema vähemalt üks tüdruk ja õrnema soo esindaja löödud värav võrdus kahe väravaga. Üks kohtumine kestis pool tundi, poolaeg seega viisteist minutit. Alagruppe ei loositud ja play-offe ei toimunud. Peeti võitude ja löödud väravate arvestust.

Võttes arvesse seda, et võistkonnakaaslased olid suhteliselt võõrad, suudeti tiimitöö üsna kiiresti toimima panna. Vene keeles rääkinud noored praktiseerisid eesti keelt ning nii  mõnedki  eesti noored purssisid platsil vene keelt. Mustvee poisid ise õpetasid teistele selgeks paar vajalikku   venekeelset terminit. Lepiti kokku selleski, et ei kasutata ebatsensuurseid väljendeid ja  kaasvõistlejatele ei tehta tahtlikult viga. Üldiselt peeti neist kokkulepetest kinni: kolme mängupäeva ja ligi paarikümne mängu kokkuvõttes tuli kohtunikul näidata kollast ja punast karistuskaarti vaid kolmel korral. Kõigi mängupäevade jooksul määrati ka vaid üks penalti ja mõned üksikud karistuslöögid.

Tihe ajakava eriti  ei väsitanud

Mängude käigus juhtus ka kergemaid vigastusi, kuid ei midagi tõsist. Venitada saanud liigeseid ja põrutusi ravisid Punase Risti meedikud. Nende endi sõnul möödus festival üsnagi kergelt. Vaid Vaimastverest pärit Sigrid sai mängu käigus tugeva löögi alakõhtu ning kindluse mõttes kutsuti kohale kiirabi, kes tüdruku üle vaatas. Õnneks ei avastatud neiul tõsiseid sisemisi vigastusi ja pärast puhkust oli ta uuesti jalul, kuigi palliplatsile enam ei läinud. See oli ka kõige tõsisem vigastus kogu festivali jooksul.

Matšid algasid reede pärastlõunal ja lõppesid õhtul pärast kella seitset. Laupäeval algas päev kell 11.00 ning lõppes alles õhtuhämaruses. Ka pühapäeval alustati mängudega hommikul ning autasustamine-tänamine lõppes alles kella viie ajal. Vaatamata tihedale ja kurnavale ajakavale, pidasid pea kõik võistlejad tambile vastu. Loobujad võis üles lugeda ühe käe sõrmedel. „Siin on kogu aeg midagi teha, kindlasti pole igav,” kinnitasid Jõgeva aleviku ja Siimusti noored.

Võistluste edenedes tekkis juurde ja aktiivseid kaasaelajaid. Kui algul hoiti end ehk tagasi, sest ei teatud, kelle poolt olla, siis viimasel päeval ergutati juba kõiki võistkondi võrdselt. Vilede ja pasunate abil tunnustati  ilusaid sööte ja väravaid.

Näha oli, et osalejad said üritusest innustust ja julgust, sest festivali korraldusmeeskond tuli oma ülesannetega suurepäraselt toime.

Projekti raames korraldatakse Jõgeva valla ja Mustvee linna noorte ekskursioon Illukale, novembrikuus saab Jõgeva kultuurikeskuses vaadata fotonäitust ning kõigist neist noorteüritustest pannakse kokku film, mida esitletakse tuleva aasta jaanuaris.

iii

EILI KOITLA

blog comments powered by Disqus