Jõgeva vald peab laupäeval oma 150. sünnipäeva pidu

Tänavune sügis toob enamikule Eesti omavalitsustele kaasa piiride muutumise. Jõgeva vald jõuab enne naabritega ühinemist ära pidada valla 150. sünnipäeva. Juubeliürituste sarja üks olulisemaid sündmusi on ülehomme Kuremaal toimuv pidu, kuhu on oodatud vallarahvas ja külalisedki.


Valla 150. sünnipäeva pidu algab kell 16, ent juba tund varem võtab Kuremaa mõisapargi välilaval koha sisse instrumentaalansambel Retpop Vello Pütsepa juhatusel, et saabujatele igihaljaste paladega mõnus meeleolu luua. Alates kella 15st võib uudistama minna ka peoplatsi lähedusse üles seatavaid laadalette. Laat kannab nime “Kohalik ja naturaalne” ning eelkõige tulevad sinna kauplema Jõgeva valla ettevõtjad.

“Pakutakse keraamikat, käsitööesemeid, vana mööblit, leiba, kala jne,” ütles Sihtasutuse Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus juhatuse liige Tiina Tegelmann ja lisas, et laat tegutseb kella 21ni.

Kell 16 algava kontserdi juhatavad sisse tervituskõned. Kontserdi programmis astuvad üles Jõgeva valla taidlejad: Kuremaa lasteaed-algkooli laululapsed, kultuuriseltsi Jensel naisansambel, ansambel Retpop, Laiuse noorte tantsurühm, Kuremaa-Sadala naisrühm, Laiuse naisrühm Meie Mari ja segarühm Kaaratsim. Kontserdikavas löövad kaasa ka külalised Jõgeva valla sõpruspiirkondadest: Ukraina Makarovi rajooni rahvamuusikaansambel Ljubistok ja Paide valla segarühm Vallatsi.

“Ukraina rahvamuusikud astuvad umbes pooletunnise kavaga üles ka Jõgeva kesklinnas. Neid saab kuulata laupäeval kell 12,” ütles Jõgeva vallavolikogu esimees Tiit Lääne.

Tiina Tegelmanni sõnul valisid tantsurühmad valla sünnipäevakontserdil esitamiseks välja lustakama joonega tantsud. Kontsert lõpeb aga Maido Saare natuke mõtlikuma tantsuga “Leidmine”, mida tantsitakse Kait Tamra laulu “Oma saar” saatel.

“Selles tantsus on sügavam sõnum – igaühele meist, sealhulgas neile, kes meie omavalitsused lähenevatest muutustest läbi peavad juhtima,” ütles Tiina Tegelmann.

Kontsert kestab umbes poolteist tundi, seejärel lõigatakse lahti valla sünnipäevatort, mida pakutakse kõigile, kes kontserdile tulevad. Torti aitavad jagada Kuremaa-Sadala naisrühma liikmed.

Pärast kontserti viiakse läbi ka väike autasustamistseremoonia. 13. mail toimus nimelt Jõgeva valla spordipäev. Kui üksikalade paremad on oma auhinnad juba kätte saanud, siis võistkondlikus üldjärjestuses esimese kolme hulka tulnuid tunnustatakse valla sünnipäeval.

Apelsin ja Anne Veski

Kell 19 hakkab pargilaval mängima ansambel Apelsin koosseisus Argo Toomel, Ants Nuut, Tõnu Aare, Marek Lillemägi ja Allan Jakobi. Neile annavad puhkepause JJ-Street tantsukooli tantsijad. Kella kümnest õhtul hakkab laulma Anne Veski. Pidu lõpeb pool tundi enne keskööd taevasse tõusva ilutulestikuga.

Tühja kõhtu peo ajal kannatada ei tule: peoplatsil tegutseb toitlustustelk ja järve ääres rannakohvik. Vaadata saab ka mitut näitust. Lossi teisel korrusel on Kai Brauni akvarellinäitus “Horisondid ja maastikud” ning Kuremaa mõisa ja sovhoostehnikumi ajaloost kõnelev väljapanek, Kuremaa tuuleveskis aga Anatoli Makarevitši fotonäitus “Värvikaid loodushetki Jõgevamaalt”. Kuremaa käsitöönaised panevad oma näituse välja vabasse õhku. Nemad näitavad lossi ümbruses põnevaid õõnesvorme, mille algmaterjaliks tsement ja vanad froteerätikud.

“Ka Kuremaa käsitöökaubamaja, mis muul ajal tegutseb lossis, kolib peopäevaks õue telki,” ütles Tiina Tegelmann. “Et paljud tulevad peole terve perega, on mõeldud lastelegi: neile saab laadalt õhupalle ja suhkruvatti osta ning kohale tuuakse ka batuut.”

Jõgeva valla juubelipeo päevajuht on Arlet Palmiste. Pidu korraldavad Jõgeva vallavalitsus, MTÜ Marlau ning Kuremaa Turismi- ja Arenduskeskus. Abistava käe on ulatanud ka mõned sponsorid.

Jõgeva valla 150. sünnipäeva sündmused on kestnud juba mitu kuud.

“Nii suurejooneliselt pole Jõgeva valla sünnipäeva varem tähistatud, ent 150 aastat on ka väga soliidne iga,” sõnas vallavolikogu esimees Tiit Lääne. “Peatselt valla piirid muutuvad ja enne tulebki n-ö märk maha panna, et oleks hiljem, mida meenutada. Firmad ja organisatsioonid ju promovad end oma juubelite kaudu, miks siis omavalitsus sama teha ei võiks.”

Väärtustatakse ajalugu

Volikogu esimehe sõnul otsitakse ikka kaugemaid tärmineid, millest oma ajaarvamist lugema hakata. Jõgeva vallas otsustati kümmekond aastat tagasi, et valla sünniaastaks on 1867. aasta. Vallaseadus, mille alusel Jõgeva vald moodustati, võeti vastu küll aasta varem, ent vallavolikogu ja vallavalitsuse esimene istung peeti 1867. aastal.

“Me väärtustame oma valla ajalugu,” märkis Tiit Lääne.

Tema sõnul kestavad valla 150. sünnipäeva üritused septembri lõpuni. Juubeliaasta põhisündmused – ajalookonverents, spordipäev ja juubelipidu – saavad nüüd siiski peetud. Ajalookonverents leidis teatavasti aset juba aprillis. Kõik kolm põhisündmust anti korraldada MTÜ-dele: ajalookonverentsi peakorraldajaks oli Paduvere Talumuuseumi Selts ja spordipäeva peakorraldajaks spordiklubi Illi, juubelipeo puhul on peakorraldaja õigustes MTÜ Marlau.

“Juubelipeo ajal on meil meeldiv võimalus võõrustada kõigi oma sõpruspiirkondade – Soome Orimattila ja Rootsi Dals Edi valla, Valgevene Voložini ja Ukraina Makarovi rajooni ning Paide valla – esindusi. Me küll loodame, et meie kontaktid nendega säilivad ka suure valla tingimustes, aga kuidas kõik täpselt kujuneb, seda näitab tulevik,” ütles Tiit Lääne ja lisas, et juubelipeole on kutsutud ka nende valdade esindajad, kellega Jõgeva vald peatselt ühinema hakkab.

Veidi aega enne sünnipäevapidu sai Kuremaa pargi välilava uue katte, mis peaks olema n-ö igavene: see on tehtud nimelt puitplastik terrassilaudadest. See sarnaneb väliselt puiduga, ent on ilmastikukindel ning ei vaja värvimist ega õlitamist. Välja vahetati ka lava aluskonstruktsiooni puidust talad ja laagid. Töö tegi ära Paadisildade OÜ, raha selleks ettevõtmiseks tuli valla ja Eesti riigi eelarvest. Riigi nn katuseraha aitas sedakorda saada riigikogu liige Marika Tuus-Laul.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus