Jõgeva uue linnapea umbusaldamine ebaõnnestus

Neljapäevasel Jõgeva linnavolikogu istungil kukkus läbi Reformierakonna fraktsiooni algatatud umbusaldusavaldus linnavalitsuse liikmele Mihkel Kübarale, kes on praeguse koalitsiooni ajal linnapea. Umbusaldushääletusele eelnes arutelu selle õiguslikust paikapidavusest.

Reformierakonna fraktsioon algatas umbusalduse Mihkel Kübara suhtes juba 8. jaanuaril toimunud linnavolikogu istungi algul, veel enne, kui Isamaa ja Res Publica Liidu, Keskerakonna ja Rahvaliidu fraktsiooni initsiatiivil oli läbi viidud Jõgeva linnavolikogu toonase esimehe Meelis Pauklini ja linnapea Kalmer Laini umbusalduse hääletamine ning toimunud uute linnajuhtide valimine ning uue linnavalitsuse kinnitamine.

Praeguse linnavolikogu aseesimees Peep Põdder juhtis tähelepanu asjaolule, et umbusalduse algatamise ajal oli võimul teine linnavalitsus, mille volitused lõppenud. “Seda silmas pidades tekib küsimus, kuidas läheneda umbusalduse juriidilistele nüanssidele. Minu juriidiline nõustaja pidas umbusaldust õigustühiseks,” lausus ta.

“Mihkel Kübar kuulus eelmisse linnavalitsusse ja on ka praeguse linnavalitsuse liige. Jõgeval tekkinud pretsedendi seadusele vastavuse suhtes ei jõudnud lühikese ajaga konkreetset seisukohta avaldada ka riigikogu õiguskomisjon,” märkis Reformierakonna fraktsiooni esimees Raivo Meitus. Ta palus esitada kirjalik tekst, mis tõestaks umbusalduse ebaseaduslikkust. Koalitsioon pidas mõttekaks vaidlustele mitte aega kulutada ning volikogu esimees Mai Treial pani selle hääletusele. Mihkel Kübara umbusaldamist toetas viis volikogu liiget ning vastu oli üksteist. 

Paremini saab alati

Umbusaldusavalduses Kübarale heitis Reformierakonna fraktsioon ette suutmatust abilinnapeana kureerida haridusvaldkonda, mille tulemusena ei esitatud tähtajaks hariduse arengukava; mittetulundusühingute tegevustoetuste ja rahastamise korra välja töötamata jätmist, koostöötahte puudumist Reformierakonna ja IRL vahel 2009. aastal sõlmitud koalitsioonilepingu elluviimiseks ja teisigi vajakajäämisi. Linnavolikogu istungil Mihkel Kübar esile toodud puudusi ei kommenteerinud.

Hilisemas usutluses ütles ametisse jäänud linnapea Vooremaale, et mõnelegi umbusaldusavalduses välja toodud probleemile on ehk võimalik paremaid lahendusi leida. “Näiteks spordiklubide ja kultuuriseltside rahastamise aluste väljatöötamine on tegelikult pidev töö, kus tuleb ikka ja jälle uusi variante kaaluda. Ma ei taha küll kedagi süüdistada, kuid samas tekib küsimus, miks kümme aastat Jõgeva linnas võimul olnud Reformierakond selle valdkonna paremaks muutmiseks ise suuremat panust andnud pole.” 

Lootused asjalikule tööperioodile

Mihkel Kübar loodab, et praeguse valmisperioodi lõpuni jäävad poliitilised trikid ära ning Jõgeva omavalitsuselus on tagatud asjalik ja normaalne tööperiood.

Raivo Meituse kinnitusel ei seata praeguste linnajuhtide edaspidist umbusaldamist iseenesest eesmärgiks. “Me tahame aktiivselt osaleda linna arendamise protsessis, tulla välja mõistlike ettepanekutega, osaleda ettevõtmistes, mis linnale kasu toovad, kuid hoidume populismist,” ütles linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni juht Raivo Meitus.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus