Jõgeva Toidupank on abivajajatele jätkuvalt toeks

Mullu asutatud Jõgeva Toidupangal on täitumas teine tegutsemisaasta. Üleriiklikud toidukogumiskampaaniad on Jõgevamaal jätkuvalt edukad olnud ning saavutatud on abivajajate pidevaks aitamiseks vajalik stabiilsus.


Jõgeva Toidupanga koordinaatori, MTÜ Vooremaa TUGI juhatuse liikme Janar Hannolaineni sõnul on kohaliku toidupanga tegevuses toimunud eelmise aastaga võrreldes märgatav edasiminek. “Eelmise aastaga ei olegi võimalik võrrelda, olukord on paremaks läinud,” märkis ta. “Annetatud toidukogused on muutunud stabiilsemaks ning viimastel kuudel ei ole enam tekkinud ka esimeste kampaaniate käigus kauba laialijagamise järel esinenud tühje perioode.”

“Oktoobrikuise väga eduka toidukogumiskampaania järel jõudis kohale Euroopa toiduabi, detsembrikuise aktsiooni järel saabusid ka Postimehe kampaania pakid,” lausus Hannolainen. “Ladu on oktoobrikuust saadik täis olnud ning oleme saanud abivajajatele pidevalt kaupa välja anda.”

Annetada sai kolmes keskuses

Jõgeva Toidupank kogus tänavu kolme üleriigilise kampaania käigus annetusi kõigis maakonna linnades. “Annetada sai Jõgeva Konsumis, Põltsamaa Selveris ning Mustvee Konsumis,” rääkis Janar Hannolainen. “Lisaks oli Mustvees jõulukampaania käigus võimalik oma panus anda ka Meie toidukaupade poes.”

“Kampaaniate kokkuvõtetest on näha, et annetatud toidu kogused on muutunud stabiilsemaks,” lausus koordinaator. “Oktoobrikuise väga hea tulemuse järel lootsime küll, et detsembrikuine jõulukampaania pälvib veelgi suuremat tähelepanu ja toidukaupa tuleb rohkem, aga tulemus jäi samaks. Põltsamaal annetati küll natuke rohkem kaupa, kuid Jõgeval ja Mustvees ei erinenud kogused märkimisväärselt eelnenud perioodidest.”

Põltsamaalt pärinevad ka toidukogujate suurimad üllatused. “Annetajad on seal poest ostnud suurte kastidega makarone või riisi ja need korraga meile toonud. Kui saabunud toiduabi laos vastu võtad ja näed, et järgmisena tuleb suurem pakk, siis mõtled, et sellest jätkub abi mitmekümnele perele.”

Eelmise aastaga võrreldes on tänavu Jõgevamaal toidukogumiskampaaniate käigus toidupangale annetatud tunduvalt vähem kergesti riknevat kaupa. “Sellele tuleb koheselt leida abivajaja – tarbija. See omakorda tekitab juba kogumispäeva õhtuks lisatööd,” lausus Hannolainen.

Tänu vabatahtlike panusele

Toidupanga kogumisaktsioonid saavad teoks tänu vabatahtlike panusele. “Vabatahtlikke võiks muidugi alati rohkem olla,” lausus koordinaator. “Põltsamaal on nende kokku saamine viimasel ajal väga hästi õnnestunud ja kõik vahetused on kenasti täidetud olnud, ka Mustvees on väga hästi hakkama saadud. Jõgeval oleme pidanud siiski mõnikord ka ise väljas olema, samas on siin meil kogukonnapraktika raames abiks olnud Jõgevamaa gümnaasiumi õpilased.”

Toidupanga edukat üleriigilist jõulukampaaniat tumestas vahetult pärast seda meediasse jõudnud blogipostitus, kus toodi välja toidupanga tegevusega väidetavalt kokku puutunud inimeste negatiivseid kogemusi. Räägiti nii vabatahtlikest, kes kogutud toitu enda tarbeks kasutavad, kui ka annetatud ühekülgsest ja riknenud toidust.

Janar Hannolaineni kinnitusel Jõgevamaal vabatahtlikega probleeme olnud ei ole. “Kontroll on meil paigas, keegi vastutajatest on alati piirkonnas kohal või teeb pistelist kontrolli,” lausus ta. “Inimestega ei ole siinkandis probleeme olnud, ei ole täheldanud, et keegi oleks midagi tasku pistnud või kuskil oleks puudujääke tekkinud.”

“Kauplustes kogutav toidukaup on kokku loetud, lattu jõudes on see laoarvestuse põhiselt arvel. Kui mingi kadu tekiks, oleks see ka kohe nähtav, sest abipakke ei tuleks siis ju välja. Kui me pakke koostame, on ju arvuliselt ette teada, mida toiduainetest kõige vähem on ning selle järgi pannakse paika ka pakkide arv, et saaks teha võimalikult head komplektid, kus toidu sortiment on seinast seina ning väga toitev.”

“Poes tekitab inimestes kahtlusi näiteks see, kui vabatahtlik käib ringi oma joogipudeliga. Arvatakse, et see on võetud kogumiskorvist,” tõi Hannolainen näite tekkinud kahtlustustest. “Seetõttu olemegi läinud mujale poodi või kohvikusse ja seal kõhud täis söönud.”

Toiduabi jagatakse abivajajatele välja ainult omavalitsuste sotsiaalosakondade nimekirjade alusel. “Kui meie väljastame kauba sotsiaaltöötajatele, peavad nemad tagastama allkirjadega nimekirja, kust on näha, kuhu konkreetne kaup läks. Ka selles osas on arvestus täpne ja ei saa tekkida kadu,” kinnitas koordinaator.

Süüdistusi oli masendav lugeda

Janar Hannolaineni sõnul ei olnud esitatud süüdistusi hea lugeda. “Vabatahtlikele, kes toidukogumise eest vastutavad ja sellega põhitöö kõrvalt nagu patriootlikud hullud tegelevad, mõjus see tegelikult väga laastavalt,” lausus ta. “Kui toidupangaga alustasime, oli samuti palju tõestamist ja peaga vastu seina jooksmist.

Kõik sõltub toidupanga enda töökorraldusest ja kohapeal olevate inimeste taustast. Meil on toidupangas tegevad väga erinevatest valdkondadest pärit juhtimiskogemusega inimesed ning alguses võis tunduda, et sellest ei tule midagi head välja. Tegelikult töötame me tänu sellele palju paremini, teised piirkonnad ei saa aru, kuidas me suudame oma tööd niimoodi juhtida ja kuidas meil on püsivalt olemas ülevaade kõigest, mis toimub kohapeal.”

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus