Jõgeva tippturniiri võitis Ion Dosca

Pühapäeval lõppes Jõgeval viis päeva väldanud esinduslik rahvusvaheline kabeturniir 64-ruuduses kabes Jõgeva 2017. Läbi aegade tugevaima koosseisulise turniiri võitis eksmaailmameistrist Moldova kabetaja Ion Dosca, kes kogus 13 punkti. Talle järgnesid Baltikumi esindajad Guntis Valneris Lätist ja Andrius Kybartas Leedust.


34 kabetaja osavõtul turniir oli esinduslik ning teenis mängijatelt kiidusõnu korraldajate aadressil. “Võitja on alati turniiriga rahul, aga seekordne võistlus pakkus mulle igas mõttes täit rahuldust, tunnistas võitja Ion Dosca.

Viimati 1980ndatel noore kabetajana Eestis mänginud Dosca sõnul aitas tema seekordsele edule kindlasti kaasa see oivaline atmosfäär, mis Eestis ja siin Jõgeval valitseb.

“Selline rahu, vaikus ning silmapiiri taha vaikselt kustuv päev lõid võrratu atmosfääri. Sellise mängupaiga vastu ei ole midagi panna,” ütles Dosca.

Moldova kabetaja on omamoodi tšempionide tšempion, sest nii nagu kunagi suutis eksmaailmameister Iser Kuperman, on temagi võitnud kolm suurt tiitlit. “1991. aastal tulin NSV Liidu meistriks, viimaseks. 1999. aastal õnnestus mul võita MM-tiitel ja aasta hiljem sain esikoha USA lahtistel meistrivõistlustel. Peale minu on seda suutnud vaid aastate eest Kuperman.”

Teise koha saanud Valneris on Jõgeva turniiridel vana tuttav ja lubas ka järgmisel aastal kohal olla. “Olen oma tulemusega rahul, sest seekordne turniir oli väga tugev. Iga aastaga sportlik tase siin tõuseb ja see on vaid tunnustuseks korraldajate tööle,” lausus Valneris.

Sama kinnitas ka vene kabe maailmaorganisatsiooni (IDF) president Vladimir Langin, kes käis Jõgeval maad kuulamas, kas on võimalik muuta turniir maailma karikavõistluste etapiks. Näinud kohapealset korraldust ja tutvunud uue võimaliku mängupaigaga Kuremaa lossis, oli Langin optimistlik.

“Jõgeva suudaks MK-etapi kindlasti läbi viia. Selleks on teil siin väga palju juba tänu Ülar Poomile ja Jõgeva kabeklubile tehtud. Lahendust vajavad vaid mõned korralduslikud küsimused,” selgitas Langin. MK-etapp kasvataks osavõtjate arvu poolesaja juurde ning suureneks ka riikide arv. Loomulikult tõuseks sportlik tase veelgi.

Kõigil kaheksal turniiril kaasa teinud ja seekord 10. koha saanud Andrei Napreenkov Sankt Peterburist kinnitas, et tuleb taas Jõgevale. “Kindlasti soovin ka järgmisel aastal kaasa teha, sest mulle on sellisel võistlusel osalemine naudinguks. Kogu see miljöö ja korraldus kutsuvad tagasi,” rääkis Napreenkov, kes möödunud aastal võitis esikoha Eesti lahtistel meistrivõistlustel. Lisaks temale on kõikidel turniiridel osalenud veel Uno Plakk ja Arvo Rist.

Osavõtjate poolt lausus turniiri lõppedes tänusõnad viiendat korda osalenud Andrei Kalachnikov, kes avaldas kiitust eelkõige peakorraldajale Ülar Poomile ja kohtunikule Villem Lüüsile.

8. rahvusvaheline turniir Jõgeva 2017

*1. Ion Dosca (Moldova) 13, 2. Guntis Valneris(Läti) 12, 3. Andrius Kybartas(Leedu) 11, 4. Andrei Kalachnikov11, 5. Nikolai Struchkov10, 6. Solik Gersht10, 7. Kiril Dublin (kõik Venemaa) 10, 8. Arno Uutma (Eesti) 9 punkti.

*Jõgeva kabetajatest oli edukaim 13. koha saanud Uno Plakk 9 punktiga. Kaljo Siimer kogus 7 punkti ja sai 24. koha.

*Naistest oli parim kokkuvõttes 9. koha saanud ja 9 punkti kogunud Antra Valnere (Läti). Tatjana Teterina (Venemaa) kogus samuti 9 (14. koht) ja Anna Filipenko (Venemaa) 8 (17. koht) punkti

*31. koha sai Triinu Jalg 5 ja 33. koha Merili Jalg 4 punktiga.

TIIT LÄÄNE

 

blog comments powered by Disqus