Jõgeva tänavatel sõideti rulluisumaratoni

Jõgeva spordisõpradel oli möödunud pühapäeval võimalik otse linnatänavatel haaravat vaatemängu jälgida. Enam kui neljasaja osalejaga Kalevipoja rulluisumaratoni põhidistantsil oli meestest kiireim Reinis Znotins ja naistest Saskia Alusalu.


Rulluisumaratoni 4,6 kilomeetri pikkune võistlusrada kulges mööda Jõgeva linna tänavaid (Aia, Piiri, Tähe ja Tallinna mnt) ning raudteeviaduktilt Õunale viivat maanteed. Põhidistantsi valinuil tuli läbida üheksa, poolmaratoni sõitjail neli ja rahvarullil osalejail kaks ringi.

Põhidistantsil said “sotid sirgeks” ammu enne finišit: nii kiireim mees, lätlane Reinis Znotins, kui ka kiireim naine, Saskia Alusalu, läbisid mitu viimast ringi uhkes üksinduses ning põnevust pakkus hoopis küsimus, kes saavad ülejäänud auhinnakohad. Finišis edestas Znotins teise koha saanud Marten Liivi umbes 51 sekundiga ja Liiv omakorda 3,25 sekundiga Mart Markust. Naistest teise koha saanud venelanna Evgenia Radionik jäi Alusalule alla enam kui nelja minutiga. Kolmandaks jäi venelannale 17,51 sekundiga kaotanud Diana Kaareste.

Kui üldiselt kurtsid võistlejad tugeva tuule üle, siis võitja Reinis Znotins kinnitas, et teda see sõitu nautimast ei seganud. Ka võistlusrada oli tema meelest täitsa korralik.

“Trenni teen kolm-neli korda nädalas, aga mitte ainult rulluiskudel. Olen üldse aktiivse elustiili harrastaja ja sõidan palju ka jalgrattal,” sõnas Reinis Znotins.

Kalevipoja rulluisuvõistlus on juba aastaid olnud üks Uus Maa rullituuri etappe. Tänavu eelnesid Jõgeva osavõistlusele etapid Tabasalus (11. juunil) ja Pärnus (9. juulil). Ka Tabasalu rulluisumaratonil oli Znotins esimene, Pärnus jäi aga alla vaid poolakale Bartosz Chojnackile. Nii et praegu on Znotinsil parimad võimalused neljaetapilise rullituuri meistriks tulla.

Adaverest pärit Saskia Alusalu, kes teatavasti põhierialalt kiiruisutaja, sai oma naisteklassi võiduajaga üldjärjestuses 23. koha.

“Viimati olin rulluiskudel rullituuri esimese, Tabasalu etapi ajal,” tõdes Saskia. “Terve juuli olin aga laagris: kaks nädalat Hollandis ja ühe nädala Berliinis. Nüüd olen mõnda aega kodus olnud, ent ega ma siingi puhka: sõidan jalgrattaga ning teen jõu- ja imitatsioonitrenni. Viimane tähendab mitmesuguseid uisuasendis liikumisi.”

Neli ringi üksi

Jõgeva linnas, mis on Saskia sünnilinn, oli meie kiireima naisuisutaja meelest väga tore võistelda, sest rahvas elas omadele hoolega kaasa. Rada oli Saskia meelest siiski tükati konarlik ja tagasirgel puhunud marutuul ei teinud ka elu lihtsamaks.

“Üheksast ringist neli sõitsin üksi,” märkis Saskia. “Kui tunned, et oled teistest üle, siis ongi targem ette minna ja üksi tööd teha. Pealegi, kui asfalt võib üllatusi serveerida, ei maksa midagi juhuse hooleks jätta.”

Uue uisuhooaja ettevalmistused on Saskial edukalt kulgenud. Juulikuisel intensiivse jäätreeningu perioodil oli uisuneiul küll vahel tunne, et ei tea, kuidas õhtuni vastu pidada, ent raskused ju arendavadki.

Augusti keskel läheb Saskia Hollandisse jäälaagrisse, septembris siirdub aga treenima Saksamaale Inzelli.

“Väga tore on vahepeal kodus olla. Tõsi, viimane nädal on toonud nii suurt rõõmu kui ka kurbust: rõõmu õetütre sünni üle ja kurvastust vanaema siit ilmast lahkumise pärast,” ütles Saskia.

Uuel hooajal üritab ta maailmakarika etappidel võimalikult hästi esineda ja välja teenida osalemisõiguse 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudel.

“Üritan anda oma parima. Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, peaks olümpiapileti saamine olema täiesti reaalne,” sõnas Saskia Alusalu.

Meeste arvestuses teise koha saanud Marten Liiv tõdes, et maratonidistantsi läbimine polnud raske füüsiliselt, küll aga tehniliselt.

“Ma pole lihtsalt viimasel ajal kuigi palju rulluiskudel sõitnud, vaid olnud jäälaagrites Hollandis Heerenveenis ja Saksamaal Berliinis. Vahepeal sai Austrias Innsbruckis ka ratast sõidetud ja jõutrenni tehtud. Kui rulluiskudega ei sõida, muutub rullitunnetus kehvemaks ja see annab tunda just suurematel kiirustel. Nii et mulle täna tugev tuul sobis, see hoidis sõiduhoogu natuke tagasi.”

Ka Marten Liiv ütles, et üritab olümpiapiletit jahtida. Tore oleks küll, kui suisa kaks Adaverst võrsunud kiiruisutajat olümpiale jõuaks.

Rahvale lähemale

Adavere taustaga võistlejaid oli rulluisumaratonil muidugi veelgi. Mart Markus sai meesteklassis suurepärase kolmanda ja Aleks Luik üheteistkümnenda koha. Poolmaratoni distantsil lõi aga teiste seas kaasa Jõgeva linnapea Raivo Meitus. Tulemus – 34. koht – polnud sugugi paha.

Kalevipoja rulluisusõit kandis tänavu taas õigusega maratoni nime. Maratonina see võistlus 11 aastat tagasi ju alustas, ent vahepeal võeti mõõtu lühemal võistlusmaal ja läkitati võistlejad rajale eraldistardist. Kui asukohast rääkida, siis esimesed Kalevipoja rullisõidud peeti Jõhvi-Tartu maanteel Kasepää valla piirides, 2014. aastal “kolis” aga võistlus Jõgeva-Mustvee maanteele. Jõgeva linn ja ümbrus on seega Kalevipoja rulluisuvõistluse kolmas “kodu”.

“Otsime ikka võimalusi olla spordipublikule lähemal,” kinnitas Uus Maa rullituuri peakorraldaja Jaanus Ritson. “Publikule teeb asja huvitavamaks ka see, kui antakse ühisstart. Võistlejatel on aga alati meeldivam võistelda ringmarsruudil, mitte üht ja sama teelõiku pidi edasi-tagasi süstides. Jõgeval saime kõik need tingimused täita.”

Linnatänavatelt, tõsi küll, ei saa eeldada, et nad ideaalselt siledad oleksid. Jaanus Ritsoni sõnul oli kõige “karvasem” Piiri tänav.

“Eks see lõik jalga natuke väristanud, aga massilist kukkumist polnud. Tuul oli muidugi erakordselt tugev, nii et stardi- ja finišikaar kippus minema sõitma, aga samas võib öelda, et ilmataat meid ikkagi hoidis: mitmel pool mujal Eestis sadas ju sel päeval lausvihma.”

Võistlejaid oli rulluisumaratonil peale Eesti ja Läti ka Leedust, Soomest, Venemaalt ja Valgevenemaalt. Lätlased olid aga eriti edukad. Lastesõidul läks näiteks kaheksa, rahvarullil seitse ja poolmaratonil neli esimest kohta lätlastele. Küsisin Jaanus Ritsonilt, miks siis nii.

“See on järelemõtlemise koht. Ju on neil siis noortetöö paremal järjel. Samas on medalil ka teine külg: Lätis ei korraldata vist kuigi palju rulluisuvõistlusi, kui lätlased alatasa meile võistlema tulevad,” ütles Ritson.

Ta sõitis ka ise rulluisumaratoni läbi ja sai korraliku 19. koha.

“On hea, kui korraldaja näeb asju ka võistleja vaatevinklist,” selgitas Jaanus Ritson. “Kiidan Jõgeva linna- ja maavalitsust, samuti Jõgevamaa spordiliitu Kalju hea koostöö eest rulluisumaratoni korraldamisel. Ilma kohalike spordimeeste toeta sellist võistlust teha ei saaks.”

XII KALEVIPOJA RULLUISUMARATONI PAREMAD

Meeste põhidistants (41,4 km)

  1. Reinis Znotins (Powerslide-Laimite, Läti) 1:16.58,89
  2. Marten Liiv (Team Uus Maa) 1:17.50,14
  3. Mart Markus (Albe Team/Bont) 1:17.53,39

Naiste põhidistants (41,4 km)

  1. Saskia Alusalu (Albe Team/Bont) 1:29.32,17
  2. Evgenia Radionik (MapleRus, Venemaa) 1:33.40,18
  3. Diana Kaareste (ABEC/AT Sport) 1:33.57,69

MyFitness poolmaratonil (18,4 km) oli kiireim Sandris Reinsons, Chilli rahvarullil (9,2 km) Signe Malnaca ja Tutti-Frutti lastesõidul (2 km) Laura Jankovska. Kõik kolm esindasid Läti klubi BJC Laimite. 

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus