Jõgeva rattaralli läheb kolmandale ringile

Juba sel laupäeval sõidetakse Jõgeva ja Palamuse valla teedel kolmas Jõgeva rattaralli. Keskpäeval antakse Jõgeva kesklinnas start 110 km pikkusele põhisõidule, kümme minutit hiljem 50,5 km pikkusele matkasõidule ning kell 12.30 lastesõitudele. Rattahuvilised saavad üritusele internetis registreeruda aadressil jogevarattaralli.ee, homseni kehtivad soodushinnad.


Jõgeva rattaralli peakorraldaja Sander Maasingu sõnul pole rattaralli programmis ja marsruudis eelmise aastaga võrreldes muudatusi tehtud. “Me ei ole tahtnud toimivat üritust rikkuma hakata,” lausus Maasing. “Inimeste tagasiside senistele rattarallidele on olnud hea ning ka rada on enamikule meeldinud. Osalemisotsus ei ole rattahuvilistel enam emotsionaalne, paljud neist planeerivad Jõgevale sõitma tulemist juba pikalt ette ning seepärast ei olegi me hakanud midagi uut otsima.” 

Paar-kolm võistlust aastas

Peakorraldaja sõnul on väga positiivne ka see, et Jõgeva rattaralli on köitnud paljude selliste spordihuviliste tähelepanu, kes aasta jooksul väga tihti jalgrattavõistlustel ei stardi. “Jõgeva rattaralli on leidnud paljud sellised inimesed, kes muidu rattaspordiga väga aktiivselt ei tegele,” lausus Maasing. “Kui registreerunute nimekirja vaadata, on seal päris palju selliseid inimesi, kes teevad paar-kolm võistlust aastas ja õnneks on ka Jõgeva rattaralli nende hulgas.”

“Raja poolest on Jõgeva rattaralli teistest Eesti rattasõitudest natuke raskem, kuid ma ei tea, kas nad tulevad siia rasket rada nautima,” lausus Sander Maasing. “Ma eeldan, et neile meeldib kogu siinne õhkkond. Olen meelega püüdnud selle võistluse juures hoida sellist kodust tunnet ja ei ole tahtnud muuta seda väga peeneks ja professionaalseks, sest just see peletabki vähemsportlikud inimesed eemale. Vastasel juhul võib neil tekkida tunne, et see on mingi väga hull rattaentusiastide võidusõit ning nad ei taha siis sõitma tulla. Pigem olengi hoidnud seda suunda, et sõitma tahaksid tulla kõige tavalisemad inimesed ning samas ka need, kes saavad ennast sellel rajal välja elada ja tahavad võidu peale sõita.” 

Saab rahulikult lõpuni sõita

Eelmiste kordadega võrreldes viiakse sisse siiski üks uuendus, mis peaks eelkõige rõõmustama neid rattahuvilisi, kellele meeldib distantsil omas tempos kulgeda. “Sel aastal ringiga mahajääjaid maha ei võeta,” lubas Sander Maasing. “Hoiame rangelt kinni sellest, et kes liiguvad finiši sulgemise eelses tempos ehk jõuavad pikalt distantsilt kindlasti Jõgevale tagasi enne kella 17, saavad rahulikult lõpuni sõita.”

Kui esimesel otsal hoiavad kohtunikud loomulikult silma peal, siis tagumised peavad ise oma distantsiläbimist jälgima. “Esimese viiekümne hulgas pole kindlasti võimalik sohki teha,” kinnitas endine rattaproff  Maasing.

“Tagapool pole kontrollimisel väga mõtet, sest tegemist on ju ikkagi rahvaspordiüritusega. Kui seal petta, siis petad ju ikkagi vaid iseennast. Kui jätad ühe ringi sõitmata ja saad näiteks 80. koha, siis korraldajaid ja võistlustulemusi see väga palju ei mõjuta, aga sõitja ise teab, et ta on ennast ja kõiki teisi petnud. Selliseid asju märkavad ju ka teised ratturid ning need ei jääks saladuseks.”

Kahel varasemal aastal läks Jõgeva rattaralli põhidistantsil esikoht tippratturitele. 2013. aastal võitis esimese Jõgeva rattaralli nüüd Cofidise profitiimis sõitev Gert Jõeäär, mullusel rallil tegid puhta töö Läti profitiimi Rietumu/Delfin ratturid, keda oli kaheksa parema hulgas koguni seitse. Esikoha võitis Armands Becis. Sander Maasingu sõnul lätlane tänavu esikohta kaitsma ei tule. “Rietumu/Delfin seekord ei stardi ning ilmselt ei hakka ka Becis üksi Jõgevale tulema,” lausus Maasing. “Võit peaks koju jääma, Gert Jõeäär on näiteks öelnud, et ta vist saab tulla.” 

Praegused tipud ja endised staarid

Praeguste tippude kõrval on starti tulemas ka mitmed endised kuulsused, näiteks Jaan Kirsipuu, Raido Kodanipork ja Kalju Koch ning mitmed teistelt (elu)aladelt tuntud inimesed.

 “Jaan Kirsipuu tuleb esimest korda Jõgeva rattarallile, eelmistel aastatel oli ta samal ajal tööülesannetega hõivatud,” lausus Sander Maasing. “Taas on starti tulemas ajakirjanik Priit Pullerits, kes üritab kaasa kutsuda ka jalgpallur Raio Piiroja. Piiroja olevat veel kahevahel, aga ma väga loodan, et Pullerits räägib ta pehmeks, sest teiste alade nimekate sportlaste lisandumine oleks rattarallile väga positiivne.” 

Osavõtjaid ehk 300 ümber

Eilse seisuga on ennast pikale ja lühikesele distantsile kirja pannud 164 rattahuvilist. “Ma eeldan, et osavõtjate arv tuleb lõpuks 250 ja 300 vahele,” lausus peakorraldaja. “See oleks natuke vähem kui eelmisel aastal, sest samal päeval sõidetakse Elvas Eesti meistrivõistluste etapp kriteeriumis ning sinna lähevad väga paljud noorteklubid. Ühest küljest on selline võistluste kattumine korraldajate jaoks probleem, sest kui seda ei oleks, oleks Jõgeval kindlasti vähemalt 500 osalejat. Et aga võistlused on niivõrd erineva suunitlusega, siis nad ei sega teineteist, vaid rikastavad Eesti rattasporti. Noored saavad ühel võistlusel startida ning oma võistlus on ka harrastajatel ja tervisesportlastel.”

Sander Maasingu sõnul on huvi Jõgeva rattaralli vastu suurendanud see, et nädal hiljem toimuv Tartu rattaralli tuleb esmakordselt Jõgevamaale. “Osaliselt rattarallide rada kattub ning see on osalejatele positiivse tõuke andnud,” lausus Sander Maasing. “Tahetakse tulla nädal enne Tartu rattarallit sarnasele maastikule ennast natuke proovima.”

Peakorraldaja sõnul on seekord rattarallile tulemas ka mitmed soomlased. “Info rattarallist on jõudnud ka piiri taha ning enam ei pea ma kedagi personaalselt kutsuma, vaid üritus leitakse ise üles. Erinevalt hiljutisest rahvajooksust, on rattaralli oma koha hästi leidnud ning jõuga ei pea midagi forsseerima, ta küpseb omas mahlas juba päris hästi,” kinnitas Sander Maasing.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus