Jõgeva, Põltsamaa ja Mustvee saavad Võhmast oma küünlad

      

Võhmas osaühingus Eesti Valgus valmivad meetripikkused kaunistatud küünlad, milledel on kujutatud kolmekümne Eesti linna arhitektuuri, elulaadi ja sümboolikat. Jõgeva ja Mustvee teemalised küünlad on juba valmis, Põltsamaa küünla tegemisega on alustatud.

Eesti linnade omapära ja vaatamisväärsusi tutvustavate küünalde valmistamise idee algatas OÜ Eesti Valgus omanik Peter Wüthrich. “Mõtlesin, kuidas kodulinnale paremat ja köitvamat mainet luua. Linnad reageerisid projektile üllatavalt positiivselt ja pakkusid välja lahendusi töö teostamiseks. Mõne küünla kujunduse läbiarutamiseks koos linna esindajatega on kulunud pool päeva,” rääkis ettevõtja. 

Kaunistusi maalib kunstnik kolm päeva

“Vaha valamiseks kulub 18 tundi ning kaunistuste maalimiseks kolm päeva,” ütles ettevõtja. Jõgevamaa linnade teemalistest küünaldest valmis kõige enne Mustvee oma, mis on kaunistatud Peipsi järve motiivide, kala, ankru ja köögiviljadega.

“Jõgeva linna küünlal kujutasime aga külmasammast ja jõuluvana, kes lööb koos  rahvatantsijatega tantsu,” ütles Peter Wüthrich.

“Põltsamaa küünla kaunistamiseks saime mõtteainet  kunstiraamatust. Seal on pildid kunagisest Põltsamaa lossist ja elust-olust selles esinduslikus ja ajaloolises hoones. Usutavasti leiavad küünlal oma koha ka Liivimaa kuningas Magnus ja roosid, mis toonud kuulsust tänasele Põltsamaale,” lisas ta.

Peter Wüthrich tõi näiteid ka teiste linnade küünalde kujundusest. “Rapla küünlal on olulisteks elementideks kirik ja kirikumuusika festival kui oluline kultuurisündmus, Viljandi küünal on kaunistatud rippsilla, maasikate, paadimehe ja pillimängijatega, Mõisaküla oma rongi ja raudteega, Kärdla küünlal kujutatakse kohvitasside taga istuvaid inimesi, sest maakonna pealinnas elavaid hiidlasi kutsutakse  juba ammustest aegadest kohvilähkriteks," ütles ta. 

Ainulaadne näitus Võhmas

Küünalde kaunistamisega tegeleb osaühingu Eesti Valgus tellimusel firma Sillacards kunstnik Natalja Remmer. “Küünaldele piltide maalimine pakub mulle rohkesti loomingulisi emotsioone ja püüan teha igast küünlast omaette kunstiteose, ” ütles omal ajal Uljanovski kunstikoolis õppinud naine.

25. ja 26. juulil peetavatel Võhma linna päevadel avatakse Võhma Gümnaasiumis saalis näitus, kus küünlad on paigutatud linnade asukohtade  järgi suurele Eestimaa kaardile.

“Sellise ainulaade näituse korraldamine on juba leidnud positiivset vastukaja paljudes linnades. Võib-olla hakatakse meie linna aga tulevikus kutsuma Eesti küünla või valguse pealinnaks," märkis Võhma abilinnapea Aare Järvik.

Küünlaprojekti rahastajaks on firma Eesti Valgus. Linnad saavad aga küünlad pärast näitust välja osta.

“Idee linnu tutvustavate küünalde valmistamiseks on vahva ja kui meie Jõgeva küünal emotsionaalselt hästi mõjub, oleme valmis selle ka ära ostma,” ütles linnapea Viktor Svjatõšev. “Küünlatemaatika arendamine teeb kindlasti Võhma tuntuks kogu Eestis. Oma linna küünla kavatseme ära osta,” kinnitas Mustvee linnapea Mati Kepp.

Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa sõnul kuulsid Põltsamaa esindajad Võhmas algatatud küünlaprojektist kahe linna sõpruskohtumisel. “Ootame põnevusega oma küünla valmimist, ütles ta.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus