Jõgeva politseinikud said vabariiklikul võistlusel esikoha

 

Ülemöödunud nädalal, 15. ja 16. augustil osalesid Jõgeva jaoskonna politseinikud Alar Sadam ja Raul Pärnasalu Paikusel Eesti politseinike kutsemeistrivõistlustel, kus nad saavutasid meeskondlikult esikoha ning Alar Sadam sai individuaalselt teise koha.

 

Politsei kutsemeistrivõistlused on Eesti korrakaitsjate jaoks sama tähtsad kui tippsportlastele tiitlivõistlused. Selle tarvis valmistatakse end spetsiaalselt ette ning võistlustele lähevad iga jaoskonda esindama vaid parimad. Jõgeva jaoskonda esindasid tänavu Põltsamaa piirkonna politseinik Raul Pärnasalu ja välijuht Alar Sadam.

Kahepäevased võistlused peeti Paikuse politseikooli territooriumil ning seal tuli läbida seitse ala: õigusaktide tundmine, autoga vigursõit, turvataktika, välismaalase kontroll, intervjuu, laskmine ning kombineeritud spordivõistlus.

Esimesel alal, õigusaktide tundmises, saavutasid Jõgeva politseinikud esimese koha. See on üks keerukamaid alasid ning seetõttu oli saavutatud alavõit eriti kaalukas. Jõgeva jaoskonna juht Ivar Dubolazov hindas õigusaktide tundmises saavutatud esikohta väga, sest kümmekond aastat tagasi, mil tema ise kutsemeisterlikkuse võistlustel osales, oli õigusaktide tundmises saavutatud koht kaalukeeleks juhul, kui kahel võistkonnal oli kogutud võrdne arv punkte.

 

Kontrollida tuli Kongo DV-st pärit kodanikku

Vigursõidus ei läinud Jõgeva meestel nii hästi, kui oleks võinud loota. “Vigursõidurada tutvustati päeva alguses ning pärast seda läks iga võistkond oma teed. Meie saime vigursõitu sooritada alles pärastlõunal ja vahepeal olime tegelenud teiste ülesannetega. Osa rajast oli selle aja peale meelest läinud,” meenutas Alar Sadam. Kuigi soovitud tulemust vigursõidus ei saavutatud, ei ebaõnnestunud neil ala täielikult. Nii mõnigi võistkond unustas rajal ühe või mitu kontrollpunkti läbida ning sellega oli kogu ülesande soorituseks null punkti. “See ongi nagu kergejõustikus kümnevõistlusel: kui ühelt alalt saad nulli, siis kõrgesse mängu enam asja pole,” rääkisid Sadam ja Pärnasalu.

Parajaks pähkliks oli välismaalase kontroll, kus kontrollida tuli väidetavalt Kongo DV-st Eestisse rännanud kodanikku, kes oli juba korra siit riigist välja saadetud. “Laual oli hunnik dokumente, mis tuli isikuga seostada. Seal oli kaks passi, palju Schengeni viisasid, sisse- ja väljarändetempleid, hunnik muid pabereid, kus hulgas kinnipidamise ning väljasaatmise protokollid. Mõnda paberit ma nägin elus esimest korda ning  tegutsesin suures osas tunde järgi. See oli tõsine migratsiooniametniku töö,” rääkis Sadam.

Samas tõdesid võistlusel osalenud politseinikud ning ka Jõgeva jaoskonna juht, et sellised olukorrad muutuvad ka Eestis üsna tavalisemaks. “Seni pole veel igapäevatöös seda oskust tarvis läinud, kuid praegusel ajal võib iga hetk taoline olukord tekkida,” rääkisid Sadam, Pärnasalu ja Dubolazov. Sel alal saavutati kolmas koht.

Intervjuuülesandes tuli osalejail kommenteerida telekanalile lekitatud infot narkootikume tarvitanud alaealiste kohta, kes  ühes koolis läbi viidud reidi käigus tabati. Turvataktika ülesandes mängiti läbi eluline situatsioon, kus võistlejail tuli kontrollida sõidukit ja isikuid.

 

Poodiumikohtadel väikeste jaoskondade võistkonnad

Laskmise ülesannet pidasid Jõgeva jaoskonna esindajad kergeks. “Kui varasemalt on võistlustel olnud taktikaline laskmine, ehk liikumise pealt, siis sel korral lasti 25 meetri kauguselt kümme lasku. Paljudele valmistas see siiski raskusi, sest nii kaugelt lastakse ainult võistlustel, tavalaskmised sooritatakse viie või kümne meetri kauguselt,” selgitas laskmise võitnud Sadam, kes sai seitsekümmend kaheksa punkti sajast.

Tema tiimikaaslane Pärnasalu tunnistas, et oleks võinud ülesande korrektsemalt sooritada. Tihedus oleks võinud parem olla, tunnistas ta. Kokkuvõttes saadi sellelt alalt kolmas koht.

Viimasel alal, kombineeritud spordivõistlusel, tuli osalejail takistusrada läbida võimalikul kiiresti. Muu hulgas oli tarvis kanda kandikul poolteiseliitrist veepudelit, visata petangikuule   autorehvi keskele, ronida võimalikult kiiresti läbi sõiduautost ning tassima sangpommi.

 “Rajameister selgitas, et sel võistlusel saavad kehas kõik lihased koormust,” lisas Pärnasalu.

Kokku osales kutsevõistlustel 23 võistkonda, kelle hulgas ka lätlaste, leedukate ja soomlaste esindus. Välisriikide võistlejate puhul peeti eraldi arvestust: nad ei osalenud  õigusaktide tundmise alal. Jõgeva järel saavutas teise koha Kärdla jaoskonna võistkond ning kolmanda koha sai Võru jaoskonna esindus. See, et esikolmiku kohad noppisid väikeste jaoskondade võistkonnad, näitab sealsete politseinike multifunktsionaalsust, kes peavad oma igapäevatöös kõigi ülesannetega hästi hakkama saama.

“Suurtes linnades nagu Tallinn või Tartu saavad tavapolitseinikud keskenduda ainult kitsale erialale, väikeses kohas nagu Jõgeva peavad kõik kõike oskama,” nentis Alar Sadam.

Jõgeva jaoskonna juht Ivar Dubolazov kinnitas, et kutsemeistrivõistluste tiitel on nende jaoskonnale suur au ning Alar Sadamat ja Raul Pärnasalu peetakse meeles lõuna-prefektuuri korraldatava tänuüritusega. “Kuigi väga tahaks, on raske selle saavutuse eest mehi rahaliselt premeerida,” nentis Dubolazov, kuid kinnitas, et Sadama ja Pärnasalu saavutust hoitakse meeles ning võimalusel kajastub see ka meeste palganumbris. Samas edukad võistlejad ise ei kurtnud.

“Auhinnafond oli väga korralik,” möönis Sadam, kes lisaks medalitele, karikatele ja tänukirjale sai individuaalselt võidetud teise koha eest auhinnaks korraliku pulsikella.

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus