Jõgeva on Eesti väikelinnade spordiarvestuses viies

Möödunud nädalavahetusel peeti Jõgeval Eesti linnade 40. suvemängud, kus osales seitseteist võistkonda ning mille üldtabelis  suutis kaks Jõgevamaa linna saavutada koha esikümnes.

Kokku osales suvemängudel neliteist väikelinna, mille elanike arv jäi alla 10 000 elaniku, ning kolm suurema rahvaarvuga linna, milleks olid Rakvere, Narva ja Valga. Omavahel võisteldi seitsmel spordialal, kuhu iga linn oli välja pannud oma esindajad.

Võistlusi peeti paralleelselt kahel Jõgeva linna staadionil. Avapäeval oli Jõgeva Ühisgümnaasiumi staadionile ette valmistatud võrkpalli- ja petangiplatsid, linna uuel staadionil alustati kergejõustikuga. Orienteerumine ja jalgrattakross viidi läbi terviseradadel.

Kesk-Eesti meelisalaks osutus kergejõustik

Kergejõustikuvõistlusel osalesid kuueteistkümne linna võistkonnad kolmes erinevas vanuseklassis ning seitsmel erineval alal. Noormeeste arvestuses näitasid häid tulemusi Türi linna võistlejad. 100 meetri jooksus saavutasid „Lillelaada linna” poisid Tanel Ärm kõrgeima ja Tanel Takk madalaima poodiumikoha. Türi poiss Mati Sulg võttis esikoha kuulitõukes ja Andres Lõiv odaviskes.

Põltsamaa parimad tulemused selles arvestuses olid Joonas Püvi kõrgushüppe esikoht ning kaugushüppe ja kettaheite kolmas koht. Veinipealinna noormees Daaniel Mikk saavutas kõrgushüppes samuti kolmanda koha. 1500 meetri jooksu kolmas oli Tõnis Kristjan Koppel Jõgevalt. Ka kuulitõukes ei andnud Jõgeva poisid alla, nimelt saavutas sel alal kolmanda tulemuse Keijo Kalm.

Neidude arvestuses olid osavaimad Rakvere võistlejad. Egle Rebane saavutas esikohad 100 meetri jooksus ja kaugushüppes. 800 meetri jooksu kõrgeim poodiumikoht kuulus samuti Rakvere neiule Egle-Helene Rebasele, sama ala kolmas koht kuulus kaaslinlasele Gerda Karmanile. Kerli Kivimägi, kes on samuti pärit Rakverest, saavutas kettaheites teise ning odaviskes kolmanda koha. Kohalikest neidudest pääses poodiumile ainult Põltsamaa võistkonda esindanud Anni Eerik, kuid arvestatavaid tulemusi näitasid ka Jõgeva tüdrukud Birgit Koll ja Eneli Vadi, saavutades kettaheites neljanda ja viienda koha.

Meeste arvestuses olid teistest üle Lõuna-Eesti linnade esindajad. Tõrva ja Elva mehed olid alati esiviisikus esindatud. Eriti märkimisväärne oli Tõrva meeste Magnus Kirti ja Steven Tederi odaviske kaksikvõit. Kaks kõrgemat poodiumikohta hõivasid 1500 meetri jooksus elvalased Kauri Kõiv Karel Viigipuu. Jõgevamaa parimad olid 100 meetri võitja Elmo Krumm Põltsamaalt, kaugushüppe teine ja kuulitõuke kolmas mees Maarius Pärn Jõgevalt ja kõrgushüppe teine Indrek Kalvet Põltsamaalt.

Naised võitsid 4×100 m teatejooksu

Naiste arvestuses näitasid oma võimu Narva ja Rakvere võistlejad. 100 meetri ja kaugushüppe parim oli Žanna Vladimirova idapiiri lähistelt, kellele jäi kaugushüppes alla Rakvere võistkonna esindaja Terje Kaunisaar. Siiski saavutas Kaunisaar esikoha kõrgushüppes. Naiste 4×100 meetri teatejooksus ei olnud sel korral vastast Jõgeva naistele, kes kooseisus Liis Märss, Seidy Salundi, Tanika Ojasild ja Nele Ulvi saavutasid jooksu esikoha.

Veteranide klassis hoidsid Jõgevamaa au 1500 meetri jooksu võitnud Jõgeva meeskonna liige Heino Põldoja, kuulitõukes kaksikvõidu toonud Põltsamaa esindajad Uno Valdmets ning Aivo Mirka.  Valdmets tegi hea tulemuse ka kettaheites, saavutades teise koha. Jõgeva naisveteranide au kaitses Ingrit Ernits, kes saavutas 100 ja 800 meetri jooksus teise ning kaugushüppes kolmanda koha. Veel näitas häis tulemusi Jõgevat esindanud Hille Kirpu, kes võitis nii kuulitõuke kui ka kettaheite.

Kergejõustiku üldtabelit läks pärast võistlusi juhtima Paide linn, kelle sportlased näitasid stabiilselt keskpärasest paremaid tulemusi. Teisel kohal oli palju individuaalaladelt esikohti noppinud Rakvere, kes kaotas Eestimaa Südalinnale vaid ühe punktiga,  ning kolmanda koha võitles kergejõustiku üldtabelis välja Türi. Jõgeva oli pärast kergejõustikualasid kuues ja Põltsamaa seitsmes.

Jõgeva meisterala-sangpommi rebimine

Kõige edukamad olid Jõgeva sportlased sangpommi rebimises. Vaatamata sellele, et sel alal osales vaid neli võistlejat kolmest linnast, oli võistluste tase suhteliselt kõrge. Tuntud veteransportlane ja mitmekordne maailmameistritiitli omanik Ülo Kuusk pidi seekord alla vanduma endast kuusteist aastat nooremale Rakveret esindanud Urmas Ervinile, kes rebis sangpommi kümne minuti jooksul vanameistrist 21 korda rohkem maast lahti.

Siiski saavutas Jõgeva meeskond sangpommi rebimises esikoha, sest kolmanda koha pälvis samuti Jõgevat esindanud Andres Metjer. Neljanda mehena osales sangpommi rebimises Kundat esindanud Villu Naaber, kelle 100 korda sangpommi rebimist jäi esikolmikule oluliselt alla, kuid tõi väiksele Lääne-Virumaa linnale vajalikud punktid.

Kuremaa Terviseradadel viidi läbi orienteerumise võistlus, kus osalesid üheksa linna võistkonnad. Selles võistluses polnud Türi linna orienteerujatele vastaseid. Kaheksast vanuseklassist võitsid Türi sportlased neli, kusjuures M21 klassi esimesed viis olid kõik Türi linna esindajad. Samas ei olnud kehval tasemel ka Elva orienteerujad, kes saavutasid üldtabelis teise koha ja võitsid kaheksast arvestusest kaks. Ülejäänud kahe vanuseklassi parimad olid Põlva ja Paide orienteerujad.

Võistluse protokolli järgi võis järeldada, et Jõgeval pole orienteerumissport väga au sees, kuna kolmest kohalikust orienteerujast sai aja kirja ainult üks — Martin Mikk, kes tõi Jõgevale juurde 26 punkti.

Petangi võitsid Talvepealinna esindajad

Petangivõistlusel osalesid üheteistkümne linna esindajad, kelle hulgas ka Jõgeva ja Põltsamaa. Kumbki neist kahjuks finaali ei pääsenud. Jõgeva võistkond koosseisus Ave Säärits, Simmo Säärits, Koit Kesamaa ja Jan Vilgats saavutasid kuuenda koha. Põltsamaa võistkond, kuhu kuulusid Villu Ojassalu, Vaige Ant, Jüri Pärn ning Arvo Orgussaar, pidid leppima üheksanda kohaga.

Finaali pääsesid Otepää, Kunda, Rakvere ja Tõrva võistkond. Esimese koha nimel võistlesid omavahel Tõrva ja Otepää, kellest paremaks osutus Suusapealinna võistkond, kuhu kuulusid Kaarel Tigane, Avo Vutt, Helle Tallo ja Silvi Ainsoo. Kolmanda koha ses võistluses pälvisid Rakvere esindajad.

Rakvere ruulis võrkpallis, Elva jalgrattakrossis

Kõige rohkem sportlasi võttis osa võrkpallivõistlustelt, kus 12 linna olid oma võrkpallimeeskonna ja -naiskonna välja pannud. Meeste arvestuses olid osavaimad Rakvere esindajad, kes ei kaotanud ühtegi kohtumist ning pidid terve turniiri käigus võtma vastu ainult ühe geimikaotuse, kus alla tuli vanduda Valga meeskonnale. Rakvere meeskonnas olid esindatud ka elukutselised võrkpallurid, näiteks Aeroci võistkonnas mängivad Hendrik Kurik ja Kaspar Pomerants. Meeste arvestuse teised olid Elva mehed ning kolmas koht kuulus Sindile.

Naiste arvestuses olid parimad võrkpallurid Keila linnast. Sarnaselt Rakvere meestele, pidid Keila naised kogu võistluste käigus vastu võtma vaid ühe geimikaotuse, finaalmängudes võitis selle Paide naiskond. Teise koha saavutasid naistest Kunda esindajad ning kolmandaks platseerus Paide võistkond.

Jalgrattakrossi rajal olid kiired Elva jalgratturid. N16 klassis võtsid kolmikvõidu elvalased Karin Redi, Sirje Lepik ja Margot Oinus. Jalgrattasõidu teised olid Saue linna esindajad ning kolmandale kohale platseerus Põltsamaa linn.

Jõgeva kõige sportlikum juht on abilinnapea

Linnajuhtide võistluselt võttis osa üheksateist juhti kolmeteistkümnest linnast. Omavahel võisteldi saalihoki täpsusvisetes, triblamises ning korvpalli viskevõistluses. Jõgevat esindasid linnapea Viktor Švjatõsev ja abilinnapea Kalmer Lain. Põltsamaa au hoidis linnapea Jaan Aiaots. Vaatamata sellele, et Jõgeva Tähe on Eesti saalihoki valitsev meister, ei suutnud selle ala viskevõistlust võita Jõgeva esindajad. Parim saalihoki väravate viskaja oli hoopis Elva abilinnapea Toomas Järveoja, kes ka juhtide võistluse võitis. Teisele kohale platseerus Jõgeva abilinnapea Kalmer Lain ning kolmas omavalitsusjuht oli Otepää vallavanem Meelis Mälberg.