Jõgeva noorte jalgpallireis Badenisse

6. – 8. juunini toimus Shveitsi linnas Badenis esinduslik jalgpalliturniir, millest oli võimalus osa saada ka Jõgeva noortel jalgpalluritel. Nimelt korraldas sealne Kantonsschule Baden praegu käimasoleva jalgpalli EMi auks Mini Euro turniiri.

Osales kokku üheksa võistkonda: Hamburg Saksamaalt, Oldenzaal Hollandist, Milano ja Cueno Itaaliast, Nyon, Wettingen, Alte Kanti Aarau ja Baden Shveitsist ja meie Jõgeva meeskond Eestist.

Sümpaatia võideti Hamburgis

Kuidas Jõgeva noored nii esinduslikule turniirile üldse jõudsid?

Kaks aastat tagasi toimunud jalgpalli maailmameistrivõistluste puhul Saksamaal Hamburgis korraldatud mini MMile sattusime üsna juhuslikult ja tänu isiklikele kontaktidele. Meie meeskond jättis toona korraldajatele väga hea mulje. Samal turniiril osales ka Badeni võistkond, praeguse turniiri korraldaja. Nii tuli kutse Badeni turniirile juba ootuspäraselt.

Reis Shveitsi kujunes üsna pikaks ja väsitavaks: kolm päeva bussisõitu ja 2500 km ratastel. Kohale jõudsime 6. juuni õhtuks. Et Eesti on väike riik ja Euroopas veel üsna tundmatu, sai meile selgeks kohapeal. Meie võistkonda tutvustava stendi pealt sai lugeda, et Eesti jaguneb kolmeks maakonnaks. Meie maakonna pealinnana oli märgitud Tallinn, territooriumi suuruseks 4333 km2 ja rahvaarvuks 525682 elanikku.

Samal õhtul toimunud avatseremoonial oli saal kaunistatud Saksamaa, Hollandi, Itaalia ja Shveitsi lippudega. Korraldajad vabandasid, et Eesti lippu ei õnnestunud neil kuskilt hankida. Ka toimus kogu teksti edastamine saksa keeles, mis siis inglise, itaalia, prantsuse ja hollandi keelde tõlgiti.

Rahvavalgustuslik töö

Kuid pole midagi paremat kui ise valgustuslikku tööd teha. Meie võistkonna esindajad kutsuti lavale. Võtsime kaasa suure Eesti lipu ja näitasime seda rahvale. Rääkisime oma lipust, oma maast ja koolist. Minu eestikeelse jutu tõlkis inglise keelde Asso Nettan.

Paljudele saalisolijatele oli see esimene kord eesti keelt kuulda. Rääkisime saalisolijatele, et turniirile jõudmiseks pidime me läbima bussiga 2500 km ja nüüd oleme me siin, väga väsinud ja tülpinud. Kuid ärge lootke, homme oleme me valmis võitluseks!

Lõpetasime oma tutvustava esinemise videoga meie koolist. Teenisime saalisolijatelt tunnustava aplausi ja imestushüüded. Olid ju turniirist viimasel hetkel ära öelnud Prantsusmaa, Luksenburg ja Rootsi, nüüd aga saabub kaugelt Eestist väikelinnast Jõgevalt meeskond, kes lubab lisaks veel suurte heitlusse sekkuda.

Tõeliselt pingeline turniir

Turniir ise oli väga pingeline, kahe päeva jooksul tuli pidada üheksa kohtumist. Mängiti minijalgpalli reeglite järgi: korraga oli platsil seitse mängijat, vahetused toimusid jooksvalt, mänguaeg oli 30 minutit poolte vahetamiseta. Enamik mänge tuli pidada järjest, mängude vahel vaid 15 minutit puhkust.

Esimesena saime kokku Hollandiga. Ilmselt veel reisiväsimusest ja kohmetusest lõppes see mäng 3:0 vastaste kasuks. Teine mäng oli kohaliku Badeni võistkonna vastu. Suutsime 2:0 seisust lüüa vastuvärava. Meie meeskonna turniiri esimese värava autoriks oli Aarne Sulg.

Kuid siiski kaotasime 2:1. Nüüd saime ühe mängu puhata. Innustasime poisse ja andsime vajalikud juhised. Järgmises mängus võitsime Alte Kanti Aarau võistkonda Shveitsist 4:0. Võit oli seda hinnalisem, et meie vastane osutus hilisemaks turniirivõitjaks.

Nüüd oli poistel juba positiivne emotsioon olemas ja järgmised mängud Shveitsi Nyoni ja Saksamaa Hamburgi üle võideti tulemusega 1:0 ja 3:0. Sellega esimene turniiripäev ka lõppes.

EMi avamäng suurelt ekraanilt

Õhtul jalutasime linnas, tutvusime Badeni vanalinna vaatamisväärsustega ja elasime suurelt ekraanilt kaasa EM avamängule Shveitsi ja Tšehhi meeskondade vahel. Kuid väga lõdvaks ei saanud end lasta, järgmisel päeval ootasid ees kohtumised Milano ja Cueno võistkondadega Itaaliast ja Wettingeniga Shveitsist.

Teise päeva esimest mängu alustasid meie poisid loiult. Esimesel minutil lasti Milanol endale värav lüüa. Treeneritetiim Rainer Võsaste, Toomas Klaarmann, Alar Kütt ja siinkirjutaja tegid selle peale väga kõva ja kurja häält. See äratas ilmselt poisid ja mängu viimase 10 minutiga löödi itaalastele kaks vastuseta väravat ja saavutati võit 2:1. Põhiturniiri eelviimane mäng Shveitsi Wettingeniga jäi 0:0 viiki.

Viimases mängus seisis ees kohtumine Itaalia Cueno võistkonnaga. Mäng oli osustav selle tõttu, et selgus, milline võistkond pääseb edasi 3. -4. koha kohtumisele, milline jääb mängima 5. -6. kohale.

Ebaausad võtted

Pinget oli tunda kogu mängu jooksul. 10-minutise mängu järel õnnestus meie poistel skoor avada. Seis 1:0 ajas aga itaallased närvi. Järgmisel läbiminekul eestlaste väravale oskas üks Itaalia mängumees nii usutavalt meie väravaalas kukkuda, et kohtunik määras penalti meie kahjuks. Seisuks 1:1.

Selline stsenaarium lõi hetkeks eestlaste mängurütmi segi ja minut hiljem juhtisid itaallased juba 2:1. Siis algas sihilik mänguaja venitamine. Viimasel  minutil jäi itaallaste väravavaht pärast ühte tõrjet murule lebama. Meie Asso Nettan aga juhtis kohtuniku tähelepanu sihilikule aja venitamisele. Kohtunik lisaski minuti mänguajale juurde.

Selle ajaga suutsid meie poisid mängu viimasel sekundil lüüa viigivärava, Aarne Sulgi antud karistuslöögi suunas peaga värvasse Jaanus Allas. 2:2 viik tähendas aga seda, et paremate väravatevahega läks 3.- 4. kohale mängima Cueno meeskond ja meie pidime taas kokku minema Wettingeniga, et selgitada 5. – 6. koht.

Selles mängus osutus viimane sekund saatuslikuks meile. 2:1 seisust löödi meile lõpuvilega värav ja mäng läks penaltite peale. Jalgpallis tähendavad penaltid parajat õnneloosi. Kuigi kogu turniiri jooksul väga head mängu näidanud väravavaht Karli Kütt tõrjus ühe penalti, eksis ka üks meie mängijatest. Taas seisuks viik. Nüüd jätkusid penaltid esimese eksimuseni. Ja eksijateks olid kahjuks taas meie poisid. Seega kuulus pingelise mängu ja närvesöövate penaltite järel Jõgeva jalgpalluritele 6. koht.

Võõrustajad kutsusid tagasi

Loomulikult oleks tahtnud paremat tulemust, kui võimalus suurte jalgpalliriikide võistkondadega rinda pista ja tugevaid rahvusvahelisi mänge saada korvas turniiri lõpu ebaõnnestumise. Turniiri lõppjärjestus oli järgmine: Alte Kant Aarau, Oldenzaal, Baden, Cueno, Wettingen, Jõgeva, Hamburg, Milano, Nyon.

Jõgeva linna noori jalgpallureid esindasid turniiril väravavaht Karli Kütt, Aarne Sulg, Edgar Lazarev, Tõnn Laos, Jaanus ja Siim Pruus, Sten Juhanson, Jaanus Allas, Renee Voog, Asso Nettan ja Kaio Kittus.

Tublid olid ka fännid, kes Eesti lippu kõrgel hoidsid ja igal võimalikul moel häälekalt meie kohalolekust märku andsid.

Täname bussijuhte Valdo ja Tõnis Sokku, kes kannatlikult ja ohutult meid kaugele Shveitsi viisid ja tagasi tõid. Teel olles aitas kõhumured lahendada  AS Põltsamaa Felix — tänud Anti Oravale ja Marek Viilolile. Reisi õnnestumisele aitasid kaasa Eesti Kultuurkapitali Jõgeva ekspertgrupp ning OÜ Stesamex ja Andres Stein.

Korraldajad Shveitsist avaldasid lootust kohtuda meiega tulevikus taas. Tore oli ka, et me oma väikest Eestit ja kodulinna Jõgevat suutsime kaugel Euroopas tutvustada ja nähtavamaks teha.