Jõgeva mees läbis Norras edukalt ekstreemtriatloni

Jõgeva lähistelt pärit, kuid nüüd Norras elav Heiko Sepp läbis  eelmisel neljapäeval oma praegusel kodumaal edukalt Norseman Xtreme triatloni. Norsemani triatlonile niisama naljameestel ja tervisesportlastel asja pole. Võistluse tingimused on väga rasked. Start triatloni ujumise distantsile anti varahommikul kell viis ja vesi oli vaid 13 kraadi soe. Rattaga tuli  läbida 180 kilomeetri pikkune mägine tee ning joosta raskel rajal 42 kilomeetrit. Kogu võistluse aja sadas vihma, esines äikest ning temperatuurid kõikusid kuni paarkümmend kraadi.

Sellele võistlusele saab registreerida vaid 250 sportlast, sest suuremast rahvahulgast ei käi korraldajatel lihtsalt jõud üle. Tänavu oli stardis 234 võistlejat. Kuigi Heiko Sepp elab Norras, esindab ta võistlustel Jõgeva spordiklubi Keremeister. Erandiks polnud ka ekstreemtriatlon, kus tal oli seljas SK Keremeistri vorm.

Norseman Xtreme triatlonil osalemine oli Heiko Sepa jaoks eesmärk omaette, mille jaoks ta tegi ettevalmistusi lausa üheksa kuu vältel. “Väga raske oli end motiveerida 37 tunni pikkuste töönädalate juures veel trenni tegema,” rääkis Sepp, kuid tahtmine võistlusel edukalt kaasa teha oli talle tugevaks motivaatoriks. 

Ränk võitlus ilmastiku ja iseendaga

Mees tunnistas, et kell neli hommikul paadiga stardipaika loksudes tundis ta end suhteliselt kindlalt, kuid vahetult enne külma vette sööstmist tuli temalgi närv sisse. “Teadsin juba ette, et ujumises ma pole osav, kuid see saab olema triatloni lihtsaim osa. Võtsin mõõduka tempo ning liikusin rahulikult vees edasi. Poolel distantsil olin üks viimaseid, kuid veest tulin välja esisaja piirimail,” meenutas Sepp 3,8 kilomeetri pikkust ujumist jäiselt külmas vees.

Vahetusalal võttis mees asja rahulikult, jõi sooja teed ning vahetas riided ning ronis ratta selga alles siis, kui tundis, et on valmis katsumust jätkama. Rattadistants algas 40 kilomeetri pikkuse tõusuga. Poole maa peal tundis mees, et on kurnatud. “Ühel hetkel läks enesetunne  halvaks, süda oli paha ja kõik ajas oksendama, samas teadsin, et pean sööma. Vägisi pressisin sööki endasse. Vihma sadas kogu aeg ja oli jube külm. Lisaks oli rattateel enamasti vastutuul. Lõpuks sai külm minust võitu, ma ei tundnud enam ei sõrmi ega varbaid. Tegin väikese pooletunnise pausi, vahetasin ära kõik riided sõidukingadest kuni kinnasteni ning jätkasin teed,” kirjeldas Sepp oma katsumusi.

Rattadistantsi viimasel viiekümnel kilomeetril hakkas vihma asemel hoopis rahet sadama. Sepp sai õnnetult rahetükiga silma, kuid see teda ei heidutanud, vaid ta väntas kangekaelselt, hambaid ristis, edasi. Kauaoodatud laskumistel kiirust arendada ei õnnestunud, sest maad oli võtnud udu, mis piiras nähtavuse kuni kümnele meetrile. Külmemas paigas oli plusskraade vaid neli!  

Krampidest võitu joostes

Pärast piinavat rattadistantsi oli Sepp rahul, mõeldes, et ees ootab ju vaid 42 kilomeetrit jooksu. “Oma halvimaski unenäos poleks ma osanud ette näha, kui hull veel see on,” tunnistas mees pärast võistlust. Esimesed kakskümmend kilomeetrit suutis ta kenasti vastu pidada, kuid siis tabasid teda lihaskrambid, millest tuli käigupealt jagu saada “Minu hooldetiim tegi väga head tööd, iga kilomeetri järel oli vesi ja söök võtta. Keegi jooksis või kõndis kogu aeg kõrval,” kiitis ta meeskonda.

Ekstreemtriatlonile kohaselt läks jooksurada aja edenedes järjest raskemaks, viimased kilomeetrid kulgesid vastu mäge mööda lahtisi kive ukerdades ning jooksmiseks ei saanud seda enam nimetada. Kõik püüdsid mingil moelgi finišisse välja jõuda.

“Mäletan, kui mulle öeldi, et lõpuni on jäänud umbes 15 minutit. Mul ei ole elus nii pikka veerandtundi veel olnud. Tippu jõudes olin aga enda üle väga uhke. Pärast võistlust söödud tomatisupp oli minu arvates parim, mida elus olen söönud. Olgem ausad, tavaelus ma seda isegi mitte ei prooviks,” tunnistas ta. Sepp lõpetas oma elu esimese ekstreemtriatloni 14 tunni ja 46 minutiga, mis tagas talle viiekümne neljanda koha. Raske sportliku katsumuse tegi lõpuni vaid 144 meest.

Heiko Sepp on ülitänulik oma hooldetiimile ja toetajatele, kes tal aitasid elu ühe raskema spordikatsumuse läbi teha. Kõigest hoolimata tahab ta ka järgmisel aastal Norseman Xtreme võistlusest osa võtta ning lisada  oma võistluskalendrisse Šveitsis peetav Swissmann ekstreemtriatlon.

i

EILI ARULA

blog comments powered by Disqus