Septembris põhjalikuks remondiks ja juurdeehitamiseks suletud pood avas ostjatele taas uksed läinud reedel kell üks. Nagu uute kaupluste avamisel ikka, tuli palju uudistajaid ja ostjaid juba varakult platsi. Esimesele kolmele täiskasvanud ostjale oligi kingituseks pudel vahuveini, kümnele lapsele anti aga krõpsupakid. “Pood on nüüd palju avaram ja valgem, riiulitelt saab rohkem kaupa ise valida. Uus pood on õhtul ka paar tundi kauem lahti kui varem, nüüd saame hommikul kella üheksast kuni õhtul üheksani oma kauba lähedalt kätte,” rõõmustas alevi elanik Ako, et enam pole vajadust linna toidu- ja joogipoolist tooma vantsida.
Aktsiaselts Duko-Ehitus rajas hoonele sajaruutmeetrise juurdeehitise, mis võimaldas suurendada müügisaali 150 ruutmeetrile ? sama suur on ka JMÜ tänavu jaanuaris avatud Laiuse kaupluse müügipind. Palju suuremaks said ka laoruumid. Kaupluses on põrandaküte ja töötajatele ehitati kaasaegsed olme- ja du?iruumid. Töötingimuste paranemist hindavadki kaupluse juhataja Sirje Rämmel ning müüjad Ede Malm, Hille Aasmaa ja Jane Rist kõige rohkem.
Vähemalt 2000 nimetust kaupa
“Jõgeva alevik oligi valla ainuke suurem keskus, kus senini polnud korralikku poodi. Viimase viie-kuue aastaga oleme üksnes Jõgeva vallas saanud juurde kolm poodi: Siimusti, Kuremaa ja Laiuse. Nüüd suurenenud ja müügitehnoloogiat muutnud Mõisa kaupluse ostsime firmalt A Lot ja Ko selle aasta alguses ja ostjate paremaks teenindamiseks oli kohe vaja poodi laiendada. Kaupluses peab olema müügil vähemalt kaks tuhat nimetust kaupa, suuremad ruumid võimaldavad sortimenti tunduvalt laiendada. Nüüd on kaupluses kolme töötaja asemel neli ja seega peaksime saama poodi kõigil nädalapäevadel kaksteist tundi lahti hoida. Suvel vaatame ? kui vaja, võtame müüjaid juurde ja saame lahtiolekuaega veelgi pikendada. Ega talvel pärast üheksat poes enam suurt käidagi, seda enam, et alevikus on üsna vilets tänavavalgustus,” märkis Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimees Toomas Vahur. Tema sõnul avab JMÜ õige varsti jälle uue poe. “Maarja asulas valmib uus poehoone, mille ehitaja peaks 20. detsembriks meile üle andma, kuigi esialgu leppisime kokku kuu aega varem. Tänavu müüme veel vanas kaupluses, siis kuluvad mõned päevad ümberkolimiseks ja kolmekuningapäevaks saame uue poe lahti teha. Ehitatav kauplus on kolmandiku võrra suurem kui vana,” rääkis Vahur.
Maainimese ostusoovid muutuvad
“Viimastel aastatel on maainimeste kaubatarbimine oluliselt muutunud: enam pole külas lehma, ei peeta siga ning ei kasvatata isegi juurvilja. Nüüd müüme me maal väga hästi puu- ja juurvilja. On tulnud kaubagrupid, mida varem maal ei ostetud. Näiteks läheb kartulit nüüd päris suurtes kogustes. Suurenenud kaubamahu, samuti pudelitaara rohkuse tõttu ongi maapoed jäänud kitsaks ja vajavad laiendamist. Majandusühistul on 16 teeninduspiirkonnas 27 kaubandusüksust, neist 19 on maakauplused. Ligemale pool majandusühistu käibest saamegi maapoodidest,” selgitas JMÜ kaubandusjuht Endla Raud. Tänavu sai natuke laopinda juurde Tabivere kauplus, kuid seal on tulevikus plaanis ehitada koguni uus poehoone. Juba on algatatud detailplaneering ja majandusühistu loodab saada maad, kuhu saaks kauplust rajada. Saare kauplus, mis uuest aastast saab nimeks Kääpa, on viidud kaugküttele, müügisaali laiendamine on veel pooleli. Jõgeva Majandusühistu juhatus lootis tänavu rekonstrueerida ka Jõgeva kaubahalli, kuid paraku pole leitud huvilisi, kes sooviksid seda projekteerida ja ehitada. Mustvee linna Konsumi ehitamine on samuti natuke toppama jäänud, kuid projekt peaks valmima veel sellel aastal.
ARDI KIVIMETS