Jõgeva Majandusühistu avas Avinurmes Konsumi

Jõgeva Majandusühistu kaupleb nüüdsest ka Ida-Virumaal: möödunud laupäeval avas ühistu Konsum-tüüpi kaupluse Avinurme alevikus.

<font size=”3″ face=”arial,helvetica,sans-serif”>

Uue kauplusehoone laskis majandusühistu ehitada pankrotipesast ära ostetud vana baarihoone asemele. Tõsi, üksnes selle juurde kuulunud maast jäi poe ja parkla rajamiseks väheks, ent sealtsamast kõrvalt oli õnneks võimalik juurde osta reformimata riigimaad.

Kauplusehoone projekt valmis arhitektuuribüroos Stuudio 3 Andres Põime ja Lauri Vaimeli käe all, ehitajaks oli AS Lähte Ehitus ning inventari ja seadmed tarnis AS Kitman Thulema. Jõgeva Majandusühistu juhatuse esimehe Toomas Vahuri sõnul kulus maaostuks ning kaupluse projekteerimiseks, ehitamiseks ja sisustamiseks ühtekokku umbes 650 000 eurot.

“Tänast päeva võib nimetada ühistegeliku kaubanduse teiseks tulemiseks Avinurme,” ütles Toomas Vahur, kui oli äsja tellija esindajana alla kirjutanud hoone üleandmis-vastuvõtuaktile. “Sõjaeelse Eesti Vabariigi ajal tegutses siin väike tarbijate ühistu. Nõukogude ajal ühines see Mustvee tarbijate ühistuga ja viimane omakorda Jõgeva omaga. Nii et meil on ka väike ajalooline kohustus hoolitseda, et siinsele rahvale kaubad kättesaadavamad oleksid.”

“Mul on hea meel, et Jõgeva majandusühistu pidas Avinurmet piisavalt perspektiivikaks paigaks, kuhu oma tegevust laiendada,” ütles Avinurme vallavanem Aivar Saarela. “Meie inimesed on väga rõõmsad uue poe üle, sest kui tekib konkurents, siis tarbija võidab alati. Senini oli Avinurmes ju ainult üks pood ja aleviku külje all Pärnikul veel üks väike poeke.”

Vallavanem arvas, et uuel Konsumil hakkab hästi minema, sest Avinurme on omamoodi tõmbekeskus. Haldusreformi mõttes mitte, küll aga kooli- ja kaubandusvõrgu mõttes. Haridust saama ja tarbekaupu hankima tullakse sinna üsna suurelt maa-alalt: Tudulinnast, Lohusuust, Veneverest ja mujalt, sest linnad jäävad neist paikadest liiga kaugele, et seal igapäevaseid oste sooritamas käia.

Kui vallavalitsus kiitis Jõgeva Majandusühistut poe rajamise eest, siis majandusühistul oli omakorda põhjust kiita vallavalitsust mõistva suhtumise eest: kõik toimingud, mis kaupluse rajamisel vallavalitsuses oli vaja teha, said tehtud väga kiiresti.

Suurem ja ilusam

Majandusühistu haldusjuhi Guido Põldkivi sõnul on uues poes üldpinda üle 700 ja müügipinda pisut üle 400 ruutmeetri. See tähendab, et tegemist on väiksemat tüüpi Konsumiga, ent samas on see ikkagi tükk maad suurem kui avinurmelasi seni ainsana teenindanud Aldar Marketi kauplus. Ka väljanägemiselt ei anna vana poe väsinud hoonet ja uut Konsumit kuidagi võrrelda, seda enam, et Konsumit ei ehitatud tüüpprojekti, vaid spetsiaalselt selle poe jaoks tehtud projekti järgi.

“Jõgeva Majandusühistu on hea tellija, kes mõistab, et hoone arhitektuursesse lahendusse investeeritud raha ei ole maha visatud raha,” ütles Andres Põime, kelle juhtimisel on projekteeritud ka Jõgeva Majandusühistu teised viimastel aastatel valminud poed: Mustvee Konsum ning Torma ja Tabivere A ja O kauplus.

Kitmani külmatehnika ärijuht Simmo Kullerkupp lisas, et Jõgeva Majandusühistu ei peljanud investeerida ka innovaatilistesse tehnikalahendustesse. Nii saigi Avinurme Konsumist esimene pood Eestis, kus on kõigi külmseadmete valgustamisel kasutatud LED-lahendusi.

“LED-valgustus on esiteks energiasäästlikum, teisalt toovad külmvitriinidesse paigaldatud vertikaalsed LED-tulede ribad kauba ostja silma jaoks paremini esile,” ütles Simmo Kullerkupp. “Kolme aasta pärast on selline lahendus arvatavasti juba normiks kujunenud, praegu on see aga meie rikkalikus praktikas esimene juhtum, kus külmseadmed on üksnes LED-tuledega valgustatud. Nii et Jõgeva Majandusühistu on oma Avinurme Konsumiga teistele Eesti kaubandusettevõtetele teenäitajaks.”

Palju värsket

Avinurme Konsumi juhataja Imbi Madissoni sõnul hakkab uus pood avatud olema iga päev kella 9-22 ning koos temaga hakkab seal tööle 15 inimest.

“Paar-kolm inimest on mujalt, ülejäänud on kohalikud. Enamikul meie töötajatest on olemas ka varasem kaubanduses töötamise kogemus,” ütles Imbi Madisson. Temagi kinnitas, et Avinurme rahvas on uut poodi pikisilmi oodanud.

Kui Konsum möödunud laupäeva hommikul kell 9.30  külastajatele uksed avas, oli uudistajaid tõesti palju. Ja tühjade kätega ei lahkunud vist keegi. Eriti heal meelel osteti roogitud lõhet, suhkrut, kohvi, šokolaade, koort-piima ja muud, millele kehtis avamispäeva soodushind.

“Kui varem pidin toidukraami hankimiseks pärast tööd Mustvee Konsumisse sõitma, siis nüüd võin Avinurme Konsumist läbi astuda ja seejärel otse koju minna,” rõõmustas Avinurmes töötav ulvilanna Margot Pärn ja kinnitas, et uuest poest ongi rõõmu mitte ainult Avinurme, vaid ka kümmekond kilomeetrit Mustvee poole jääva Ulvi inimestel.

Kolme lapse emale Mari-Liis Tikerperile meeldis uues poes aga eelkõige puu- ja köögiviljavalik.

“Meie peres süüakse värsket kraami üsna palju ning siin on valik suur ja hinnad sõbralikud: teises poes oli banaanikilo näiteks 1.90, siin aga ainult 1.25,” ütles Mari-Liis Tikerperi.

Jõgeva Majandusühistu ei kavatse pärast Avinurme Konsumit n-ö loorberitele puhkama jääda, vaid võtab ette Siimusti poe laiendamise. Sealsele kauplusele ehitatakse majandusühistu haldusjuhi Guido Põldkivi sõnul välja uus ligemale neljasaja ruutmeetrine müügisaal. Hoone vana osa jääb põhiliselt laopinnaks. Ka Siimusti poe juurdeehitis on projekteeritud büroos Stuudio 3, ehitama hakkab sedakorda Cobra Grupp. Pole võimatu, et kopp lüüakse maasse just täna. Käimas on ka Jõgevale uue Pae kaubanduskeskuse projekteerimine. Praegune ebamõistliku ruumilahendusega Pae kauplusehoone on plaanis lammutada.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus