Jõgeva linnaraamatukogus avatakse näitus Ardi Kivimetsa loomingust

Homme avatakse Jõgeva linnaraamatukogu lasteosakonna saalis mälestusnäitus fotograaf Ardi Kivimetsa loomingust. Fotograafi ja ajakirjaniku Ardi Kivimetsa 70. sünniaastapäevale pühendatud mälestusnäituse koostas mittetulundusühing Piltijad. Näitusele valitud fotodel avaneb Kivimetsa fotograafikäekiri ja talent fotoreporterina, loodusfotograafina, portretistina, fotokompositsioonide lavastajana jne. Nii on näitusel vaadata portreed skulptor Endel Eduard Taniloost, Ants Pajust, Jõgeva rajoonilehe korraldatud maadlusvõistlustest, millel ka kunagine nimekas treener Izmail Uspenski.

Näitusel on ka fotosid Ardi Kivimetsast. Ühel neist on ta Sillamäel firma Silmet hoone katusel. Pildi autor on kunagine Vooremaa asetoimetaja Gunnar Isotamm, kes hiljem töötas Silmetis pressiesindajana.

Kivimets sündis Tartus 1947. aastal. Lõpetas Tartu 8. keskkooli, kus toimetas seinalehte ja tegi kaastööd almanahhile Tipa-tapa. Koolipõlves algas ka huvi fotograafia vastu. Selle ala oskusi õppis ja teadmisi sai ta legendaarselt fotograafilt Eduard Sellekeselt (1886-1976). Tartus töötas Ardi fotograafina teeninduskombinaadis Täht. Tol ajal ilmusid mitmed tema fotod ajalehes Edasi, kuhu ta tegi kaastööd ka kirjamehena. Tema fotosid on avaldatud paljudes teistes Eesti, aga ka välismaa ajalehtedes, ajakirjades, raamatutes.

1974. aastal asus Ardi Kivimets koos perega elama Jõgevale. Siin sai temast värvifotoateljee üks väljaarendajaid ja peagi rajoonilehe Punalipp (hilisema Vooremaa) fotograaf ja ajakirjanik. Mõlemad oskused andsid võimaluse oma lugusid ise fotodega illustreerida. Kaastööd maakonnalehele tegi Ardi ka pensionipõlves kuni raske haiguseni. Ta lahkus igavikuteele 2015. aasta augustis.

Fotograafina on Ardi Kivimets pälvinud kõrgeid riiklikke autasusid ja preemiaid loomingulistelt konkurssidelt. “Ants Paju ergutamisel saatsime noorteklubi Hekto tegevust kajastavad fotoalbumid Moskvasse NSVL rahvamajanduste saavutuste näitusele. Tunnustuseks olid mõlemale medalid,” meenutas fotograaf Harald Lindok.

“Ardi oli mitmekülgselt andekas. Seltskondlikel koosviibimistel mängis ta akordioni. Kui Jõgeva fotoklubi traditsioonide taaselustamiseks ja edasi arendamiseks loodi MTÜ Piltijad, sai temast selle asutajaliige,” ütles Piltijate juhatuse liige Johannes Haav.

Ardi Kivimetsa mälestusnäituse avamisele Jõgeva linnaraamatukogus reedel kell 16.00 on kõik oodatud. Näitus jääb avatuks detsembri lõpuni. Näituse koostamist toetas Kultuurkapitali Jõgevamaa ekspertgrupp.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus