Jõgeva linnaraamatukogu pidas 107. sünnipäeva

Üks viimaseid avalikke sündmusi, mis Jõgeva vallas enne eriolukorra väljakuulutamist toimuda jõudis, oli Jõgeva linnaraamatukogu 107. sünnipäev.


Raamatukogu korraldas sel puhul loomingulise päeva. Avati akvarellist Irina Jugolaineni näitus „Lõputu teekond“, mille kuraator on Gennadi Lapin akvarellistuudiost KALA, ja oma raamatuid tutvustas Anneli Lamp. Külakirjanik, nagu ta enda kohta ise ütleb. Anneli Lambi luulet luges Jaana Koppel ja laulis Reine Koppel.

Kunstiharidus Gennadi Lapini juurest

Loominguline päev Jõgeva linnaraamatukogus on pika traditsiooniga üritus. „Tavaliselt kutsume sel päeval meile esinema põnevaid loomingulisi inimesi. Eile avasime Narva kunstniku Irina Jugolaineni personaalnäituse „Lõputu teekond“, loomingulise päeva teist poolt oli palutud sisustama kirjanik ja luuletaja Anneli Lamp. Päevaga tähistame ühtlasi ka Jõgeva linnaraamatukogu 107. sünnipäeva, ja esimest korda toimus tähistamine uues majas,“ kirjutas raamatukogu direktor Meeri Remmelg Vooremaale.
Jõgeva raamatukogul ei ole esimene kord Irina Jugolaineni akvarelle näidata. „Siin oli 2018. aastal minu esimene isikunäitus nimega „Tiivasirutus“. Selle aitas korraldada mu õpetaja Gennadi Lapin,“ rääkis kunstnik.
„Olen Lapini juures kolm aastat akvarelli õppinud. Käisime sõbrannaga kord kuus nädalavahetuseks Jõgevale. Nii kui kohale jõudsime, maalisime pea kogu aja. Gennadi on väga hea õpetaja – nõudlik, tähelepanelik, sõbralik, tunnustatud akvarellist. See on minu ainuke kunstiharidus,“ ütles Jugolainen, ameti poolest meeste juuksur-stilist. „Pean oma praegust tööd ka väga loominguliseks. Varem joonistasin ja maalisin teistes tehnikates. Aga akvarell on mind alati köitnud oma õhulisuse ja kergusega.
Kogu vaba aega kuulub nüüd akvarellile. See ei ole enam lihtsalt hobi, vaid kirg ja vajadus. Ma ei suuda enam maalimata elada. Korraldame Narvas näitusi, hakkasime neid tegema pärast koos Gennadiga siin korraldatud näitusi. Teeme maalilaagreid, sinna koguneb väga põnev seltskond. Ikka on lihtsam suhelda inimestega, kellega on ühiseid huvisid. Omasuguste seltskonnas ollakse vabam ja leitakse kergemini ühine keel,“ rääkis akvarellist.
Ka Anneli Lamp on Jõgeva raamatukogus vana tuttav. See pole ka ime, sest ta tutvustas seal üleeile oma 13. raamatut. „Loodan, et kõik tunnevad ennast hästi ja olgu me kaitstud selles olukorras, kus praegu oleme. Olgu siis tänaseks arvuks kolmteist ning pealkirjaks „Joosepi naised ja troopikamaja kärbeste osakond“,“ alustas ta oma raamatututvustust.

Jõgevamaa juurtega külakirjanik

„Anneli Lamp on südamesoe inimene, kellega on alati väga tore kohtuda,“ ütles raamatukogu direktor. „Kirjanik rääkis oma kõige uuemast raamatust „Joosepi neljas naine“, mis on järg tema 2019. aastal ilmunud raamatule „Joosepi naised“ ning luges sellest ette katkendeid. Tal olid kaasas ka varem väljaantud raamatud, nende hulgas luulekogud. Lambi kodu on Ida-Virumaal, sellise naljaka nimega külas nagu Kotinuka. Ta ütles, et meie juurde sõidab ta alati rõõmuga, sest siin on tema esivanemate maa, mõlemad oli Jõgevamaalt pärit. Ja eriti tahab ta tulla meie raamatukokku esinema siis, kui tema luulet loeb Jaana Koppel ja kitarri saatel laulab Reine Koppel,“ rääkis Remmelg.
Hingesugulased Jaana ja Reine Koppel sisustasid viimase osa raamatukogu loomingulisest päevast. „Need ei olnud Anneli tekstid,“ ütles Reine. „Lihtsalt ilusad laulud, aga sobisid Anneli luuletustega,“ lisas ta. Jaana ja Reine on koos luuleõhtuid teinud juba 17 aastat.
Reine Koppeli meelest on raamatukogu Jõgeval sõlmpunkt, mis toob kokku ja liidab eri elualade inimesi. „Kultuuritempel,“ ütles ta. Jõgeva linnaraamatukogu uued ruumid on tema meelest ilusad. „Aga vajavad veel natuke harjumist,“ nentis ta.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus