Jõgeva linnapea ja volikogu esimehe vastu esitati umbusaldusavaldus

Neljapäeval peetud linnavolikogu istungil esitasid uue koalitsiooni moodustanud Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL), Keskerakonna ja Rahvaliidu fraktsioonide liikmed umbusaldusavaldused linnavolikogu esimehele Meelis Pauklinile ja linnapeale Kalmer Lainile. Samuti umbusaldati Reformierakonda kuuluvaid linnavalitsuse liikmeid ning volikogude komisjonide esimehi.

Umbusaldusavaldused luges ette Jõgeva linnavolikogu Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) fraktsiooni esimees Terje Mitt. Usutluses ütles ta, et Reformierakonna ja IRLi lahkukasvamine on toimunud vaikselt, selle võimuliidu loomisest alates. “Erinevused on olnud pigem poliitkultuurilises ja linnavalitsuse juhtimise võtmes, mille üheks näiteks on investeeringute jätkuv eelistamine inimeste väärtuste arvelt. Kui aga jõudsime järeldusele, et linnavalitsusel on kadunud omavalitsuse juhtimiseks piisav otsustusvõime ja sageli jäädakse hätta isegi päevakorra kinnitamisega, siis veendusime, et senises koalitsioonis pole võimalik sellisel kujul edasi minna,” märkis ta. 

Keskerakond valis IRLi

“Jõgeval olid tekkinud vastuolud nüüdseks endiste koalitsioonipartnerite Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu vahel. Mõlemad erakonnad tegid Keskerakonna fraktsioonile koostööettepanekud, mida põhjalikult kaalusime Otsustasime vastu võtta IRLi oluliselt edasiviivama ettepaneku. IRLiga on meil ka volikogu praeguses koosseisus konstruktiivsem koostöö olnud. Sageli leidsime ühise keele ka siis, kui IRL kuulus koalitsiooni ja Keskerakond opositsiooni,” ütles Keskerakonna fraktsiooni esimees Aare Olgo.

“Uus koalitsioon on usutavasti võrreldes eelmisega mõneti sotsiaalsem ja pöörab rohkem tähelepanu inimeste turvalisusele ja heaolule ning püüab linnaelanikele võimalikult palju toeks olla ka keerulistes olukordades. Samuti tahaksime rohkem tähelepanu pöörata linna rahade otstarbekamale kasutamisele.”

Olgo sõnul vajavad õigeaegset ja edukat lõpuleviimist mitmed eelmise koalitsiooni algatatud ettevõtmised, nagu näiteks koolikorralduse reform ja muud projektid, mis loovad Jõgevale laste ja noorte perede jaoks atraktiivse ja sõbraliku elukeskkonna. “Kindlasti tuleb võimalikult hästi lõpule viia lasteaia “Karikakar” ehitus, mille kavandamisega alustasime juba neli aastat tagasi, koalitsioonis olles, ja mille projektlahendust on vahepealsetel aastatel kahjuks oluliselt kehvemaks kärbitud,” nentis ta.

“Haridusteemadega on seni võimekalt ja pühendunult tegelenud abilinnapea Mihkel Kübar ning usume, et tema töö soosib tulemuslikku edasiminekut nendes valdkondades,” lisas Terje Mitt.

Linnavolikogu liige Mai Treial märkis, et suure ja väikse Peetri mentaliteet valitsemisohje hoides on pärssinud juba pikemat aega linna jaoks oluliste otsuste vastuvõtmist ning viis lõpuks senise võimuliidu ühe osapoole kannatuse katkemiseni.

“Jõgeva linnavolikogu fraktsiooni Rahvaliit liikmed tahavad, et meie kodus oleks kõik hästi. Et head ideed leiaksid rakendust, tuleb linnal teha senisest rohkem koostööd nii ettevõtjate, linnakodanike, naaberomavalitsuste kui ka maavalitsusega,” tõdes Treial.

Tema hinnangul tuleb maksumaksja raha kasutada senisest kokkuhoidlikumalt. Loomulikult on linna heaks toimimiseks ja arenguks vajalik käivitada üha uusi ja uusi projekte, aga ka siin tuleb lugeda raha väga täpselt, et iga maksumaksja euro läheks maksumaksja hüvanguks. Läbi 2013. aasta linnaeelarve panustame rohkem väikese sissetulekuga isikute ja noorte perede paremale elujärjele ning noorte, eakate, puuetega inimeste tegevuse laiendamisele.” 

Kokkulepe järgmise istungi toimumisajas

Umbusaldusavaldused tulevad arutlusele 8. jaanuaril toimuval linnavolikogu istungil. Linnavolikogu esimees Meelis Pauklin märkis, et uue koalitsiooni loonud fraktsioonid informeerisid teda ja linnavalitsuse liikmeid umbusaldusavaldusest. “Me sõlmisime ka kokkuleppe, et umbusaldus tuleb arutlusele 8. jaanuaril toimuval volikogu istungil. Siin on ka juriidilisi nüansse, mille üle võiks diskuteerida, vaidlus tekitanuks aga palju kära ja suurendanuks veelgi vastuolusid. Arvestades seda, otsustasime vaidlustest hoiduda ja leppisime järgmise volikogu istungi aja sõbralikult kokku.”

Pauklini sõnul pole umbusaldamise avaldamises midagi erakordset. “See on tavaline poliitiline praktika. Ise ma aga tagasi astuda ei kavatse. Uus koalitsioon paneb paika omad juhid ja umbusaldab seniseid. Ma kuulan aga huviga umbusaldajate sisulisi ja muidki pretensioone ja püüan nendele vastata. Mõistagi sõltub umbusalduse läbiminek selle algatanud volikogu liikmete häältest,” lausus ta.

Linnapea Kalmer Lain on juba varem teatanud kavatsusest seoses umbusaldamisega mitte tagasi astuda. Üleeilsel volikogu istungil nimetas Lain umbusaldusavaldust “ilusaks jõulukingituseks”.

“Poliitika on poliitika, kuid arvestada võinuks siiski jõulutraditsioonide ning üldinimlike väärtustega,” ütles ta.

“Jõulurahus on sügavasisuline ja filosoofiline sõnum. Kui me oleksime aga umbusalduse algatanud jaanuaris, siis tulnuks see arutlusele veebruaris ning nii lükkunuks edasi mitmete linnaelanike jaoks oluliste küsimuste otsustamine ka lahendamine,” ütles Jõgeva linnavolikogu aseesimees Kalle Piiskoppel, kes kuulub umbusaldusavalduse algatanud Isamaa ja Res Publica Liitu.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus