Jõgeva linna pensionärid käisid ekskursioonil

Olustverre jõudes vaatasime 17. sajandil von Schillingi rajatud ja von Fersenite poolt täiendatud mõisahoonestikku, liigirohket loodusparki kaunite tiikide ja sildadega. Seejärel tutvusime härrastemaja ja sealse muuseumiga. Eriti meeldivad olid V. Luha puunikerdused hobustest.

Olustverest jätkus teekond Suure-Jaanisse. Peatusime kalmistul, kus tutvusime Suure-Jaanist pärit kuulsate muusikute Kappide suguvõsa matmispaigaga. Huvi pakkus ka eesti rahvusliku maalikunsti looja Johan Köleri pronkspüstiga hauamonument, Fersenite matmispaik ja kalmistu lähedal paiknev Vabadussõja mälestusansambel Sakala maavanema Lembitu kujuga.

 Võtsime sõidusuuna Kurgjale, mis asub metsa sees Pärnu jõe kaldal. Meid huvitas C. R. Jakobson kui esimene eesti teadlik põllumees, nimekas poliitik ja rahvavalgustaja kui eestlaste rahvusliku liikumise armastatumaid juhte, kooliõpikute autor ja ajakirjanik. Vastuse oma küsimustele saime sealsest hoonestikust ja talumuuseumist. Külastasime ka Jakobsonide perekonnakalmistut, asetades sinna kimbu metsalilli.

Peagi jõudsime suvepealinna Pärnusse. Huvitav oli vaadata linna ehitatuna läbi mitmete sajandite. Pikemalt peatusime Lydia Koidula ausamba juures, jalutasime läbi rannapargi, imetlesime rannaehitusi ja pilku püüdvat akordioni mängiva Raimond Valgre kuju. Vaatlejat köitis liivarand ja päikesesillerduses meri.

Pärnust sõitsime Lõhaverre, kus asub Sakala maavanema Lembitu linnus. Ajalooline koht köitis ekskursante, meist agaramad ?vallutasid? isegi linnuselae. Lõhaveres tegime ühise pikniku ja nähtust-kuuldust kokkuvõtteid. Olustverest tegi luulevormis ülevaate Aino Tooming, Suure-Jaani kohta andis teavet Udo Tooming, Kurgjat ja Pärnut tutvustas Heino Ilves. Lõhavere linnusest teadis igaüks midagi: linnuse suurus, kaitsevõime, Lembitu langemine Madisepäeva lahingus, memoriaalkompleks jne.

Kojujõudmisega oli kiire, sest väsimus andis tunda, aga Põltsamaal Sõpruse pargis peatusime ikkagi, sest kõik tahtsid näha T. Kangro loodud kuju ?Kalevipoeg kündmas?. Nähtu oli võimas! Kivisambad pargis kõnelesid kuulsatest inimestest ning nende tegudest.

Selle kauni ja teadmisi pakkuva pargi külastusega lõppeski ekskursioon. Meid võttis vastu päikeseloojangus kodulinn Jõgeva.

Tänusõnad kuuluvad ürituse korraldajatele eesotsas linna pensionäride ühenduse juhatuse esimehe Heino Ilvesega.

AINO TOOMING

blog comments powered by Disqus