Jõgeva linn tähistab 67. sünnipäeva

Jõgeva linna sünnipäeva ürituste projektijuht, Jõgeva kultuurikeskuse juhataja Airi Rütter ütles, et kavas on nii väga pikaajalise traditsiooniga üritusi kui neidki, mis toimuvad tänavu esmakordselt.

“Jõgeva linna sünnipäeva tähistamiseks on välja kujunenud väga pikaajalisi traditsioone, näiteks kokkuvõtete tegemine Betti Alverile pühendatud omaloomingukonkursist või linnapäevade lõpetamine kiriklas ja ühine bussisõit Laiuse ja Siimusti kalmistule. Üheks sünnipäeva juhtmõtteks on see, et tegevust oleks kõigile ? lastele, noortele, keskealistele ja ka eakatele,” ütles Rütter.

Palju üritusi gümnaasiumiealistele

Rütteri sõnul pööratakse tänavuste sünnipäevaürituste raames tavapärasest rohkem tähelepanu gümnaasiumiealistele noortele. Just neile on mõeldud kõnevõistlus, mille teema antakse teada hommikusel ühisel tordisöömisel linnavõimu esindajatega.

Algul oli plaan anda noortele võimalus kõnelda linna tunnuslause teemal, kuid kahjuks tuli tunnuslausekonkurss nurjunuks kuulutada. Kõnevõistlus toimub aga sellegipoolest ning parim kõne kantakse ette ka laupäevasel sünnipäevapeol.

Noortele on suunatud ka reedeõhtune üritus “Suveöö unenägu” Piiri pargi kruusaaugus. Esinevad noortebändid ja pidu toimub hilisõhtul. Peol astuvad üles Jõgeval või selle ümbruses tegutsevad noorteansamblid Sodi, Smurff, Saast ja Kapten Hissoni Maleklubi, aga on võimalik, et esinejaid on rohkemgi. Esinevad ka Jõgeva kultuurikeskuse tantsijad, kes Saksa okupatsiooni ajal hukatud 80 inimese mälestuseks ka küünlad süütavad. Pidu lõpeb öösel kell pool üks noortediskoga.

Varem pole kruusaaugus üritusi toimunud. Et noortepidu teoks saaks, on suureks abiks olnud kultuurikeskuse ringides tegutsevad lapsed, kes talgukorras kruusaauku puhastamas käisid. Noored lähevad veel ka reede hommikul peopaika korrastama.

Esimest korda sünnipäevaürituste raames toimuvale mälumängule, kus võivad osaleda kuni kolmeliikmelised võistkonnad ja kus kolmandik küsimustest puudutab Jõgeva linna, on noored samuti väga oodatud. Gümnaasiumiealiste hulgas peetakse mälumängus eraldi arvestust.

Lasteüritused algavad laupäeval kell 10.30 kultuurikeskuse pargis, kus on kohal lasteteater “Mäng”. Etendatakse ?Saabastega kassi?. Saab sõita karussellil ja hüpata batuudil. Lastele esinevad ka muusikakooli laulu- mängukooli mudilased ja kultuurikeskuse lastekollektiivid. Näha saab noorte moeloojate Kaisa Reimandi ja Liis Õnne disainitud rõivakollektsioone.

Pensioniealised on aga oodatud reedel kell 12 kultuurikeskuse parki, kus toimub pannkoogipidu. Ansambli Tempora Mores saatel saab sellel üritusel ka tantsida, esinevad kultuurikeskuse eakate kollektiivid, samuti on kohal üllatusesinejad.

Sünnipäevaõhtu öölaulupeo ja -tantsupeoga

Laupäevane sünnipäevaõhtu algab kell kaheksa. Pärast tervituslaule ning Mustvee naisansambli, Põltsamaa topeltkvarteti ning Pärnu näitlejate ansambli Johhaidii esinemist algab öölaulupidu. Ansamblite Johhaidii ja Igatahes saatel saavad kõik laulda tuntud laule, mis on seotud Jõgevaga.

Tunni aja pärast liigutakse aga edasi Hea Linna Vaimu juurde, kus annavad etenduse Jõgeva linna ja maakonna tantsurühmad, lisaks külalised Türilt ja Audrust. Lavastuse lõpus oodatakse ka rahvast kaasa tantsima. Öölaulupeo korraldamise mõte sai alguse suvel Tartus toimuvast Soome-Eesti ühistantsupeost, mis toimub samuti pimedal ajal.

Laupäevane sünnipäevaõhtu lõpeb ilutulestikuga südaööl ning sellele järgneva tantsuõhtuga kultuurikeskuse pargis.

Spordikeskuse Virtus juhataja Toomas Klaarmani sõnul toimub tänavugi juba traditsiooniks saanud tänavakorvpalli võistlus. Uute üritustena on kavas maleturniir “Sahh”, rahvale peaks põnevust ja kaasaelamislusti pakkuma ettevõtete ja linnavõimu vahelised võistlused tänavahokis.

Toimub ka traditsiooniline ratastoolisõit ning Jõgeva koolide vaheline sumovõistlus.

Tänavu on teistmoodi ürituseks nahapäev nahavabrikus ja selle õuel. Huvilised saavad tutvuda tööga nahavabrikus, mitut moodi pargitud nahka kaasa osta, samuti on kohal nahakunstnikud. Nahakunstnike juhendusel saab näiteks paela punuda ning jälgida nahkesemete valmistamist.

OÜ Skineks juhataja Andres Baida ütles, et kunstnikud on lubanud kaasa võtta ka omaloodud asju. “Tahaks muuta nahapäeva traditsiooniliseks,” ütles Baida.

Eesti Nahakunstnike Liit korraldab kultuurikeskuse kammersaalis ka nahaseminari.

Jõgeva linnavalitsuse kultuuritöö peaspetsialisti Hele Tallinna sõnul on Jõgevale sünnipäevaks oodatud ka külalisi. Tulla on lubanud ka Poola, Läti ja Ukraina suursaadikud, samuti Soome sõpruslinnade Kaarina ja Keuruu esindajad. Jõgeva linna sünnipäev on kujunenud ürituseks, kuhu tullakse koos peredega ning siis üritavad kodulinna sõita ka need, kes siin enam ei ela.

EVA KLAAS

blog comments powered by Disqus