Jõgeva kunstikooli lõpetas seitse andekat noort

Neljapäeval lõpetas Jõgeva kunstikooli 13. lennu seitse noort kunstnikku. Pärast viit aastat õpinguid olid noored auga oma diplomid ja kuhjaga kiitust välja teeninud.


Kursust juhendanud  Piret Järv ütles, et kuigi ta oli lõpetajate juhendaja ainult aasta, jäid nad meelde värvikate ja omanäolistena. Mäletuseks kinkis Piret õppuritele glasuuritud loomad. Keraamikat olid nad juba varem teinud, aga kena lihvi said kujud päev enne kaitsmisi.

Isepäine võtab uutmoodi õpetust hästi vastu

Pireti sõnul on Aina väike mässaja, ta seisab oma õiguste ja vaadete eest. “See on hea omadus, teda oli lihtne õpetada. Isepäisena võttis ta uutmoodi õpetust väga hästi vastu,” sõnas juhendaja.

Õpilane Elen on Pireti hinnangul vaikne ja sihikindel. Tüdruk teab, mida tahab, ja teeb kõik korralikult ära. Kursuse ainukest noormeest Iljad kirjeldab õpetaja vaiksena. “Ta ei lasknud kõigel välja paista, aga lõputöös võttis tõsised teemad käsile ja näitas, kui sügav ta tegelikult on,” rääkis Piret.

Jessicat iseloomustab loominguline graatsilisus ning detailsus. Kerle maailm on huvitav ja teistmoodi. Ketlin on enesekindel ja särav ning oskab Pireti meeldivaks üllatuseks väga hästi joonistada. “Kätlin on värviline ja särav. Kuigi tema loomemaailm on sünge, võin öelda, et tähed säravadki tumedal taustal paremini,” kõneles Piret.

Esimesest kuni neljanda kursuseni juhendas noori õpetaja Katrin Tamm-Kuusik. “Nad on ikka minu omad, sest neli aastat sai koos tegutsetud.” Õpetaja sõnul on kunstikoolis nii tema esimene ja nüüd ka viimane kursus olnud tähtede lend. “Seitse lõpetanut on nagu säravad Suure Vankri tähed taevas,” rõõmustas õpetaja. Katrinit on kunstikoolis alati magusaga seostatud. Selgi korral ei saanud teisti. Igale lõpetajale oli kingituseks nimeline purk šokolaadikreemi.

Lõpetajatele soovisid õnne ka kunstikooli endine direktor Anne Nurmik, Jõgeva linnapea Aare Olgo ning kunstikooli õpetajad Elita Järvela ja Auli Kumel. Ühiseid kogemusi, naeru ja vahvaid mälestusi jagas oma kursusekaaslaste ja külalistega Kätlin Kallas.

Noored kunstnikud näitavad oma käekirja

Koos lõpuaktusega avati kunstnike sisekaemuslike lõputööde näitus. Aina Riisalul oli valminud segatehnikas töö “Mina ja sõber”. Hariliku pliiatsiga tehtud töö taustaks on kollaaž. Selles tehnikas tundis kunstnik ennast vabana. Aina elus on tähtsad perekond, raamatud ja sõbrad, kõik need on ka tüdruku töösse mahtunud. Retsensendina tõi Ülle Ottokar  välja õnnestunud teemavaliku, kunstniku isikliku kogemuse, nutika värvilahenduse ning lihtsuse, milles peitub töö võlu.

Jessica Järvelti akrüülmaalil “Sisemise mina vallapääsemine” võib näha silmapaistvat, haruldast ning vastupidavat orhideed, mis iseloomustab kunstnikku. Nii akrüül kui lilled olid Jessica jaoks uus teema. Selle töö kaudu avastas tüdruk, et suudab olukordadega kiiresti kohaneda. Töö käigus leidis ta oma käekirja, milleks on vabalt maalimine ja oma tunnete värvitoonidesse vormimine. Looming ja uue avastamine Jessica jaoks ei peatu. Jõgevamaa gümnaasiumi kunstiõpetaja Anne Jaama on leidnud tööst momendid, mil maalitud kompositsioonis kohtuvad Jessica vana ja uus “kunstniku mina”.

Kerle Palmiste töö “Unlock” keskmes on erilise tähtsusega võti, mis sümboliseerib inimese avamist või avastamist. Võti on usaldatud okkaliste väätidega ümbritsetud kassipojale, kes otsustab, kellele see antakse. Retsensent Anne Nurmiku hinnangul avab võti kogu maali sisu ja annab tööle kuldlõikelise kompositsiooni.

Julgevad minna ka n-ö üle võlli

Elen Riimani “Sebra mustri rütmid” akrüülmaalis on ühtlaselt sujuvaid mustreid märgata nii sebradel, taevas kui savannis. Jõgeva põhikooli õpetaja Eike Salu liigitaks selle töö pigem graafika kui maali kategooriasse. Õpetaja kiitis maali terviklikkust ja isikupära, kus kunstnik on julgenud minna “üle võlli”.

Ketlin Peldese õlimaal “Sõber on teine mina” on sündinud fotost, mis tehtud sõprade ühisel ekskursioonil. Seda lihtsat rõõmu on noor kunstnik pintslitõmmetesse jäädvustanud. Jõgeva põhikooli kunstiõpetuse õpetaja Janne Maasing tõi välja, et  maali meeleolu on autori eale iseloomulikult nooruslik ning lõbus.

Ilja Kossarev kui suur autofänn on sidunud oma hobi kunstiga. Ta on kujutanud autode detaile ning viidanud sellele, et püüab vältida segadust elus. Töö muudab eriti põnevaks tintenpeni kasutamine. Põltsamaa kunstikooli õpetaja Katrin Tamm-Kuusiku hinnangul valdab Ilja tehnikat.

Kätlin Kallase teos “Nyctophilia” räägib loo pimedust armastavast kunstnikust. Galaktika taustal loovad huvitava terviku draakon, öökull ja täiskuu. Kätlingi võib olla tasane ja varjuv nagu öökull ning teravmeelne ja äkiline nagu draakon. Põnev tulemus on saavutatud õlipastellide sulatamisega fööni abil. Retsensent Katrin Tamm-Kuusik kiidab kunstniku võimekust näha pimeduses huvitavat sümbolite ja mütoloogia maailma.

Jõgeva kunstikooli diplomi said

*Kätlin Kallas

*Ilja Kossarev

*Kerle Palmiste

*Ketlin Peldes

*Elen Riiman

*Aina Riisalu

*Jessica Järvelt

Kursust juhendas Piret Järv

MARGE TASUR

blog comments powered by Disqus