Jõgeva kultuurikeskusesse paigaldati elustamisaparaat

Neljapäeva hommikul paigaldati Jõgeva kultuurikeskusesse Jõgeva Vallavalitsuse poolt esimene elustamisaparaat. Tegemist on täisautomaatse seadmega, mis räägib ja jagab juhendeid eesti keeles ning on suureks toeks esmaabi andmisel.


 Automaatne defibrillaator ehk lühidalt AED aparaate võib kohata nii mõneski eraettevõttes kui ka avalikes kohtades. Nüüd on täisautomaatne seade olemas ka kultuurikeskuses otse garderoobi sissekäigu kõrval.

Vald kohe nõus toetama

Ettepaneku tegi Jõgeva vallavalitsuse sotsiaalosakonna juhataja Aime Meltsas, kelle ideega nõustusid kohe nii vallavanem kui ka abivallavanem. Nõnda otsustatigi elustamisaparaat osta. „Vajadus oli elust enesest. Meil on avalikud kohad, kus on rahvast palju koos ja kui midagi juhtub, siis meil on küll väga hea kiirabi kohe jõudmas, aga aeg juhtumi ja kiirabibrigaadi jõudmise vahel, siis peab olema valmis elustama,” märkis abivallavanem Viktor Svjatõšev.

„Südamemassaaži tegemine ei ole lihtne ning see aparaat on toetav ka asutuse töötajatele, et kui midagi peaks juhtuma, siis on piisav abi garanteeritud. Selle aparaadiga on võimalik inimelu päästa,” rõhutas Meltsas.

Põhjus, miks otsustati täisautomaatse elustamisaparaadi kasuks, on samuti lihtne. „Situatsioon, kus on kannatanu ja vajadus abi anda, tekitab paratamatult segadust. Ja täisautomaatse seadme puhul ei pea tegema muud kui kaane avama. Sellel on eestikeelne õpetus ning häälkäsklused. Lisaks salvestab aparaat kogu südametegevuse, et hiljem ei oleks abiandjal hirmu, et äkki ta tegi midagi valesti,” põhjendas Meltsas. Tegelikult pole elustamisaparaati kasutades võimalik midagi valesti teha. Tuleb lihtsalt olla julge ning elustamisprotsessiga alustada.

Oluline ennetus

Kuid sama oluline on ka ennetustöö, mis kuulub sotsiaalvaldkonna juurde. „Paraku igapäeva tegevuses me tihti ennetustegevuseni ei jõuagi, sest kohapealseid inimesi ja muresid on palju. Aga selle aparaadi ja ka näiteks vingugaasiandurite paigaldus on üks võimalus, kuidas võimalikke ohte ennetada. Väga oluline roll ennetustegevuses oli ja on koostöö sotsiaalosakonna, valla juhtkonna ja teiste koostööpartneritega, et saavutada meie valla inimeste jaoks turvaline ja inimestest hooliv keskkond ” märkis Aime Meltsas. Sotsiaalosakonna juhataja avaldas head meelt, et õnneks on AED-seadmed paljudele juba tuttavad ning kui inimesed muutuvad teadlikumaks, julgevad nad ka abi vajavat inimest vajadusel elustama hakata.

Nii valiti Jõgeva kultuurikeskuses välja parim võimalik koht: selleks sai garderoobi sissepääs. „Ideaalis peab kannatanu juurest aparaadini jõudma minutiga ja tagasi samuti minutiga,” põhjendas seadme paigaldaja, Hansa Medical OÜ müügiesindaja Tanel Tamm. Lisaks peab seade olema lihtsasti kättesaadav ning seda garderoob ka on.

„Loodame, et saame Jõgeva vallas mõnda olulisse kohta veel mõne aparaadi paigaldada,” avaldas Jõgeva abivallavanem Viktor Svjatõšev lootust.

„Iga uue asja paigaldamine on väga oluline. Kui muidu tahaks, et seade kogu aeg kasutuses, siis sellega siin on nii, et loodetavasti ei lähe seda kordagi vaja,” sõnas Jõgeva vallavanem Aare Olgo.

Pärast seadme paigaldamist andis Tanel Tamm kultuurikeskuse töötajatele elustamiskoolituse, mille käigus õpiti õigesti tegema südamemassaaži ning kasutama AED-aparaati. Kuid nii nagu vallavanemgi, avaldasid kõik töötajad lootust, et aparaati ega elustamist kordagi vaja ei läheks.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus