Jõgevamaa Noorte Meeste Koori ja maakonna poistekoori liikmed tuuakse maakonnakeskusse eri paikadest kokku kolme bussiga. Arvestatav osa lauljatest, eriti tänavusel hooajal, on Jõgeva gümnaasiumidest. Peale selle aga Põltsamaalt, Puurmanist, Tormast, Sadukülast, Sadalast, Laiuselt, Lustiverest ja mujalt.
Oktoobrikuu viimasel päeval
Viimatisele proovile oktoobrikuu viimasel päeval on noormehi ja poisse tulnud mõneti vähem kui tavaliselt. Pole ka ime, sest koolivaheaeg on just mööda saamas. Kes kuhugi ära sõitnud, pole võib-olla veel tagasi ja mõnel võis ehk vaheaja käigus prooviaeg ka hoopis meelest minna.
Kultuurikeskuse garderoobi juures on korraks kokku saanud dirigendid ja õpetajad, et omavahel mõni sõna vahetada. Siis suunduvad Tartust kohale tulnud koorijuht Lauri Brede ja tema õpilane Sirje Lorvi saali, kus kohalik dirigent Maret Oja juba koos noormeestega ootamas on. Keldrikorruse saalis asub poistega hääleharjutusi tegema Sadala lauluõpetaja Mare Talve, kellel on seekord abis Silja Piir. Harilikult teeb seda ka Karin Luik.
Mare Talve palub poistel püsti tõusta ja sirgelt seista, nagu laulupoisile kohane, enne kui hakatakse hingamisharjutusi tegema. “Lepime kokku, et keegi kellelegi liiga ei tee ja teist ei müksi. Meil on tarvis kõvasti tööd teha ja laulud selgeks saada,” manitseb ta siis. Teadagi, kui hulganisti parajas jõmmieas elavaloomulisi poisse koos, tuleb ju vahel ette üht kui teist.
Poisid teevad kuulekalt kaasa seda, mida koorijuht Mare ütleb, küll huultega ja keelega põristamist, küll täishäälikuid lauldes või kabjaplaginat jäljendades. Õpetaja Silja jälgib kõrvalt, kas kõik ikka nii läheb, nagu vaja, kes häälega sõidab või liiga madalalt laulab.
Lõpuks tundub asi juba nii kaugel olevat, et hääled on lahti ja võidakse asuda laulude juurde. Mare ja Silja panevad kirja nende nimed, kes kohal ja kes puuduvad, jagavad poistele laulikud välja ja tuletavad meelde, et istuda tuleb ikka sirge seljaga, et hääl hästi välja tuleks. Seda, mis laulu laulma hakatakse, teavad kõik. Muidugi on see “Jõululaul”, mille õppimine pooleli.
“Aitäh! Ei sobi mulle! Teate ju küll. Natuke südamlikumalt, nagu ahjust õhkab sooja,” laseb Mare poistel laulu uuesti ja uuesti otsast alustada. “Jõulud, see on tunne, mis täidab meid. Armu ja naeru kõikjal leida võib…” jääb keldrisaalist kostma. Samal ajal on hääleharjutustega ka suures saalis lõpule jõutud ning ühe häälerühma noormehed lähevad koos Sirje Lorviga teisele korrusele.
Noorte meeste kooril tõotab tulla tihe proovipäev, sest ees on seismas mitu suuremat ülesastumist.
Ülehomme Tartusse laulupäevale
Nagu kinnitab kultuurikeskuse direktor Airi Rütter, kes laulurahva proovidele ja koju tagasi jõudmist ning ruumide kasutamist koordineerib, on ülehomme, 13. novembril Jõgevamaa Noorte Meeste Kooril koos meeskooriga Mehis ees sõit Tartusse, kus Vanemuises peetakse Lõuna-Eesti meeskooride laulupäeva.
“Seal astub kahe lauluga üles ka Lõuna-Eesti ühendatud noorte meeste koor,” täpsustab hiljem Lauri Brede ning lisab, et kahe nädala pärast, 27. novembril sõidavad noorte meeste koorid üle Eesti kokku Pärnusse, et tähistada viie aasta möödumist nende kooride ellukutsumisest. Jõgevamaa Noorte Meeste Kooril on käsil kolmas hooaeg.
Tänavusel hooajal on Lauri Bredel Jõgevamaa noorte meeste laulujärjega eriti põhjust rahul olla. “Tänu Maret Ojale on kohapeal tugi olemas ja see on suur asi. Tema tõi ka rohkesti Jõgeva linna noormehi laulma juurde,” ütleb Lauri Brede.
Noorte meeste koorid on Eestis ellu kutsunud Eesti Meestelaulu Selts. Ikka selle nimel, et meestelaul tulevikus ei katkeks. Pea need laulupoisid Jõgevalgi keldrikorruselt üles saali noorte meeste koori ei jõua. Ja siis on juba loota, et nad edaspidi ka meeskooridesse tee leiavad, viigu siis õpingud või elujärg kuhu tahes.
VAIKE KÄOSAAR