Jõgeva Kabeklubil oli hoolimata eriolukorrast edukas aasta

Jõgeva Kabeklubile oli eelmine aasta üldkokkuvõttes väga edukas. Suurimateks kordaminekuteks peetakse noorte võistkonna kahte meistritiitlit Eesti noorte võistkondlikel meistrivõistlustel ning klubi poole pealt Baltic Cupi korraldamist.


„Baltic Cupi väga tugevakoosseisulise võistluse saime korraldatud vaid kolmenädalase ettevalmistusajaga, kusjuures oli pidevalt oht, et see võib siiski jääda ära ja seda just COVID-19st põhjustatud reisimispiirangute tõttu.
Kuigi Euroopa meistrivõistlused Kuremaal jäid viirusest põhjustatud piirangute tõttu ära, said aastaks plaanitud enamik võistlusi ikkagi korraldatud,“ selgitas Jõgeva Kabeklubi juhatuse esimees Ülar Poom.

Toimus enamik võistlustest

„Jõgeva Kabeklubi korraldatud Eesti suurima kabevõistluse Baltic Cupiga oli meil õnne, et võistlus mahtus kuupäevaliselt koroonalainete piirangute vahele,“ kinnitas kabetaja ja treener Arno Uutma ning lisas, et osalesid kolme Balti riigi tugevaimad kabetajad ja Eesti edukaim oli Triinu Jalg naiste võistluse kolmanda kohaga.
„Tervikuna oli aasta Jõgeva Kabeklubile tõesti edukas. Meie mängijad võitsid Eesti meistrivõistlustelt kolmteist individuaalset ja kolm võistkondlikku kuldmedalit. Eriti rõhutaks meie noorte võistkonna võitu võistkondlikel võistlustel nii 100- kui ka 64-ruuduses kabes. Võistkonnas on neli mängijat ja selle tiitlini viib aastatepikkune töö. See näitab, et meil on tulevikutegijaid,“ kinnitas Arno Uutma.
Kahjuks maailmas leviva viiruse tõttu jäid ära tiitlivõistlused. Noored ei saanud jõudu proovida oma tugevamate eakaaslastega. Aasta suurimaks jõuprooviks kujunesid Euroopa noorte online karikavõistlused rahvusvahelises kabes, kus võistlejaid oli üle 600. Tulemustest tuleb märkida Triinu Jala 10. kohta väga tugevakoosseisulises U26 vanuseklassis ja Merilii Jala 14. kohta U19 vanuseklassis. U26 vanuseklassi koosseis oli võrreldav naiste MM koosseisuga.
„Jõgeva Kabeklubi suutis oma aasta kalenderplaani vajalike muutustega realiseerida,“ tõdes ka Jõgeva Kabeklubi juhatuse liige Uno Plakk, et hästi läks ka kabetajate 39. kokkutulek Paduveres.
„Koostööpartneritega õnnestus igati ka ettepoole nihutatud Coop-i 42. ja Paunvere 24. kabeturniir, mis toimus küll Palamuse asemel Kaareperes, aga jättis nii korraldajatele kui ka osavõtjatele ühe selle aasta menukama turniiri mulje. Täies mahus toimusid maakonna meistrivõistlused ja Jõgeva Kabeklubi 10-etapiline seeriavõistlus. Ära jäi vaid viimane üritus – igati menukas Orthezi 16. kabeturniir, mis oli aga vahetult seotud Eesti kabe aastalõpu üritustega,“ rääkis Plakk.

Igal aastal valitakse parimaid

Pingeline olukord maailmas sundis avardama ka teisi mitte kokkupuutel põhinevaid kabemängu vorme ehk online-kabeturniire. Eesti mänguportaal vint.ee, kus peale kabe viljeletakse ka teisi lauamänge ja harrastusi, on populaarsemate hulgas. Oktoobris-novembris toimunud 64-ruuduses välkkabe sarjas, kus 30 turniirist läks arvesse 20 paremat, osales hulgaliselt ka Jõgeva ja Jõgeva Kabeklubi kabetajaid ning kokkuvõttes jõudsid viie parima hulka: teisel kohal Algo Laidvee, neljandal Jüri Hermann ja viiendal Kaljo Siimer.
Eesti Kabeliit valis 2020. aasta parimaks meeskabetajaks Arno Uutma ja parim neidudest oli Triinu Jalg.
Jõgeva Kabeklubi valib igal aastal oma klubi aasta tegija ja selleks sai noorte võistkond – Merilii Jalg, Triinu Jalg, Nona Nano, Keir-Christian Sugul.
Merilii Jalg võistles eelmisel aastal viimast aastat noormängijate arvestuses. Ülikoolis geenitehnoloogiaõpinguid alustanud Meriliile ei andnud 2020 lisa 2019. aastal noorte EM-il ja MM-il võidetud kahele hõbemedalile, kuna planeeritud võistlused tuli ära jätta. Suhteliselt hilja, kaheksa aastat tagasi, kabega alustanud Merilii jõudis Eesti noorte meistrivõistlustelt koguda 29 medalit. Noorte absoluutklassis ehk juunioride vanuseklassis jäi tema kontole 13 individuaalset medalit – kaheksa kulda, hõbe ja neli pronksi. Esimene medal ja ainus hõbemedal pärineb aastast 2014 ja edaspidi on ta igal aastal medalile jõudnud mõlemas mänguliigis. Eesti kõigi aegade noormängijate pingereas annab see eelmise kümnendi suurtegijate, Raido Väriku ja Kadi Veski – 15-kordsete medaliomanike järel, kolmanda positsiooni. Kui kaugele jõuab õde Triinu Jalg, seda näitavad tema neli viimast noorteklassi aastat. Praeguseks on tema arvel 37 noortevõistluste medalit, sealhulgas 7 juunioride klassi individuaalset medalit.
„Kahjuks oli ka väga kurb moment, sest novembris lahkus meie klubi tegemistega tihedalt seotud olnud Villem Lüüs. Ta oli pikki aastaid klubi korraldatavate suuremate turniiride kohtunik. Villem toimetas ka ajalehes Vooremaa ilmuvaid kabeülesandeid. Positiivne on, et selle tegevuse võttis üle Merilii Jalg. Nii et huvilised saavad jätkuvalt ülesannete lahendamisel pead murda,“ rääkis Ülar Poom.
„Uus aasta algas samuti piirangutega ja esimese võistluse loodame korraldada 16. jaanuaril, kui peaksid toimuma Jõgevamaa meistrivõistlused 64-ruuduses kabes,“ ütles Ülar Poom ja lisas, et
käesoleva aasta kalendris on sel aastal korraldamisel ligi 20 kabevõistlust ja suurim sündmus on plaanitud 4.–13. juunil, mil toimuma peaksid Euroopa meistrivõistlused 64-ruuduses kabes.
Aasta algul toimuvad noorte erinevate vanuseklasside Eesti meistrivõistlused. Järgmisest põlvkonnast on võimeline noorte tiitlivõistluste esikümne kohtade eest võitlema Nona Nano.
21.–24. jaanuarini peetakse Elvas 64-ruuduses kabes Eesti meeste ja naiste meistrivõistlused. „See on valikvõistluseks Euroopa meistrivõistlustele. Merilii Jalg võiks olla üle aastakümnete järgmine Eesti naismängija, kes jõuab rahvusvahelise tiitlivõistluste esikümnesse,“ arvas Arno Uutma.

ULVI TAMM

blog comments powered by Disqus