Jõgeva jalgpallipoisid alistasid Brasiilia klubi

Jõgeva SK Noorus-96 järelkasvumeeskond mängis möödunud nädalal Soome suurimal noorte jalgpalliturniiril, neljakümne esimest korda peetud Helsinki Cup’il. U15 vanuseklassi turniiril võitsid jõgevalased seitsmest kohtumisest viis ning jõudsid kuueteistkümne parema hulka. Eriti meeldejäävaks muutis selleaastase välisreisi neile aga kohamängude avaringis saadud võit Brasiilia klubi Ordin FC üle.


Alates 1976. aastast põhjanaabrite pealinnas toimuval jalgpalliturniiril tegi tänavu kahekümne viies vanuseklassis kaasa rohkem kui tuhat võistkonda üle kogu maailma. U15 vanuseklassi turniiril osales 56 tiimi, lisaks Brasiilia meeskondadele pakkusid eurooplastele eksootikat ka külalised Indiast.

Alagrupiturniiril läks U16 vanuseklassi Eesti meistrivõistluste esiliigas mängiv Jõgeva meeskond, mida tugevdasid põltsamaalased Markus Orav ja Kristo Ütt, kokku viie Soome meeskonnaga. LePa ja PK-35/2 alistati võrdse tulemusega 5:0, PEP pidi tunnistama jõgevalaste 3:0 ning HJK/West 1:0 paremust. Alagrupis esikoha otsustanud mängus jäi Noorus-96 aga 0:4 alla MasKi meeskonnale.

“Masalan Kisatiga kohtusime päeva teises mängus,” lausus Jõgeva meeskonna treener Igor Orlov. “Vastastele oli see aga päeva esimene kohtumine ning võimsuse vahe oli märgatav.”

MasKi võitiski F-alagrupis täisedu ja 15 punktiga esikoha, Noorus-96 oli 12 punktiga teine ning HJK/West üheksa punktiga kolmas. Alagrupis saadud teine koht viis jõgevalased play-off’i avaringis kokku I-alagrupis täiseduga esikoha saanud Brasiilia klubiga Ordin FC.

“Meil isegi vedas, et alagrupis teiseks jäime,” ütles Igor Orlov. “Just seetõttu saimegi ju brasiillastega kohtuda, soomlastega oleks olnud ju nii tavaline mängida,” lisas ta naerdes.

Treeneri sõnul oli vastasvõistkond tugev ja hästi komplekteeritud. “Kohe oli ka näha, et tuldud on kõrge jalgpallikultuuriga riigist,” lausus ta. “Soojenduse ajal tegutsesid kõik ühes rütmis ning mängu eel ka palvetati ühiselt.”

Kahest kahekümneviieminutilisest poolajast koosnenud mäng algas jõgevalastele hästi, esimese värava lõid aga kauged külalised. “Kõige huvitavam oligi see, et brasiillased andsid meile ruumi mängida,” meenutas Igor Orlov. “Alguses oli meil võimalusi isegi neist rohkem. Brasiillased küll domineerisid keskväljal, meil oli aga paar teravat rünnakuvõimalust. Seejärel tõmbusime aga tagasi ning Brasiilia meeskond lõi nurgalöögist värava.”

Viis minutit enne kohtumise lõppu jõudis Jõgeva meeskond siiski viigiväravani. “Daniel Aganitši ilusast söödust lõi Markus Orav väga ilusa värava,” ütles Igor Orlov.

Viigiliselt lõppenud normaalaja järel asuti kohe penalteid lööma. Loosi tahtel alustasid löökidega jõgevalased ning väravavõrku sahistati eksimatult koguni viieteistkümnel järjestikusel löögil. Esimesena eksis alles Ordin FC kaheksas penaltilööja.

“Kõik läks nagu stsenaariumi järgi,” rääkis Igor Orlov. “Kõik brasiillased lõid värava paremasse nurka, meie aga vasakusse nurka. Viimasel löögil ei pidanud vastasel ilmselt aga närv vastu ja ta lõi mööda. Kõik meie meeskonna löögid olid väga kindlad ja tugevad, tundsin poiste üle täitsa uhkust. Samas oskasin seda ka oodata, sest enne ärasõitu harjutasime penaltite löömist.”

Jõgeva meeskonna esimese penalti realiseeris väravavaht Kenert Karu, seejärel olid oma löögil täpsed Markus Orav, Raul-Martin Sirkas, Marcus Mardimäe, Karl Lani, Daniel Aganitš, Mattias Säärits ning Kirill Matiitšin.

“Kenert Karu tegi kogu kohtumise jooksul väravas head tööd,” kiitis Orlov nii väljakul kui ka väravas silma paistnud mängijat. “Vastaste väravavaht aga tunduski natuke närvilisem olevat. Brasiillased olid mängu järel ikka nii pettunud…”

Kuueteistkümne parema hulgas oli jõgevalaste vastaseks Soome meeskond Itä-Helsinki United, kohtumine puhanud vastastega algas vähem kui kolm tundi pärast penaltiseeria lõppu. “Kaotasime mängu 0:4,” lausus Igor Orlov. “Võimalusi meil küll oli, aga värskust enam ei olnud. Eelmises mängus andsime nii palju jõudu ära ‒ enne mängu brasiillastega otsustasime, et ükspuha, kas saame edasi või mitte, aga anname endast kõik ning teeme korraliku mängu. Võib-olla ei saa poisid ju kunagi enam brasiillastega mängida.”

United jõudis poolfinaali, kus kaotas teisele Brasiilia klubile Jockey, turniiri finaalmängus jäi Jockey aga penaltiseeria järel 4:5 alla Soome klubile VJS.

Möödunud suvel Ungaris Kaposvaris peetud suurel noorteturniiril mänginud Jõgeva jalgpallurid lähtusid tänavuse suveturniiri asukoha valikul ka võistluspaiga turvalisusest. “Kui lapsevanematega jõulupeo ajal tänavust turniiri valisime, tegime otsuse seekord põhja poole minna ka lähtudes turvakaalutlustest,” lausus Igor Orlov. “Reisi rahastamisel tulid meile appi Jõgeva linn, Jõgeva vald ja Pajusi vald. Neist oli tohutu abi, eriti nende perede puhul, kust oli mängimas kaks last. Suur aitäh kõigile, kes aitasid reisi läbi viia. Lapsevanematest olid seekord reisil abiks Katrin Sirkas ja Kairi Kiipus, ilma nendeta oleks meil ikka väga raske olnud,” lisas Jõgeva meeskonna treener.

MATI ALEV

blog comments powered by Disqus