Jõgeva ilutegijate uksed jäävad valdavalt suletuks

Eriolukord ja viiruspuhang on keerulisse seisu pannud ka iluteenindajad. Olgugi et valitsus pole sundinud salongiomanikke uksi sulgema, on seda maakonna ilutegijad valdavalt ise teinud. Ikka selleks, et kaitsta ennast ja teisi.


Eelmisel nädalal pöördus kosmeetikute liit valitsuse kriisikomisjoni ja terviseameti poole palvega, et kaalutaks iluteeninduse valdkonna töö ajutist peatamist, sest kontakt on vahetu ja võib kaasa tuua viiruse leviku riski. Palve jäi vastuseta ja salongid saavad veel praegu edasi tegutseda. Sellegipoolest on paljud kohusetundest oma uksed sulgenud, ka Jõgeval.

Riik võinuks uksed sulgeda

„Meie uksed lähevad kuuks ajaks kinni. Viimased kliendid, kes kirjas on, teenindame ära. Üks juuksur jääb osaliselt mõnel päeval nädalas tööd tegema. Kahju, et riik ei ole otsust salongid sulgeda vastu võtnud. Olen kahe käega selle poolt, et riik võinuks nii teha. Ma ei sunni oma kolleege töötama ja vabastan nad igasugustest kohustustest,“ selgitas Jõgeval tegutseva Kadri juuksurisalongi omanik Kadri Ojaste.
Pärast eriolukorra väljakuulutamist 13. märtsist sulges omal algatusel juuksurisalongi ukse Maare Tennokese. Esialgu jäävad need suletuks määramata ajaks. Kinni on ka küünetehnik Maigi Tammaru äri.
„Mina küll sulgesin praegu oma salongi, omaenda soovil ja vastutusel, kuid üleriigiliselt seda teha oleks hullus, tuleb natuke rahuneda ja otsustada, mis on praegu võimalik endal teha. Kõik võiksid ise otsustada, kas olla klientidele avatud, võttes teeninduses kasutusele tervisekaitse soovitusi, või sulgeda salong,“ koputas Tennokese inimeste südametunnistusele.
Seda, et ilusalongide uksed võiksid suletuks jääda, nentis ka Tammaru. „Pooldan, et kõik võiks kinni olla. Ei ole vahet, kas oled küünetehnik, juuksur või kosmeetik: levimisoht on väga suur, sest kontakt inimesega on niivõrd tihe. Muidugi on raske, aga arvan, et praegu pole muud teha,“ nentis ta.

Kahju suurust kokku arvestada ei oska

Paljud kliendid on oma ajad juba ettenägelikult ise tühistanud. Arvestama peab tõsiasja, et tihtilugu on iluteenindajate juurde ajad juba vähemalt kuu ette broneeritud. „Selle nädala klientide ajad on tühistatud. Kuna olin kuu aega puhkusel, oli palju aegu ette kirja pandud,“ ütles Tammaru.
„Meil on broneeringud kuu aega ette tehtud, aga paljud on ettevaatlikkusest ise oma aja tühistanud. Meil on teadlikud kliendid ja oleme nendega sellest rääkinud,“ nentis Ojaste.
„Olen ise kõik broneeringud tühistanud ja kliendid on seda mõistnud,“ ütles Tennokese ja pani inimestele südamele, et iluteenused pole hetkel esmavajalikud ning kui juuksed kuu või kaks kääre ei näe, ei juhtu midagi.
„Siiani on kõik tühistamisse hästi suhtunud, saadakse aru, et praeguses olukorras on tervis kõige tähtsam. Inimesed on pigem kodus,“ ütles Maigi Tammaru.
Kahju, mis eriolukord endaga kaasa toob, ei oska ilmselt keegi mõõta. „Majanduslikku kahju ma ei tea. Lõin umbkaudu summad kokku, panin arvuti kinni ja mõtlesin, et see ei aita mind üldse, sest tervis on kõige tähtsam ja tühja see majanduslik pool,“ ütles Tennokese. Enda sõnul päästab teda kogutud säästupuhver.
„Mina saan praegu rahulikum olla tänu säästudele, kuid tuleb ka mõelda neile, kellel seda võimalust pole. Kellel vaja, peab saama teenust osutada ja kellel vaja, võiks teenust kasutada,“ ütles ta. Ka rendi puhul ta esialgu soodustust küsida ei plaani.
Samuti sõnas Ojaste, et kahju on küll suur, kuid täpset summat ta öelda ei oska. „Ma ei ole veel majandusühistu käest rendisoodustust küsinud, kuna üks juuksur siiski töötab,“ ütles ta.
„Teeme kõik endast oleneva, et salong oleks desinfitseeritud. Pärast iga klienti puhastame oma tööpinnad, meil on selleks eraldi desinfitseerimisvahendid ja kuna üks juuksur jääb tööle, tuleb vahendeid ka homme juurde. Lisaks on meil eraldi klientide jaoks mõeldud desinfitseerimisvahendid,“ rääkis Ojaste.
„Püsige kodus ja oodake oma juuksur ära. Võtke pikema aja järel juuksurisse tulekut kui uut algust ja uut muutust. Kõik koos saame selle aja üle elatud. Praegu on küll halb aeg, aga küll tuleb ilusam,“ ütles Tennokese.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus