Jõgeva haiglas alustas tööd psühhiaater Valdar Parve

Alates teisipäevast töötab Jõgeva haiglas psühhiaater Valdar Parve, kes nõustab ja ravib hingeliste terviseprobleemidega patsiente ambulatoorsel vastuvõtul ja vajadusel tutvub ka statsionaarsel ravil olevate haigete psüühilise seisundiga.

Praegu hakkab tartlasest doktor Parve Jõgeva haiglas vastu võtma igal teisipäeval, hiljem aga tema vastuvõtupäevade arv suureneb.

“Psühhiaatri vastuvõtule tulekuks pole vaja perearsti saatekirja, tarvis on vaid pöörduda registratuuri ja endale aeg reserveerida.  Mõne inimese kutsun aga ehk konsultatsioonile ise, kui kuulen, et psüühiline tervis talle muresid põhjustab,” märkis Parve.

“Kui patsient minu jutule tuleb, teen kõigepealt selgeks tema tugistruktuuri.  Näiteks selgitan välja, kas ta on perekonnainimene või üksik. Mis puutub psüühilistesse terviseprobleemidesse, siis tundub, et praegu on juhtival kohal kohanemishäired. Depressioonis pole aga mitte ainult töökoha ja sissetuleku kaotanud inimesed. Näiteks võib masendus kergesti tabada korteriühistu esimeest, kui mitmed majaelanikud ei maksa regulaarselt kommunaalmakse. Depressiooni esineb üldiselt sageli. Mõnikord võib seda  aga esile kutsuda ühe või teise ravimi liiga pikaajaline tarvitamine. Sel puhul on depressiooni haiogestumise oht eriti sagedane vanematel inimestel,” rääkis arst.

“Psühhiaatri vaatevinklist ei erine Jõgevamaa suuresti teistest Eestimaa piirkondadest. Siiski aga tundub, et siin on üsnagi palju töövõime kaotanud inimesi,” tunnistas ta.

Ambulatoorseid patsiente võtab Valdar Parve vastu haiglahoone teisel korrusel, patsientidele ja nende lähedastele omaette olemiseks ja meedikutega delikaatsemateks vestlusteks mõeldud  Vaikuse toaks kutsutud ruumi naabruses asuvas kabinetis. “Praegu on siin veel veidi jahe ja ka kabineti sisustust tuleb kujundada. Küllap saab aga kõik korda heas koostöös Jõgeva haigla juhtidega,” lausus psühhiaater.

Vajadusel hakkab Parve konsulteerima ka haiglaravil olevate patsientide psüühilist tervist ja vastavat ravi määrama. “See tööpõld võib osutuda üsnagi suureks, sest mitmed patsiendid saadetakse aktiivravilt Jõgevale hooldus- ja  taastusravile. Tervise taastumiseks või olukorraga paremaks kohanemiseks võivad aga sageli tarvilikud olla ka psühhiaatri nõuanded.”

Varem töötas Valdar Parve psühhiaatrina Jõgeval meedikute erafirmas. “Kui Jõgeva haigla tööle kutsus, otsustasin pakkumise vastu võtta. Oma rolli mängis aga ka teadmine, et pikka aega pole haigla koosseisus psühhiaatrit olnud. Seitsmekümnendatel-kaheksakümnendatel aastatel oli siin ametis praegu Soomes töötav arst Jaan Olari, keda Jõgeval senini hea sõnaga meenutatakse. Kohtun doktor Olariga võrdlemisi sageli ja viimati osalesime koos Soome arstide päevadel,” lausus arst.

“Valdar Parve näol saime oma meedikute perre võimeka ja pühendunud arsti. Psühhiaatri professionaalset nõu vajavad mitmed patsiendid. Loodetavasti kujuneb Valdar Parvel ka hea koostöö haigla psühholoogiga, sest nendel spetsialistidel on sageli vaja nõu pidada ja teineteist oma töös toetada,” ütles Jõgeva haigla ravijuht Kalle Piiskoppel.

i

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus