Jõgeva haigla sai tipptehnoloogia võrra rikkamaks

Jõgeva haiglas on juba ligi kuu aega töös kompuutertomograaf, mis tähendab ühe maakonnahaigla jaoks palju: nüüd ei pea patsiendid enam Tartusse uuringutele minema ning kõik vajaliku saab kohapeal tehtud. Peale selle loevad uuringuid oma ala tipptegijad.


Jõgeva haigla oli üks, kes riigihanke korras kompuutertomograafi sai, Rakvere haigla oli teine. Teenust osutab Jõgevale Hansa Medical, kes masina tõi, üles pani ja õed välja õpetas. Kõiki Jõgeval tehtud uuringuid loevad tipptasemel arstid.
„Muidugi oleme huvitatud, et ka meie tohtrid selle ära õpiksid, aga praegu teevad seda kogemustega inimesed,“ ütles Jõgeva haigla peaarst doktor Peep Põdder. Hansa Medical ja Jõgeva haigla jäävad lepingupartneriteks 12 aastaks, mil ettevõte tagab, et aparaat töötaks, hooldus oleks õigel ajal tehtud ning kõik toimiks nii nagu peab.
„Eriti hea on see, et nüüd ei pea patsiente enam Tartusse viima, sest tihtilugu ei olnud nende tervislik seisund kõige parem. See jääb õnneks ära. Ka patsiendid, kes ambulatoorselt käivad, ei pea enam autosse või bussi istuma ning Tartusse sõitma, et uuringule saada. Siin teeme praktiliselt kõiki kompuutertomograafia uuringuid,“ ütles Põdder.
Värske masin on ühe maakonna haigla jaoks väga suur samm. „Olime seda kaua planeerinud. Põhimõte on see, et kuna meil endal sellist teadmist ei ole, osutab sama firma teenust ka Põlva haiglas, kus see on hästi tööle läinud. Võtsime neilt malli,“ rõõmustas peaarst.
Kompuutertomograafi kasutatakse agaralt. Peep Põdderi sõnul tehti eelmisel kuul 191 uuringut.
Naljaga pooleks võib öelda, et uus kompuutertomograaf töötab rohelisel energial. Sest haigla katusele üles seatud uus päikesepark suudab toota 50 kilovatti elektrienergiat tunnis. Päikesepark kerkis riigi toel katusele nädalaga ning aitab haiglal veidigi raha kokku hoida.
„Üks päev tootis päikesepark 50 kilovatti tunnis, ent meie tarbimine oli isegi väiksem ehk meil õnnestus elektrit võrku müüa,“ ütles Põdder.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus