|
SA Jõgeva Haigla töötajad valivad igal aastal hääletusel parima õe. Tänavu pälvis tunnustuse kiirabibrigaadi meedik Nadežda Smirnova, kes patsientide abistamisel peab iseäranis oluliseks teadmisi, oskusi, sõbralikkust ja ka pidevat enesetäiendamist. |
Uudise Jõgeva haigla parimaks õeks valimise kohta sai Nadežda Smirnova mobiiltelefoni sõnumiga vabal päeval kodus olles. Möödunud reedel valvas ta taas kiirabibrigaadis. Et väljakutseid hommikupoolikul ja lõunatundidel vähe oli, jätkus aega haiglajuht Peep Põdderi antud tunnustuskirja ja õnnitluste vastuvõtmiseks ning piduliku sündmuse puhul kingitud tordi söömiseks.
Lapsena ravis nukke
“Tunnen tunnustusest rõõmu. Ühtlasi arvan, et sellise lugupidamise on ära teeninud kõik meie haigla õed. Nad teevad oma tööd püüdlikult ja vastutustundega,” lausus Nadežda, kes soovis meditsiiniõeks saada juba lapsepõlves
Tüdrukuna ravis Nadežda nukke. “Kui neiuks sirgusin, oli kindel valik edasiõppimine toonases Tallinna Meditsiinikoolis, mille lõpetasin veerand sajandit tagasi. Kõigepealt töötasin Jõgeva haigla sünnitusosakonnas ämmaemandana. Pärast osakonna sulgemist kutsuti mind kiirabibrigaadi. Nõustusin, kuid kartsin, kas ikka toime tulen. Õppisin palju staažikamatelt kolleegidelt. Iga väljakutse on andnud kogemusi. Pidevalt osalen koolitustel. Hiljuti olin Tartus enesetäiendusel, kus tutvustati erakorralises meditsiinis kasutatavaid uusi ravimeid,” rääkis ta.
Kindel on, et miski pole kindel
Nadežda Smirnova sõnul mõtleb ta patsiendi juurde sõites alati, mis ees ootab. “Kiirabi kutsutakse väga erinevate haigestumiste puhul. Vahel aitab kergemast arstiabist, mõnikord on ohus patsiendi elu. Milleski ei saa täiesti kindel olla.” Iseäranis on Nadeždale meelde jäänud liiklusõnnetustes kannatada saanute abistamine, aga ka infarkti või insulti haigestunud.
“Olen päästnud mõnegi elu. Kord elustasime Jõgeval raske südamerikkega haige, kelle Tartu Ülikooli Kliinikumi edasi saatsime. Tekkisid juba kuuldused, et raske haigus on ta manalasse viinud, õnneks osutus see jutt ekslikuks ja patsient elab tänaseni.”
Smirnova sõnul peab kiirabimeedik oskama haiget rahustada. Sageli on vaja sisendada haigele optimismi ja usku paranemisse. “Mõnigi abivajaja on öelnud, et juba kiirabitöötajate saabumine ja nende sõbralik olek on tema tervise veidi paremaks muutnud.”
Vaba aja veetmisest rääkides tunnistas Nadežda, et niisama logelda talle ei meeldi.
“Kodus Mustvees on pidevalt askeldamist. Kasvatan aias tomateid, kurke ja muud. Meeldib Peipsi järves ujuda ning arvan, et minu kodukandis on ilusaim rand Kasepää vallas,” rääkis ta.
Ka möödunud aastal läks Jõgeva haigla parima õe aunimetus kiirabitöötajale. Siis pälvis tunnustuse kiirabibrigaadi eestvedaja Ene Viitkin.
i
JAAN LUKAS