Jõgeva haigla kehtestas külastuskeelu

Nii nagu paljud teisedki Eesti haiglad, otsustas ka Jõgeva haigla läinud pühapäeval kehtestada külastuskeelu. Seda ennekõike ikka selleks, et kaitsta hooldekodu kliente ja haigla patsiente.


„Külastusi lubame ainult teatud kindlatel põhjustel. Näiteks väga raskesti haigete või terminaalses seisundis haigete juurde. Sedagi tingimustel, et palju inimesi korraga olla ei või, kindad peavad käes ja maskid ees olema.

Haigla on hästi varustatud

Tulla tuleb vastuvõtu kaudu, et saaksime külalised enne üle kraadida ja küsida, et kontakte pole koroonaviirusesse nakatunutega olnud. Kuid üldine reegel on, et haigeid külastada ei või ja pakke tuua ka mitte,“ ütles Jõgeva haigla juhataja Peep Põdder.
Kui kaua selline reegel kehtida võiks, Põdder öelda ei osanud. Esialgu jälgitakse seda, mis toimub Eestis üldiselt. „Jälgime, kas puhangute tase hakkab tõusma või suudetakse see kontrolli alla saada,“ sõnas Põdder, lisades, et maakonna haigla on teiseks laineks valmis.
„Esimese laine ajal olime hästi varustatud. Üks hetk oli küll kitleid puudu, aga selle probleemi lahendasime ka kohe. Jõgevamaa on heas seisus: kaitseülikondi ja maske toodetakse meil siinsamas. Oleme haiglaga nii valmistunud, et kõik vajalik on olemas,“ ütles haigla peaarst. Olemas on ka kiirtestimise võimalus, mis annab vastuse 45 minutiga. Tegemist on seadmega, mida saab kasutada SARS-Co-V-2 tekitaja molekulaarseks määramiseks RT-PCR meetodil. Ühtlasi võib kindel olla, et testid ei ole võltspositiivsed ega -negatiivsed.
„Suurim probleem on praegu see, et teste endid pole saada. Eelmisest 100 karbist saime meie 2. Aga olemas on väike tagavara, lisaks on meil laborivõimekus,“ kinnitas Põdder, et kiirteste saab vajadusel kasutada.
„Ka esimese laine ajal oli Tartus päris palju nakatunuid. Praegu on nakatumise isepära koldelisus. Selliseid tekkinud koldeid on natuke kergem jälgida, kontaktid avastatakse kiiremini ja inimesed, kes koldega on kokku puutunud, otsivad ka ise võimalust testida,“ avas peaarst Jõgevalt 50 kilomeetri kaugusel Tartus asuvast Vabanki ööklubist alguse saanud kolde tagamaid.

Jõgevamaale lisandunud üks nakatunu

Terviseamet andis teada, et Jõgevamaale lisandus teisipäevase seisuga üks nakatunu, kes on samuti seotud Vabanki koldega. „Teise laine omapäraks on see, et nakatuvad esialgu nooremas eas inimesed ja ohugrupid jäävad nakkusest kaugemale. Siin aga sõltub palju inimeste endi mõistusest,“ rõhutas Põdder, et haigena tuleb kodus olla.
„Praegu on kõige tähtsam vältida kollete tekkimist. Kui üritusi teha, siis tuleb jälgida, et kõikjal oleks desinfitseerimisvahendeid ja maskigi võiks kanda,“ ütles Peep Põdder, lisades, et kevadel kehtinud 2 + 2 reegli täitmine tuleb kasuks ka praegu, ajal, mil see üleriigiliselt kohustuslik pole.
Küll aga tekitas muret pensionipäev. „See on suhteliselt suur oht, inimesed tulevad samadesse poodidesse. Pangaautomaate on meil vähe, sularaha käiakse võtmas ühest ja samast kohast. Kuigi peab tõdema, et vanemad inimesed on ettevaatlikumad, sest tajuvad viirusesse haigestumise ohtu ja selle võimalikke tagajärgi,“ tõdes Põdder.
Ühtlasi arvas ta, et eneseisolatsiooni puhul tuleks kõik põhjalikumalt läbi mõelda. „Tahaksime, et haigust põdev inimene kodust välja ei läheks. Nii jõutakse mõtteni, et sõber toob toidukoti ukse taga. Aga kuidas inimene näiteks prügi välja viia saab? Suures, viie- või üheksakorruselises majas on tõenäosus kellegagi koridoris kokku saada päris suur. Ehk on mõni julgem sõber, kes tõmbab kindad kätte ja maski pähe ning viib koti ära, aga palju selliseid on? Väga palju tuleks läbi mõelda,“ mõtiskles Põdder, lisades, et õppima peab igast möödalaskmisest.
„Tähtis, et neid ei varjataks. Kui midagi valesti läks, tuleb sellest õppida, et järgmine kord valesti ei tehtaks ja teised saaksid vigadest õppida. Ainus, millele praegu loota, on vaktsiin,“ nentis Jõgeva haigla juht, avaldades lootust, et uueks suveks võiks juba massilist vaktsineerimist oodata.

Jõgeva vallas kogunes kriisikomisjon

Eile kogunes Jõgeva valla kriisikomisjon, et arutada muu hulgas ka koroonakriisiga toimuvat. „Komisjon kuulas ära Jõgeva haigla juhi Peep Põdderi ja arutasime põhipunktina hetkeolukorda,“ ütles kriisikomisjoni esimees, Jõgeva vallavanem Tiit Lääne.
„Jälgime, mis on vabariigi valitsuse otsused ja terviseameti üldine seis,“ lisas vallavanem.
Ühtlasi sai Jõgeva vald eile täiendavalt isikukaitsevahendeid, mis lähevad valla sotsiaalosakonna käsutusse.
Uuesti koguneb valla kriisikomisjon sõltuvalt olukorrast. „Kui olukord ei halvene, siis koguneme taas septembri algul, juhul kui olukord halveneb, koguneme vastavalt vajadusele nii kiiresti kui võimalik,“ lubas Lääne.

KERTTU-KADI VANAMB

blog comments powered by Disqus