Jõgeva Gümnaasiumis algasid Alo Mattiiseni muusikapäevad

Jõgeva Gümnaasium elab sel nädalal muusikarütmis: seal kestavad Alo Mattiisenile pühendatud XVI muusikapäevad. Nädala neljal esimesel päeval saavad kooli õpilased osa huvitavate külalisesinejate kontsertidest. Reedel ja laupäeval toimub aga üleriigiline ansamblite konkurss.

 

Muusikanädala kontserdid jõuavad Jõgeva Gümnaasiumi Eesti Kontserdi vahendusel ning iga muusikute seltskond astub õpilaste ette kahel-kolmel korral. Nii saavad kontserdist osa kõik kooli õpilased. Nii suurt saali, kuhu kõik õpilased ühekorraga ära mahuksid, koolil ju võtta pole.

Ehkki eelkõige on muusikanädala kontserdid mõeldud Jõgeva Gümnaasiumi õpilastele, on neid oodatud kuulama ka kõik teised huvilised. Tänastel kontsertidel demonstreerib Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias ja Norra Telemarki Ülikoolis õppinud Silver Sepp näiteks seda, kuidas jalgratta rataste, roostes rauatükkide, plastmassist ja metallist pesukausside ja muude tavatute vahenditega muusikat teha.

Reedel algab siis Alo muusikapäevade oodatuim osa: üleriigiline ansamblite konkurss, millele on end registreerinud 57 ansamblit. Jõgeva Gümnaasiumi muusikaõpetaja Maret Oja sõnul on gümnaasiumiastme ansambleid nende hulgas küll kõige rohkem (17), ent samas on nende arv võrreldes varasemate aastatega järsult langenud.

“Tavaliselt on gümnaasiumiastme ansambleid võistlemas olnud kolmekümne ringis,” ütles Maret Oja.

Millest tagasilöök tingitud võiks olla, seda ta öelda ei osanud. Gümnaasiumivõrgu korrastamine ei peaks ju protsesse veel mõjutama.

Uued tulijad

Põnevaks teeb konkursi tänavu see, et osaleb hoopis uus kategooria: ansamblid, mis koosnevad kuni 26 aastastest lauljatest.

“Sellise kategooria otsustasime konkursiprogrammi lülitada sellepärast, et paljud, kes koolipõlves Alo päevadel osalenud, tahaksid siia endiselt võistlema tulla,” ütles Maret Oja. “Uus kategooria võimaldab osaleda ka näiteks Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ansamblitel.”

Et asi on uus ja info pole ilmselt veel laialt levinud, osaleb seekord kuni 26 aastaste kategoorias vaid seitse ansamblit. Sellele vaatamata tahetakse välja anda kaks eraldi peapreemiat: üks parimale kooliealiste ja teine parimale kuni 26 aastaste ansamblile.

Uus kategooria on ka ainus, kus jõgevamaalastel võimalus “omadele” kaasa elada. Võistlustulle astub nimelt Maret Oja juhendatav Jõgeva Gümnaasiumi vilistlaste meesansambel. Üks Jõgeva Gümnaasiumi vilistlane, kooli ülemöödunud aastal lõpetanud Mai Simson teeb aga uues kategoorias kaasa nii juhendaja kui ka lauljana. Neidude ansambel HEAM, mida ta juhendab, koosneb üle-eestilise neidude koori Leelo lauljatest, Elleri-kooli segaansamblis laulab ta aga ise.

Kes õpetab keda?

“Mina küll ette ei oska ennustada, kas natuke vanemad noored tulevad nooremaid “õpetama” ja neile teed näitama või vastupidi,” ütles Maret Oja.

Kui möödunud aastal toimusid Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad seoses Alo 50. sünniaastapäevaga aprilli lõpus, siis tänavu otsustati naasta ürituse tavalise toimumisaja juurde, sest enamikule muusikaõpetajatest tundus see sobivam. Aprillis pressivat juba teistsugused tegemised peale.

“Tõtt-öelda kavatsesime muusikapäevad algselt korraldada nädala võrra hiljem, ent siis selgus, et 10. ja 11. märtsil peetakse Tallinnas Ester Mägi 90. sünnipäevale pühendatud nais- ja neidudekooride võistulaulmine, millega paljud lauljad ja muusikaõpetajad seotud on. Seepärast lükkasime muusikapäevad nädala võrra ettepoole. Tagantjärele võin vaid õnne tänada, et nii läks: tuleval nädalal pööraks ju kõik plaanid pea peale õpetajate streik,” ütles Maret Oja. 

Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevad 

Muusikanädala kontserdid

28. veebruaril kell 10.50, 11.50 ja 12.55 „Silver Sepp ja fantaasiapillid“

29. veebruaril kell 8.55 ja 9.50 „Rännakud saksofoniga“ (esineb kvartett SaxEst)

1. märtsil kell 8.55, 9.50 ja 10.50 „Agent 005“ (tšellokvartett C-Jam ja Ago Soots)

1. märtsil kell 12.55 ja 13.50 „Flamenco!“ (Maria Rääk, Kristo Käo ja Reigo Ahven)

Üleriigiline ansamblite konkurss

2. märtsil

kell 12</b> avamine

kell 14 esinevad 4.-5. klasside ansamblid

kell 15.30 esinevad 6.-7. klasside ansamblid

kell 17.30 esinevad 8.-9. klasside ansamblid

3. märtsil

kell 11 ja 12.30 esinevad 10.-12. klasside ansamblid

kell 15.30 esinevad kuni 26 aastaste ansamblid

kell 18 Eesti Filharmoonia Kammerkoori meeskvarteti kontsert

kell 20 lõpetamine

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus