Jõgeva esimene seltsimaja saab saja aastaseks

Täna tähistatakse Jõgeval saja aasta möödumist esimese seltsimaja avamisest. Alustatakse kõnede pidamisega Suurel tänaval kunagise seltsimaja juures, sealt tullakse rongkäigus kultuurikeskusse meenutuste- ja tantsuõhtule. Muusikat teevad erinevatel aegadel populaarsed olnud Jõgeva lauljad ja pillimehed.

Jõgeva esimese seltsimaja sajandale aastapäevale pühendatud suurürituse peakorraldaja, kultuurikeskuse juhataja Airi Rütteri sõnul müüs seltsimajale odavalt krundi Jõgeva küla taluperemees Mart Mutso.

Seltsimaja ehitati ühisel jõul

“Raha hoone ehitamiseks andsid kaupmehed Jürman ja Joost. Ehitustöid, mida tehti teadaolevalt ühiskondlikus korras, juhtis koolmeister ja aktiivne avaliku elu tegelane Villem Sikk. Seltsimajas hakkasid koos käima mitmed kultuuriühendused: tuletõrjeselts, puhkpilliorkester, laulukoor. Tegeldi ka näitemänguga. Majas on tegutsenud raamatukoguselts ning siin asus ka Aleksander Nieländeri Erakool. Kultuuritöö toimus hoones 1961. aastani, mil valmis tänane kultuurikeskus. Alates sellest ajast kuni üheksakümnendate aastate alguseni oli majas kino, mistõttu paljud tunnevadki hoonet ennekõike kinomajana,” rääkis Rütter.

Kultuuriajaloolise sündmuse tähistamine algab kell 15 kogunemisega omaaegse seltsimaja juurde. Seal etendavad isetegevuslased Rütteri sõnul seltsimaja sajanditagust avatseremooniat.

Igavikku läinud kultuuri- ja seltsielu edendajate mälestuseks süüdatakse küünlad. Seejärel minnakse rongkäigus praegusse kultuurikeskusse. Selline rongkäik sai teoks ka 1961. aastal, kui uus kultuurimaja avati.

Meenutused ja fotod läbi aastasaja

“Kultuurikeskuse saalis saab kell 16.30 teoks lavastuslik mälestuste- ja meenutustetund. Ootan laval vanaaegsel toolil istudes külla nii kunagiste kultuuritegelaste vaime kui ka meie keskel olevaid erinevatel aegadel Jõgeval tegutsenud kultuuriinimesi. Ootame ka legendaarset kultuurimaja direktorit ja rahvatantsupedagoogi Aleks Rajat, kes praegu elab Elvas. Näha saab taidlejate esinemist ja vaadata suurelt ekraanilt fotosid kultuuri- ja seltsitööst läbi aastasaja. Vanim foto pärineb aastast 1912,” rääkis Rütter.

Pidustused Jõgeva kultuurikeskuses lõpevad tantsuõhtuga, kus tantsumuusikat teevad mitmed erinevate aegade populaarsed Jõgeva muusikud nagu näiteks Juhan Algus, Feliks ja Toomas Herman, Tiit Käosaar, Enn ja Allan Laur, Ave Lenso, Peeter Untera, Mati Linno, Vello Pütsep, Laine Männik, Peep Lõhmus, Anti Martensoo, Avo Puusepp ja teised.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus