Jõgeva emad ja lapsed on Kraaksupesa mängutoa omaks võtnud

Jõgeva perekeskuse laste mängutuba Kraaksupesa on viie aastaga kenasti omaks võetud. Linnas on isegi nõudlust uute teenuste järele, kuid lapsevanemad vajavad toetust, üksi nad kõike kinni maksta ei suuda.

Kraaksupesa juhataja Liina Stamm ütles, et tema poole on pöördunud õhtuti treeninguid läbi viivad väikeste laste emad, kes vajaksid lapsehoiuteenust selleks ajaks, kui nad treeninggruppide juhendamisega hõivatud on. Vanemad lastehoiuteenust kahjuks kinni maksta ei suuda, selleks peaks linn mittetulundusühingut toetama. 

Kokkusaamisvõimalus Tartu ja Rakvere vahel

Liina Stamm ütles, et mängutoas käib keskmiselt üks-kaks last päevas, aga on ka päevi, kus lapsi rohkem. “Päevad pole vennad. Ühel päeval avastasid meid kaks ema, üks Tartust ja teine Rakverest. Nad said Jõgeval kokku ning tulid lastega mängutuppa — kuhugi mujale polnud neil minna. Nad jäid meie mängutoaga väga rahule ning lubasid teine kordki tagasi tulla,” rääkis naine.

Liina Stamm on seda meelt, et kohalikud inimesed võiksid rohkem tulla mängutuppa vaatama, mis siin toimub. Kodused lapsed saaksid pisut vaheldust, sest teiste mudilastega koos mängimine on väga põnev. Loomulikult on siin teistsugused mänguasjad ja seegi teeb põnnidele rõõmu.

“On olnud ka juhtumeid, kus meile on ette heidetud, et ajame kasumit taga. Tegelikult see pole nii, tegutseme vabatahtlikult,” tunnistas Liina Stamm. 

Igal nädalavahetusel mitu sünnipäeva

Viieaastase tegutsemisaja jooksul on Kraaksupesa Jõgeva linnas päris tuntuks saanud. Laste sünnipäevade pidamise kohana on mängutuba täiesti arvestatav koht ja pea igal nädalavahetusel toimub siin üks või ka paar sünnipäevapidu. Mõni nädalavahetus toob rohkem tööd, sest ühel päeval võib ka mitu sünnipäeva olla.

Mängutoas korraldatakse mitmeid koolitusi, eelkõige käib seal koos perekool. Lastele ja vanematele mõeldud “Suhkrukell” toob päevavalgele laste suuhoolduse probleemid, antakse nõu, millal minna arsti juurde, millal pöörduda ortodondi poole.

Vaktsineerimise teemalisel loengul käis viis inimest, aga Viljandis oli samal loengul käinud ainult kaks kuulajat.

Mängutuppa on oodatud ka tooteesindajad mitmesugustest firmadest. Toidufirmad annavad ka uusi asju maitsta, nii saab asjast kohe selgema pildi.  

Linna mänguväljakud vajavad korrastamist

Kui perekeskuses tegutsejad linna üritustel osalemas käivad, siis rahvast ikka tuleb, laste puuduse üle nad kurtma ei pea. Jõgeva linna päevadel on alati väljas oldud.

“Väga palju on meid aidanud Kohaliku omaalgatuse programm vahendite soetamisel ja Lions-klubi õueala korrastamisel.

Praegu koguvad Kraaksupesa eestvedajad allkirju uue mänguväljaku rajamiseks Jõgevale. Me tahame linnavõimudele märku anda, et soovime nendega koostööd teha. MTÜde kaasabil saab linn oma mänguväljakuid paremaks muuta,” rääkis Stamm.

Mängutoa juures on “Karikakra” lasteaiast toodud vana mänguväljaku detailid. Stamm ütles, et perekeskus ei taha kindlasti oma hoovi uut mänguväljakut, vaid ikka aidata parendada ja uuendada avalikke mänguväljakuid. Linnavalitsuse ja MTÜde kokkusaamisel see teema ka tõstatatakse. “Linnakodanikena oleme valmis panustama, me ei oota, et linnavõim meie eest kõik ära teeks. Tahame ise ka kaasa aidata, et midagi muutuks. MTÜdena saame küsida projektidest raha, linn võiks toetada meid omaosalusega, see summa ei ole nii suur,” kinnitas Stamm. 

Põnevad üritused tulemas

Oktoobris peeti Kraaksupesas halloweenipidu. Kõrvitsatele tehti naerunäod pähe ja pärast korraldati kollide disko. “Lastele meeldis see väga,” kinnitas Liina Stamm. “Oleme palju meisterdanud, enne jõule tulevad ehete ja jõulukaunistuste õpitoad, mida juhendab Anneli Raidma.”

Mängutoa jõulupidu peetakse 15. detsembril, sinna oodatakse ka jõuluvana. Enne aga kaunistatakse üheskoos piparkooke.

Mängutuba vajaks tegelikult suuremat saali, kus lapsed saaksid joosta ja mängida. Siinsetesse ruumidesse mahub vaid paarkümmend last koos vanematega. “Et oleme linna MTÜ ja äriühingu pinnal, siis projektidest ruumi laiendamiseks raha ei anta. Peame leidma sponsori,” nentis Stamm.

<span style=”FONT-FAMILY: Arial; FONT-SIZE: 10pt; mso-ansi-language: ET” lang=”ET”>

Perekeskuse tegevus aitab noortel peredel end Jõgeval hästi tunda

Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse kodanikeühenduste konsultant Kersti Kurvits ütles, et kuus aastat tegutsenud Jõgeva perekeskusel on olnud aktiivsemaid ja vaiksemaid perioode, juhatuse vahetust, uute tegutsemisruumide otsimist, majanduslikke raskusi, edukaid projekte ja hästi korraldatud sündmusi.

“Liina on juhatuse ainukese liikmena kõigi nende tegevustega seotud olnud ja väga hästi hakkama saanud. Hea meel on näha ühingu soovi kogu aeg areneda, pakkuda kogukonnale rohkem ja paremaid teenuseid, olla majanduslikult toimetulev,” rääkis Kersti Kurvits.

Tema kinnitusel on Liina inimesena aktiivne, julge ja ettevõtlik ning märkimist väärib tema hea läbirääkimisoskus. Ta on leidnud keskusele märkimisväärset toetust nii kohalikelt omavalitustelt kui ka erafirmadelt. Samuti on erinevatest fondidest saanud toetust tema koostatud projektid.

“Liina Stamm ja Jõgeva perekeskuse tegevus aitab kindlasti kaasa sellele, et noored pered ja lapsed tunneksid end Jõgeval hästi ja ei mõtleks siit lahkumisele.”

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus