Jõgeva elab muusikalainel

Jõgeval peetakse taas Alo Mattiisenile pühendatud muusikapäevi. Nende raames eile alanud XVIII üleriigilisel koolinoorte vokaalansamblite konkursil ja III noorte vokaalansamblite konkursil astub üles ühtekokku 53 laulukollektiivi.

“53 ansamblit on üsna keskmine arv. Parematel aastatel on neid ka 70 olnud. Tore, et muusikaõpetajad on ka tänavusel laulupeoaastal leidnud aega kooride kõrvalt ansamblitega tegelda,” ütles muusikapäevade peakorraldaja Maret Oja.

Konkursikontserdid toimuvad Jõgeva põhikooli Rohu tänava õppehoone aulas. Nagu ikka, on konkursil esindatud Tallinn, Paide, Türi, Kuressaare, Rapla, Pärnu ja mitmed teised Eestimaa paigad. Maret Ojale tegi aga rõõmu asjaolu, et tänavu on tulijaid ka Ida-Virumaalt, täpsemalt Sillamäelt. Jõgevamaad esindavad seekord kaks Jõgeva põhikooli ansamblit (6. klasside tütarlaste ja 9. klasside neidudeansambel). Mõlemat juhendab noor muusikaõpetaja, Jõgeva gümnaasiumi vilistlane Mai Simson.

Nagu ikka, hindab ansambleid Suure Kõrva nime kandev žürii. Sellesse kuuluvad Riigikogu aseesimees Laine Randjärv, Eesti Kultuurkapitali stipendiumiaruannete järelevalve spetsialist Raili Jaanson, Klassikaraadio tegevtoimetaja Marge-Ly Rookäär, dirigent Veronika Portsmuth, heliloojad Priit Pajusaar ja Urmas Lattikas ning muusik ja ajakirjanik Andres Ammas.

Nagu elava inimesega

Kui kõik teised on kogemustega Suure Kõrva liikmed, siis Veronika Portsmuth on Alo muusikapäevadel esimest korda.

“Tõsi, ansamblilauljana olen kunagi põgusalt Alo päevadel viibinud, ent nüüd on võimalus neist täies mahus osa saada,” ütles Veronika Portsmuth. “Ootused on igatahes kõrged, sest olen siinsetest muusikapäevadest palju kuulnud ning Eesti Segakooride Liidu poolt veebruaris korraldatud ansamblite võistulaulmine Tuljak näitas, et koolides on väga põnevaid ja võimekaid vokaalkoosseise.”

Vestlesime Veronika Portsmuthiga pärast noorimate, IV-V klassi ansamblite kontserti.

“Esimesed muljed on väga vahvad. Noorimas vanuserühmas astus üles üsna värvikaid ansambleid. Muusikapäevade avamisel suheldi aga saaliseinal oleva Alo Mattiiseni portreega nagu elava inimesega. Mõned festivalid ja konkursid hakkavad kohe “elama”. Alo muusikapäevad on just niisugune sündmus.”

Noorima vanuseastme kontserdil astus tõepoolest üles mitu toredat koosseisu, Kontserdile pani ilusa punkti näiteks Türi põhikooli poisteansambel Vennad, milles laulavadki kolm venda, I klassis õppiv Chrystian Mairold, II klassis õppiv Kuldar Helior ja V klassis õppiv Karl-Mathias Saarse.

“Kui sellised laulvad vennad on olemas, siis neist lihtsalt tuleb ansambel teha,” ütles Vendade juhendaja Tea Saar. “Esimese esinemisproovi tegime enam kui aasta tagasi oma kooli jõulupeol. Chrystian oli siis alles lasteaiapoiss. Suurema publiku ees astusime aga esimest korda üles alles siin. Väikseid ehmatusi ja viperusi tuli küll ette, ent üldiselt said poisid hästi hakkama.”

Nelja ansambliga

Tea Saar tuli muusikapäevadele ühtekokku nelja ansambliga. Esimesel kontserdil astus üles ka tema juhendatav Türi kultuurimaja segaansambel Kultra, tänasel esimesel  gümnaasiumiastme kontserdil esinevad Türi kultuurimaja ansamblid, segakoosseisuga Nagu Päris ABBA ja meesansambel Poissmehed. ABBA astub Alo muusikapäevadel üles kuuendat ja Poissmehed juba üheksandat korda. Küsimusele, kas nelja ansamblit on raske selliseks konkursiks ette valmistada, vastas Tea Saar:

“Muidugi on raske. Eriti keeruline on prooviaegu leida, sest laulvad noored on aktiivsed ka paljudel teistel aladel.”

<p align=”justify” />

Eile astusid peale IV-V klassi ansamblite publiku ette ka VI-VII ja VIII-IX klassi ansamblid. Täna on kahel esimesel kontserdil (algavad kell 11 ja kell 14) lava gümnaasiumiastme ansamblite päralt, kell 15.30 algaval viimasel kontserdil esinevad kuni 26-aastastest lauljatest koosnevad ansamblid.

Enne tänaseid kontserte, täpsemalt kell 10 soovivad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ja tudengid tutvustada muusikapäevalistele koolimuusika instituudis õppimise võimalusi. Eestimaa tublidele muusikaõpetajatele on ju ka järelkasvu vaja! Õhtul, kui konkursikontserdid läbi ja Suur Kõrv otsuseid tegema läinud, esinevad aga noortele muusikahuvilistele Tallinna Linnateatri noored laulvad näitlejad Mikk Jürjens, Sandra Uusberg ja Kristjan Üksküla, kes laulavad Juhan Viidingu ja Olav Ehala loodud laule ning pajatavad nende sünnilugusid.

Alo muusikapäevade vokaalansamblite konkursi paremad kuulutatakse välja täna kell 19.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus