Jõgeva alustas terviseaastat

Kolmapäeval avas Tervislike Linnade Võrgustiku liige Jõgeva oma tänavuse terviseaasta ja staadionile kogunes peaaegu poole rohkem inimesi kui mullu. Tervisepäevi korraldatakse Jõgeval aastas kokku kaheksa.

Jõgeva linnas peeti kolmapäeval tervisepäeva, mis algas kell 18 linnarahva kogunemisega staadionile, kus oli kavas tervisevõimlemine ja -jooks, kepikõnd spetsialisti juhendamisel linna pargialadel, sportlikud mängud ja võistlused lastele ja rattasõit linna ümbruses.

iii

Mehed ei taha arsti juurde

iii

Terve südamenädala jooksul, 20.-24. aprillini, võtsid perearstid Jõgeva linnas kella 8-10 vastu 30-60 aastasi mehi, kes said kontrollida kolesteroolitaset, veresuhkrut, vererõhku ja EKG-näitajat ning teada saada kehamassiindeksi.

iii

“Samasugune kampaania oli meil tervisenädalal ka aasta eest, kuid siis polnud sihtgrupp määratletud. Tänavu olid tähelepanu keskpunktis just mehed, sest teadaolevalt on eesti meeste keskmine eluiga Euroopa keskmisest madalam. Kanged eesti mehed lihtsalt ei taha arsti juurde minna,” rääkis Vooremaale Jõgeva abilinnapea Kalmer Lain.

iii

Ühelegi jutulesoovijale perearst just ära ei öelnud, kuid põhiliselt oodati mehi. Eelmisel aastal, kui tegeleti kogu klientuuriga, tuli vastuvõtuaegadest puudu ja perearstid pidid järgnevatel nädalatel tublisti lisatööd tegema. Sel aastal selguski, et mehed meelsasti arsti juurde ei tule.

iii

Linlased said osalejakaardid

iii

Staadionile kogunes Jõgeval kolmapäeva õhtul 107 inimest, eelmisel aastal oli osalejaid 77.  Alustati ühise võimlemisega, tehti venitus- ja soojendusharjutusi, mida näitas ette Eva Valksaar, üks kolmest Eestis tegutsevast kepikõnnitreenerist. Hiljem õpetas ta jõgevlastele ka õiget kepikõnnitehnikat. Seejärel oli võimalik sõita jalgratastega Siimusti-Painküla ringi. Aimur Säärits tegeles staadionil mudilastega, korraldades neile võistlusmänge. Kes niisama staadionil olla tahtsid, võisid seda rahulikult teha.

iii

“Meie põhimõte on ikka olnud see, et tervisepäeva sportlik tegevus toimuks 45 minutit kuni poolteist tundi,” selgitas Kalmer Lain. Osalejakaardid jagati linlastele välja mitte tervisepäeva alguses, vaid alles kell 19.

Osalejakaardil on kirjas Jõgeva tervisepäevad terve aasta lõikes, mida on kokku 8. Järgmine tervisepäev toimub juba 6. mail, viimane aga 15. novembril Virtuses, kus ettevõtmistel osalenute vahel peaauhind välja loositakse. Selleks on tervisepakett kahele kaheks ööpäevaks Pühajärve SPA-s.

Puhas vesi ja puuviljaamps

Jõgeva linnavalitsusel oli ka seekord igale tervisepäevast osavõtjale varuks tervislik üllatus. Pakuti gaasita puhast vett ja väike puuviljaamps, milleks seekord oli õun.

“Me põhimõtteliselt ei käi sponsoritelt krõpse küsimas,” kinnitas Lain, lubades, et järgmine kord pakutakse ehk pirne, viinamarju või hoopis mõnd köögivilja.

Laini kinnitusel loositakse viimasel tervisepäeval auhindu välja rohkemgi, ka nende vahel, kes on mõned korrad üritustelt puudunud. “Põhimõtteliselt on võimalik, et mingi auhinna saab ka see, kes on vaid korra osalenud,” ütles abilinnapea. Samas loodab ta, et tänavu suureneb nendegi jõgevlaste arv, kes võtavad osa kõikidest tervisepäevadest. Möödunud aastal oli selliseid tervisesportlasi kokku  17.

Arenguruumi on palju

Kuuludes Eesti Tervislike Linnade võrgustikku, tulebki Jõgeval Laini sõnul eeskujuks olla, tervisele kasulikke ja sportlikke üritusi korraldada.  Samas on arenguruumi palju, võrgustik ei tööta sugugi veel nii, nagu võiks. Kalmer Lain tegeleb teemaga hobikorras ja seetõttu, et see talle meeldib, kuid abilinnapea ameti kõrvalt ei saa terviseedenduse teemale piisavalt pühenduda.

“Kahjuks pärsib meid rahapuudus ja me ei saa inimest palgale võtta, kes tegeleks tervisliku linna teemaga päevast päeva. Oleme üsna vaikses seisus,” tunnistas Lain, lisades, et kuurortlinnad Kuressaare, Pärnu ja Haapsalu pingutavad palju rohkem ja on suisa kättesaamatus kauguses.

“Kuressaare on tervislike linnade võrgustiku musternäidis. Muu hulgas on seal ka palju jalgrattateid. Usun, et Jõgeva jaoks oleks lahendus, kui anda tervisepäevade korralduse initsiatiiv üle  spordiklubile. Siis saaks terviseedenduse komisjon uute teemadega edasi minna,  arenguruumi meil kindlasti on,” kinnitas Lain.

JAANIKA KRESSA

blog comments powered by Disqus