Jõgeva 2016 parimad kiirkabes Vladimir Skrabov ja põhiturniiril Guntis Valneris

Seitsmendal rahvusvahelisel kabeturniiril Jõgeva 2016 olid korraldajad eelmiste aastatega võrreldes teinud võistluskavas muudatuse – kui eelmistel kordadel võisteldi kiirturniiril 100-ruuduses kabes, siis tänavu toimus see 64-ruuduses kabes.


Võisteldi IDF (Ülemaailmne 64-ruuduse kabe Föderatsioon) mängureeglite järgi, kus ei alustata mitte algseisust, vaid loositakse mõlema mängija kaasabil üks enam kui 300-st seisust, kus on tehtud avakäigud või ümber paigutatud üks-kaks kivi. Omavahel mängitakse samast seisust erinevate värvidega kaks partiid.

Võistlused algasid ühepäevase kiirturniiriga, kus mängiti seitse vooru šveitsi süsteemis. Turniiril osales 18 mängijat, nendest seitse suurmeistrit ja kuus meistrit. Turniir kulges kahe favoriidi ‒ kahekordne eksmaailmameistri, 2013. ja 2015. aasta maailma karikavõistluste võitja ning selle sarja tänavuse liidri 41-aastase Jaroslavli suurmeistri Vladimir Skrabovi ja neljakordse Jõgeva põhiturniiri võitja, 100-ruuduse kabe eksmaailmameistri, Riia suurmeistri Guntis Valnerise ülekaalu tähe all. Lisaks viigile omavahelises partiis pidi Guntis viigiga leppima ka Jõgeva Kabeklubi esindava suurmeister Arno Uutmaga. Ülejäänud vastased pidid esiduole alistumiseks käe andma ja nii läks turniirivõit 13 punktiga 14-st Vladimir Skrabovile, Guntis Valneris kaotas talle punktiga.

Kolm kabetajat ‒ Arno Uutma, jõgevlane Uno Plakk ja Moskva suurmeister Andrey Kalachnikov ‒ kogusid võrdselt 9 punkti ja hõivasid turniiritabelis selles järjekorras kohad kolmandast viiendani. Arno Uutma kaotas ainsa partii Skrabovile, lisaks viigistas veel Plaki, Kalachnikovi ja Valnerisega. Uno Plakk kaotas nii Skrabovile kui Valnerisele, võitis aga neli mängu, sealhulgas kuuendaks tulnud Raivo Risti ja seitsmendana parima naismängija tiitli pälvinud Guntis Valnerise abikaasa Antra Valnere vastu. Kaljo Siimer ja Jõgeva Kabeklubi esindav tartlane Algo Laidvee lõpetasid turniiri 6 punkti ja 13. ning 14. kohaga, veel osalesid turniiril Riina Jaanuska ja Rein Orav.

Põhiturniir kestis viis päeva, mängiti kaheksa vooru šveitsi süsteemis. Osavõitjaid oli samuti 18, neist kolm kiirturniiril mitteosalenut ‒ tugevamalt poolelt lisandus kümnekordne Eesti meister hiidlane Arvo Rist. Põhiturniir kulges kolme suurmeistri dikteerimisel, juhtpositsioonil olid siiski kogu aeg Skrabov ja Valneris. Mõlemad lõpetasidki turniiri 13 punktiga 18-st ja vastaste punktide summa andis juuspeene paremuse juba viiendat korda järjest Guntis Valnerisele. Läti kabekuulsus, kes endiselt kuulub maailma absoluutsesse tippu 100-ruuduses kabes, oli kuni tänavuseni viimase 30 aasta jooksul võistelnud 64-ruudusel laual vaid Jõgeva turniiridel. Karjääri alustas ta aga samas mänguliigis, tänavu proovis ta enne Jõgeva turniiri kätt ka Venemaal ja nende kuue turniiriga on ta tõenäoliselt tõusnud ka selle mänguliigi 50 maailma suurema reitinguga mängija hulka. Koguni kümme järgmist mängijat lõpetasid turniiri n-ö ühe punkti sees. 9 punkti kogus viis kabetajat: 4. Oleg Polikarpov (Kaluuga), 5. parim naismängija Sofia Morozova (Moskva), 6. Arno Uutma, 7. parim veteran Arvo Rist ja 8. Andrey Napreenkov (Peterburi). Sofia Morozova näol on tegemist kehtiva maailmameistriga 64-ruuduses välkkabes (brasiilia versioon ehk mäng 100-ruuduse kabe mängureeglite järgi). Jõgeva turniirile eelnenud Saaremaa kapa naiste turniiri ülekaalukalt võitnud ja seal oma 26. sünnipäeva tähistanud Venemaa suurlootus pidi Jõgeva kiirturniiril leppima 50-protsendilise tulemusega. Põhiturniiril jäi tema kontosse võit ja seitse viiki, ent ta oli ka ainus, kellega viigistamisel oli turniiri võitjal tõsist tegemist. 8 punkti kogus samuti 5 kabetajat: 9. Antra Valnere, 10. Raivo Rist, 11. Tatjana Teterina (Moskva), 12. Uno Plakk, kes viimases voorus viigistas Sofia Morozovaga ja 13. Urmas Väärtnõu (Saue). Jõgeva Kabeklubi esindasid põhiturniiril veel Ago Vooremäe, Rein Orav ja Artur Ööbik.

ÜLAR POOM, Jõgeva Kabeklubi

blog comments powered by Disqus