Jazzinoored käisid Viljandis festivalil

 

Viljandis toimuv iga-aastane festival “Koolijazz = Jazzikool” jõudis möödunud nädalavahetusel oma esimese ümmargusema tähtpäevani. Viiendat aastat kogunesid pop-jazzmuusika huvilised noored üle Eesti, et kolm päeva tõsiselt õppida ja rõõmu  jagada. Festivali töös osales ligi 100 noort, kes kõik astusid üles festivali lõppkontserdil.

Sel aastal viisid õpitube läbi muusikud Reigo Ahven, Siim Aimla, Margus Kappel, Tiit Kikas, Sirje Medell, Ülo Mälgand, Tiit Paulus, Taavo Remmel, Virgo Sillamaa, Raul Sööt, Arno Tamm, Marek Talts ja Marti Tärn.

Osalejaid oli Kuressaarest ja Tallinnast, Alatskivilt ja Pärnust, Tartust, Pärnust, Põltsamaalt ja mujalt. Osalejatest moodustati ansamblid, kes astusid publiku ette pühapäeval festivali lõppkontserdil Pärimusmuusika Aidas.

Laul tuleb kogu kehast

Üks osalejatest, Ainar Toit Põltsamaa Ühisgümnaasiumist, rääkis Vooremaale, et festival oli talle väga hea kogemus ja et tema emotsioonid olid veel mitu päeva pärast muusikasündmust laes.

“Õppejõud olid väga head, mina õppisin kitarri Virgo Sillamaa käe all, kursusi võtsin ma veel ka jazziajaloo alal, mida andsid Tiit Paulus ja Tuulike Agan,” rääkis Ainar. Ta tunnistas, et oli saanud kuulata ka päris tublisti erinevaid jazziteooriaid ja et tema jaoks on  oluline teadmine, millega sellelt festivalilt koju tuli: paljud jazzikuulsused on ise ka oma soolole kaasa laulnud.

Ragne Kivimets samast gümnaasiumist rääkis, et oli Viljandi jazzifestivalil esimest korda, kuid lubas sinna kindlasti minna ka edaspidi. 

“Olin vokaalansamblite grupis mind üllatas tõesti positiivselt, et me ei alustanud oma laulutundi mitte tavaliste hääleharjutustega ega hääle lahti laulmisega, vaid hoopis tantsimisega! Laul tuleb kogu kehast, väitis meie õpetaja ja nii see oligi! Me ei tundnud mingeid pingeid ja kolme päevaga õppisime selgeks kolm laulu, millest kaks esitasime lõppkontserdil. Oli tõesti mõnus ja positiivne nädalavahetus,” rääkis neiu. Noored kiitsid ka viljandlaste mõnusalt vaba festivalikorraldust.

Paljud osalesid mitmendat aastat  Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonna juhataja Tuulike Agana kui festivali ühe õppepealiku sõnul oli Viljandi festivalil seitse Jõgeva maakonna noort. Kokku võttis aga festivalist osa ligi sada muusikahuvilist noort üle Eesti, paljud juba mitmendat aastat. 

Noored hindasid kõige rohkem festivali sundimatut õhkkonda ja võimalust õppejõudude käe all tarkust koguda, samuti oli väga populaarne võimalus osaleda bigbändis.

Tuulike Agan, kes on olnud festival-laagri õppepealik juba mitu aastat, kinnitas, et laagris käinud noori jõuab aasta aastalt järjest rohkem õppima ka kultuuriakadeemia muusikaosakonda.

Tänavune festival-laager oli varasemast suurema osalejate arvuga. Kui esimesel aastal saabus üritusele 46 noort ja mullu oli kohal 70 noort, siis tänavu oli Eesti eri paikadest tulnuid kokku 83.

Kolm avalikku kontserti

Festivali raames anti kolm avalikku kontserti, reedel oli Pärimusmuusika Aidas kontsert KOOLIJAZZ, kus esinesid Pärnu, Kuressaare, Tartu, Viljandi jt. muusikakoolide pop-jazz koosseisud ja jämm. Laupäeval toimus festivali külaliste kontsert Viljandi kultuurimajas, kus esines ka Virgo Sillamaa trio “Paabel”. Pühapäeval lõpetas festivali kontsert JAZZIKOOL taas Pärimusmuusika Aidas. Esinesid festivali õpitubade instrumendipõhised ansamblid koos juhendajatega: Arno Tamm ja Sirje Medell (vokaal), Marek Talts ja Virgo Sillamaa (kitarr), Reigo Ahven (löökpillid), Marti Tärn (basskitarr), Tiit Kikas (viiul), Ülo Mälgand (klahvpillid), Siim Aimla (bigbänd).


Festivali korraldasid Muusika Viljandi Büroo/MTÜ Viljandi Vanamuusika Festival koostöös TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia ja Viljandi muusikakooliga.

Järgmine Jazzikool onViljandis taas aasta pärast.

JAANIKA KRESSA 

blog comments powered by Disqus