JäPe Palamusel – ArmAstus

Eelmise nädala lõpul, 5.– 8. juulini olid Palamusel koos Eesti kristlikud noored. Toimus noortefestival JäPe ArmAstus.


„Noortefestival Järgmine Peatus on algus saanud EELK kirikunoorte päevadest. Neid peeti väga suurelt juba enne teist maailmasõda, 1930. aastatel iseseisvas Eestis. Uuesti alustati aastal 1990. Igal festivalil oli oma pealkiri. Ühel hetkel pandi selleks „Järgmine peatus: taevas”. Sellest ajast alates jäi lühend JäPe,“ selgitas üks korraldajatest, EELK Laste- ja Noorsootöö Ühenduse tegevjuht Triin Salmu.

Noortefestival ei ole enam ainult ühe kiriku sisene, siin on peale luterlaste ka teisi: nelipühilasi, baptiste, isegi katoliiklasi. Festivalil osalejad on enamasti vanuses 13-20, nooremad tulevad koos vanematega.

Nagu pisikesed perekonnad

„Oleme koos, laulame palju, meil on väga head eeslauljad või hausband, kes igal aastal kirjutavad tunnuslaulu, esinejad, palvused, palju ühistegevusi,” rääkis ta.

JäPel on alati ööbitud telkides, telklaager pandi üles kohe Palamuse kiriku taha parki.

Osalejaid ja meeskonda on statsionaarselt kohal 160-170 inimest, mõnel päeval on rohkem, teisel vähem. On ka neid, kes tulevad üheks päevaks.

Palju kristlikke noori Eestis on, ei osanud Salmu päris täpselt öelda. „Kirikuti erineb ka see, kuidas neid loetakse. EELK arvab, et neil on see arv umbes 500. Päris palju noori on baptistikirikus. Kristlike noorte hulk Eestis kasvab,“ tõdes EELK noortejuht.

JäPe programmi kuulusid piiblitunnid, mille sees tänavust teemat ArmAstus lahti seletati. „Kõik osalejad olid ära jagatud väikerühmadesse. Üks rühm jäi kokku kogu festivali ajaks, see oli nagu nende pisike perekond.

Meil oli esimesel õhtul palvus, kus esines lauludega uus kollektiiv Vikel Sukkel, kes teeb sellist folgitaolist muusikat vana kristliku rahvaluule tekstidele. Õhtuti oli öökohvik, mida pidas Pilistvere koguduse Inglikohvik, ning liveraadio,“ rääkis Triin Salmu.

„Olen neljandat või viiendat korda JäPel. See toob kokku noored üle Eesti,“ rääkis väikerühmajuhtide koordinaator Auli Marta Humal Tartu Maarja kogudusest JäPe esimesel päeval. „Kõige eredamad on enamasti kontserdid ja mõned õhtupalvused. Aga seekord tuleb meile Juhan Ungru, ma nii ootan seda, sest olen tema muusika suur austaja. JäPelt leiab palju sõpru, eriti tore on see, et nad on teistest linnadest, pea ükskõik, kuhu sa lähed, tead, et sul on seal keegi ees.“

Reede hommikul toimuski muusikaline hommikupalvus, mida tegi Juhan Ungru.

Laagri seekordne ühine mäng oli detektiivimäng, tuli käia mõnes punktis, otsida juhtlõngu ja lahendada mõistatus. Varem on toimunud näiteks olümpia. Oli aega sportida ja rühmatöid teha, sai isegi kalastada.

Põnev tabuteemade paneel

„Teise päeva õhtul toimus väga põnev asi, mida alustasime möödunud aastal – tabuteemade paneel, kus osalejaid huvitanud teemadel rääkisid koolipsühholoog, pereterapeut ja koolitaja Karmen Maikalu, meedik, noortejuht ja misjonikeskuse sekretär Kadre Arikainen, EELK Perekeskuse juhataja Pia Ruotsala ja Tartu Maarja koguduse õpetaja Joona Toivonen, kellele noored said oma küsimusi esitada täiesti anonüümselt. Seekord räägiti vaimsest tervisest ja psühholoogiast, erinevatest konfessioonidest ning seksuaalsusest.

Laupäeval kogusime Vembu-Tembu turuga raha heategevuseks, müüdi iluteenuseid, punuti patse ja tehti massaaži ning müüdi küsimusi ostja vastustele. Seekord koguti raha Tartu kristlikule noortekodule pillide ostmiseks, kokku saadi 733 eurot ja sente veel pealegi. Mida täpselt ostetakse, tuleb alles otsustada,“ jagas Salmu olulisemaid ettevõtmisi festivalilt.

„Oluline, et kristlikud noored saaks koos olla, sest kristlasi on Eestis ikkagi suhteliselt vähe, et nad saaksid jumalaga ja üksteisega lähedasemaks,“ ütles logistikatudeng Liina Liis Nõmm Tallinna Jaani kogudusest.

ANDRA KIRNA

blog comments powered by Disqus