Jäneda aia- ja lillepäevad tõmbasid rahvast magnetina

Lääne-Virumaal Jänedal peeti nädalavahetusel kümnendat korda aia- ja lillepäevi, mis meelitasid kohale tuhandeid inimesi.

Aia-ja lillepäevad on tuntud selle poolest, et seal kaubeldakse taimede ja istikutega, aga alati on eraldi avatud ka talutoodangu tänav.

Tänavu oli kauplejaid rekordarv, üle kolmesaja, eriti palju oli just taimepakkujaid.

Talutoodangu tänaval kaubeldi käsitöö ja punutistega, sepiste ning puidust ja nahast esemetega.

Maitsta sai juba ka värskeid maasikaid, millest muist kasvatatud ka Jõgevamaal. Tõsi küll, ühe maasikakarbi hind oli päris soolane, keskmiselt umbes viiskümmend krooni. Ka pakuti värsket kasvuhoones kasvatatud kurki ja tomatit.

iii

Väga hästi läksid kaubaks kala, olgu siis Kihnust või Peipsi äärest pärit, täissuitsuvorst ja talusink.

Kuigi üldiselt olid hinnad mõistlikud ega olnud aastaga tõusnud, panid mõned leiud ahhetama: näiteks müüsid lätlased leiba, mille päts maksis 80 krooni.

Lisaks ostlemisele sai jälgida ka puukujude valmistamist ning nautida kultuuriprogrammi. Laval astusid üles esinejad nii Lääne-Virumaalt kui ka kaugemalt.

Üritusel ei puudunud ka hariv osa: kui varasematel aastatel on asjatundjate seminarid käsitlenud eelkõige koduaedade korrashoidu ja kujundamist ja taimekaitset,  siis tänavu jagati õpetust parkide, kalmistute, bussipeatuste hooldamiseks.

“Mulle meeldib, et siit saab alati head sinki ja ka kodumaist kala, mida poelettidel napib,” sõnas üritust külastanud Maimu, lisades, et perega välja tulema meelitas ka ilus ilm.

Ka Põltsamaalt kohale tulnud Taavi ütles, et Jäneda aia- ja lillepäevade võlu on eelkõige selles, et sealt saab kodumaist toodangut. “Tomatitaimed olid veel ostmata, sain need siit. Ostsin ka värsket kurki ja maasikaid,” sõnas mees.

Lisaks aia- ja lillepäevadele korraldatakse Jänedal igal aastal ka Eesti talupäevi, mis on samuti kujunenud väga populaarseteks ja meelitavad kohale külastajaid üle Eesti.

ILMAR PAJUMÄGI

blog comments powered by Disqus