Jalutuskäik rebasega

Märtsialguse lumesadu pole enam oodatud, eriti kui talvetaevas väga lahke oli. Aga iga lumekiht avab nagu uue lehekülje, puutumatu pinna uute jälgede tegemiseks. Astun jahiteele, kus mõni aeg tagasi sõiduautosid vuras ja kust ka püssipauke kuuldus. Hiljuti kasutasid teed “puuraidurid”, tegelikult saagijad,  nende efektiivsust silmas pidades lausa saebrigaad.

Aga keskpäeval ei olegi ma esimene, kes rada tallab. Rebane on ette jõudnud, tema jäljed kasvavad välja tuisuvaalust ja vahetevahel teeb ta tiiru teeäärsesse lumevalli. Ja äkki tekib  kõrgemal teeosal kellegi närilise pisikene ühtlane pärlikee taoline jäljerida, nagu oleks õmblusmasin selle tikkinud. Kohati kohtuvad rebase korrapärased jäljed selle reaga,  naastes jälle tagasi teerööpasse.

Aga siis tulevad hiirejäljed äkki tagasi, ja rebase omad kõrval. Mu ettekujutusvõime pole suurem asi selle kriminaalse juhtumi jaoks, kas siis rebane lõpuks kohtus ja pani algul isegi mööda väikesest loomast? Või pöördus tagaaetav ise tagasi, rebane kannul?  Varsti enam pisijälgi pole ja mõne aja pärast on verine tallermaa, mingi soolikaots paistab määritud lumel. Vedas mõne aja suus ja siis tegi pikniku?

Vahepeal tuleb päike välja ja joonistab peenikeste kaskede-leppade tüvedest risti üle tee varjuviirud.  Rebane on pööranud teelt ära, paksu lumme, ja mul igavam edasi minna. Mõnekümne meetri kaugusel tuleb uuesti teele,  küllap sai aru, et see oli viga. Mis lõbu  lumesahka näinud teel patseerida!?

Uuel lumel on ühtlane saarepuukülv. Uurin: puha lepad-kased, aga jah, paistab, ka saar oma vilikondadega. Külvab edasi! Kõige erksamat värvi pakub väike lodjapuu oma väheste marjadega. Madalate väikeste leppade ühises võras on hästi näha harakapesa, suur lumemüts peal. Kui lõpuks päike seda “hautama” hakkab, siis kaotab iseloomulikult okstega kaetud  pesa oma valge kübara… Rebane on valinud varsti siiski pahempoolse väiksema traktoritee, kui mina ümber pööran. Mul pole ju paksulumelisse metsa asja, rebasel on aga kõndimine ühendatud jahiga ja eks tema öötuba ka kuskil siin ole. …

EHA NÕMM

blog comments powered by Disqus